Az elemzés szerint a hét első három napján az ország délkeleti részén, csaknem felén többnyire 5-20 milliméter eső esett, északnyugaton azonban szinte semmi, csütörtökön pedig további 3-10, északkeleten 10-25 milliméter eső esett.
A talaj felső 50 centiméteres rétege csaknem országszerte kedvező nedvességtartalmú, északnyugaton maradtak még mindig szárazabb részek. A legtöbb esőre ugyanakkor az Alföldön van szükség, arrafelé a mélyebb talajrétegek még nem töltődtek föl.
Az elmúlt hét második felében igen erős volt a napi hőingás, a maximumok jellemzően 20 Celsius-fok közelében alakultak, míg éjszakánként gyenge fagyok alakultak ki.
A héten már megszűntek a fagyok, de a maximumok csak a tartósan borult és esős részeken estek vissza, az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet napi átlaga jelenleg már 10 fok közelében alakul.
Az őszi vetések tavaszi fejlődése az elmúlt egy hét igen enyhe időjárásának következtében már megindult. A meleg után az eső is megérkezett és megérkezik az egész országban, mindez kedvező körülményeket teremt a fejlődéshez. A repce jó állapotban vészelte át a telet, de az őszi kalászosoknál már nem ilyen egységes a kép, mert az őszi száraz időszakban vetett táblák közül sok lemaradt a fejlődésben, amit most kell behozniuk. A következő napokban többfelé kialakuló átmeneti vízborítást, a belvízfoltokat jó eséllyel ki fogják bírni az állományok.
A korai csonthéjas gyümölcsfák nedvkeringése is megindult, a déli területeken már a virágzás is elkezdődött, míg északkeleten még csak megduzzadt rügyek vannak.
A kajszi a rügypattanás fejlődési fázisában mínusz 4 Celsius foknál, a virágzás fázisában mínusz 2, mínusz 3 Celsius-foknál erősebb fagy estén már károsodik, így a jövő hétre várható, többnyire mínusz 2, mínusz 4 fok közötti fagyok a károkozás határán lesznek
- írták. Az előrejelzés szerint a héten még nagy területen eshet újabb 20-30 millimétert is meghaladó csapadék, azaz folytatódik a talaj feltöltődése, sőt elsősorban az északi, északkeleti területeken átmeneti belvízfoltok is kialakulhatnak.
A jövő hét elején száraz és hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg érkezik, így jelentősen csökken a hőmérséklet, a sok napsütés ellenére is csak 10 Celsius-fok körül valószínű a csúcsérték. Éjszakánként visszatérnek a fagyok, de mínusz 5 fok körüli minimumok inkább csak a fagyzugos, szélvédett területeken lehetnek.
Frissítés:
A hétvégén is folytatódik a csapadékos idő, szombaton, a március 15-ei nemzeti ünnepen is országszerte várható eső, zápor, zivatar, és majd csak vasárnap csökken a csapadék esélye. A szél élénk, olykor erős, viharos lesz, és a hőmérséklet is visszaesik - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
Pénteken az összefüggő felhőzet és csapadékzóna fokozatosan halad északkelet felé, miközben délelőttől délnyugat felől már szakadozni, csökkenni kezd a felhőzet, ezt követően ott megindul a gomolyfelhő-képződés.
Elszórtan záporok, a nap második felében egy délnyugat-északkeleti sávban zivatarok alakulnak ki. Főként a déli országrészben támad fel a délies szél, ott erős, olykor viharos lökések is előfordulnak, emellett a zivatarokhoz kapcsolódóan is előfordulhatnak viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati felén 8-15 fok között, délkeleti tájain 20 fok körül alakul.
A március 15-ei nemzeti ünnepen, szombaton túlnyomóan borult idő várható, inkább csak délkeleten szakadozhat fel átmenetileg a felhőzet. Délnyugat felől újabb, kiterjedt csapadékzóna érkezik, amelyből szinte országszerte várható eső, zápor, délkeleten esetleg zivatar is. A délnyugati szél északnyugatira, északira fordul, helyenként megerősödik. Hajnalban 4-11, délután többnyire 6-12 fok várható, ugyanakkor délkeleten 13-20 fok valószínű.
Vasárnap többnyire erősen felhős vagy borult lesz az ég, elszórtan alakulhat ki eső, zápor és az északi, északkeleti szél élénk, helyenként erős lesz. A minimum 0 és plusz 7, a csúcsérték 8 és 13 fok között valószínű.