A sokat látott parlament falai között is egészen megdöbbentő, nem odaillő látvány volt, ahogy több ellenzéki képviselő füstfáklyát emelt a magasba, amelynek elviselhetetlen, szúró, füstös szaga pillanatok alatt betöltötte az üléstermet, azt helyet, ahol az országot érintő legfontosabb kérdések dőlnek el.
A szag mellett persze a látvány is teljesen idegen volt, ahogy az a felvételeken is jól látszik, a kormánypárti képviselők megdöbbenve nézték a magukból kivetkőzött ellenzékiek performanszát.
Ennél is sokkal rosszabbul járt Bányai Gábor képviselő, aki orvosi ellátásra szorult. Nem véletlen.
„Köszönöm az aggódó üzeneteket!
Nekem a füst nem tesz jót, hát még 5 méterről három-négy füstgyertya füstje, főleg zárt térben. A COVID alatti lélegeztetésem miatt eleve szűkebb, gyengébb a légcsövem. De miattam nem kell aggódni, jobban vagyok.
Inkább az az aggasztó, hogy a baloldal milyen erőszakos akciókra képes a parlamentben. De elég gyávák voltak, mert ki is menekültek a maguk okozta káoszból, nem bírták a füstöt” – írta a képviselő, persze csak azután, hogy megkapta a szakszerű ellátást.
A támadást az ellenzéki képviselők egyfajta reakciónak szánták, azután, hogy az Országgyűlés 136 igen szavazattal elfogadta a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvénynek a gyermekek védelmével összefüggő, valamint az ehhez kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslatot.
Az elfogadott javaslat értelmében a jövőben már nem lehet megtartani a Pride-ot.
Miközben az ellenzéki képviselők magasba emelték a fáklyákat (azokat a fáklyákat, amelyeknek a használatát még a nyílt térben, a stadionokban, a futballhuligánoknak is rég betiltották), többen a karzatról papírokat szórtak az ülésterembe, és azt kiabálták, „nem hagyjuk”.
Bense Tamás házi orvos az üggyel kapcsolatban az Origónak elmondta, az akció több embernek súlyos egészségügyi sérülést okozhatott volna, sőt, a momentumos képviselők, miután egy zárt térben tették mindezt, közvetlen életveszélybe sodorták képviselőtársaikat. Nem csak Bányai Gábort, mindenkit, akinek asztmája van, ahogy azokat is, akik hajlamos pánikrohamra.
Ha valaki közvetlen közelében robban fel egy ilyen füstgyertya, annak hanghatásától szinte bárki pánikrohamot kaphat, valamint aki asztmás, az szinte azonnal befullad
– nyilatkozta a házi orvos, majd hozzátette, hogy akár allergiás roham is felléphet, ugyanis a füstgyertyában olyan gázok vannak, ami nehézlégzést, köhögésrohamot is ki tudnak váltani:
Mindemellett ha valaki szemébe is bekerül a füst, akkor először szemirritációt, majd kötőhártya-gyulladást is okozhat, amely egy igen fájdalmas szembetegség és napokig tart, amíg helyrejön a szem.
Ráadásul a füstgyertya meggyújtása után még hosszú percekig áll a füst a térben, ami súlyosbítja a jelen lévők tüneteit”.
Normális ember, főleg zárt térben, ilyet nem csinál, mivel tudja, hogy ezután legalább 15 percig bent marad a füst és közben a fulladás sem javul
– mondta Bense Tamás. Ahogy persze arról sem szabad megfeledkezni, hogy a 15 percet a szakember azután számolja, hogy a füst elapadt, csakhogy ezek a gyertyák percekig égtek.
Azonban a fulladásos tünetek mellett még égési sérülést is okozhatnak ezek a gyertyák, ugyanis nemcsak a meggyújtás pillanatában, de égés közben is pattanhatnak ki belőle apró szikrák, amelyek könnyedén ráeshetnek a parlament padsoraiban ülőkre. Emiatt pedig, ha valakin egy gyúlékony anyagú ruha van, akkor az gyorsan lángra tud lobbanni. Nem beszélve arról, ha ezek a szikrák közvetlen a bőrrel érintkeznek.
Egy ilyen füstfáklya nemcsak az emberekre jelent komoly veszélyt, hanem a felbecsülhetetlen értékű épületre is
– mondja Nagy László Tibor jogász, az Országos Kriminológiai Intézet osztályvezetője.
Nagy László Tibor szerint a pirotechnikai eszközök zárt térben történő használatának különös veszélyeit tapasztalhattuk néhány napja is, amikor Észak-Macedóniában egy diszkóban közel hatvan ember halt meg.
A szakember szerint azt,
ami most, a parlamentben történt, mindenképpen ki kell vizsgálni, mivel nemcsak szabálysértés gyanúja merülhet fel, hanem akár közveszélyokozás is, hiszen akár súlyosabb következményekkel is járhatott volna ez a cselekmény.
Nagy László Tibor azt is kiemelte, hogy a pirotechnikai eszközök használata komoly sérülésekkel is járhat, amelyeknek az elmúlt évtizedekben többször is megtapasztalhattuk a következményeit. Emellett a füst akut és krónikus hatásokat is kiválthat, mivel a legtöbb pirotechnikai eszköz füstöt bocsát ki, és ezekben nemfém és fémoxidok találhatók, valamint fémsókat is tartalmaznak. Ahogy az természetesen ma is történt. Az ilyen eszközök súlyosbíthatják a meglévő légúti problémákat – válaszolta kérdésünkre a szakember.