Alapvető igazsága lett ennek a háborúnak (is), hogy ha pontos képet akarsz kapni a történtekről, hallgasd meg az úgynevezett mainstream sajtó beszámolóit és szorozd meg mínusz eggyel. A maga módján ez egy konzisztens tájékoztatási forma, éppen csak a valóság közvetlen megismerésére nem alkalmas. Persze a propaganda mindig igazolható, ezek a sajtótermékek (és persze a hozzájuk tartozó Manfred Weberek magyarpéterestül) például azzal magyarázzák, hogy ez Ukrajna legfontosabb érdeke.
Egyesek ezt viszonylag körmönfontan, szakértésnek álcázva ráczandrásolják át a valóságot, míg mások olyan nyilvánvaló hazugságokat próbálnak a valóságként eladni, mint hogy Ukrajna egy EU-konform jogállam, ami a nyugati demokráciák védelmezője a barbár orosz hordákkal szemben.
A Tényellenőrtől viszont már tudjuk, ez nem így van, több cikkben is foglalkoztunk a témával.
Ezeknek a karaktereknek dramaturgiai szerepük, hogy jó hangosak legyenek, mindenkit összezavarjanak- beleértve önmagukat is-, majd a végén szakértelemként, netán tájékoztatásként hivatkozzanak a végeredményre.
Ha a Monty Python készített volna híradót, Sváby Andrást is bevették volna a csapatba, szerkesztőként pedig Rácz András működött volna közre. De nem így történt, és éppen ennyi valóságalapja volt annak az elemzésnek, amiben egy videójátékról készült felvételből olvasták ki közös erővel az éppen aktuális fronthelyzetet. Az ókorban legalább madárbélből jósoltak, ma már e nemes, és a szakértők szakértésénél mindenképp hatékonyabb módszert is elvitte a digitalizáció.
A digitalizációnak persze előnye is van, hiszen ha nincs emberi, segít a mesterséges intelligencia.
Miután a Tisza Párt már bejáratta a helyettesítő módszert, ajánlatos kipróbálnia az RTL-nek is, ahol halálos komolysággal, röhögés nélkül olvasta be valaki, hogy a képeken orosz és ukrán csapatok összecsapását láthatjuk Kurszkban. A folyton-folyvást, megmosolyogtató módon a „szakértelmükről” papoló RTL híradóban.
Mindeközben egy barátságos paintball meccs képsorait figyelhették a szemlélők. Ebből pedig két dolog következik: vagy magukat verik át, vagy a nézőket. Más opció nincs. Legfeljebb, hogy mindkettő.
Utóbbi verziót az a tény is erősíti, hogy saját, fenti minőségű elemzéseik alapján
Ukrajna nagy barátai gyakorlatilag hetente megírták, hogy Zelenszkij már nyerni fog.
A Tényellenőr megtényellenőrizte, és nem nyert.
Azt is elhiszik, és elhitetik, hogy Ukrajna csatlakozása egy nagy békés, gazdag kommunává változtatja Európát, amelyet majd az ukrán gazdaság integrálása még magasabb csúcsok felé fogja repíteni. A valóság azonban, hogy az újabb csúcsokat legfeljebb az adósságok terén érjük el, ha Ukrajna csatlakozik.
A tények makacs dolgok, szóval írok még néhányat (szépen lassan, hogy a brüsszeli elit is megértse): a háború nem egy paintball meccs, Ukrajna még mindig nem nyerte meg a háborút, a balos sajtó pedig vagy magát, vagy Önt veri át, Kedves Olvasó.
Szalai Szilárd, a Tényellenőr vezető elemzője.
Címlapi képünk illusztráció!