Karácsony továbbra sem javasol főpolgármester-helyettest, mégis kivesz 44 nap szabadságot

A múlt héten döntött a bíróság első fokon a főváros kötelezettségi mulasztásáról a főpolgármester-helyettes megválasztásának elmaradása miatt. Bár az ítélet egyelőre nem jogerős, és 15 nap áll rendelkezésre a fellebbezésre, Sára Botond főispán szerint felesleges a fellebbezés, ha csak nem az a cél, hogy Karácsony Gergely húzza az időt.
A főpolgármester azonban a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésére sem terjesztette elő helyettesének megválasztását, nem javasolt főpolgármester-helyettest.
A bíróság az ítéletben arra kötelezi Karácsony Gergelyt, hogy javasoljon a közgyűlési tagok közül magának helyettest, a közgyűlést pedig arra kötelezi, hogy szavazza meg. Erre az ítélet jogerőre emelkedését követő 30 napon sor kell, hogy kerüljön. Az, hogy az e heti előterjesztések között nem szerepel Karácsony javaslata, arra enged következtetni, hogy a főpolgármester fellebbezni akar.
Tavaly novemberen Karácsony Gergely Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot javasolta főpolgármester-helyettesnek, a Fővárosi Közgyűlés november 27-i ülésén döntöttek volna a főpolgármester-helyettesről. Vitézy a jelölésre azt írta, hogy „a főpolgármester bizalma megtisztelő. Budapest érdekében bárkivel kész vagyok az együttműködésre, még a korábbi választási ellenfelemmel is”.
Karácsony egyik jelöltje, sem Kiss Ambrus, sem Vitézy Dávid nem lehetett volna főpolgármester-helyettes a Magyar Péter vezette Tisza Párt támogatása nélkül.
A november 27-ei ülésen aztán a közgyűlés Karácsony párttársának, Barabás Richárd javaslata nyomán visszavonta a főpolgármester-helyettesekről szóló előterjesztést, aminek köze lehetett ahhoz, hogy a Tisza Párt frakcióvezetője, Ordas Eszter bejelentette, nem szavaz Karácsony Gergely helyetteséről a Tisza budapesti frakciója, amíg az nem terjeszti elő az szmsz-módosítási javaslatukat a közgyűlésben.
Idén februárban Vitézy Dávid egy háttérbeszélgetésen azt mondta, hogy a főpolgármester-helyettesről szóló tárgyalások befagytak, Karácsony már a háttérben sem egyeztet a frakciókkal. A februári közgyűlésen aztán Karácsony Gergely benyújtott szabadságtervéről is szavazniuk is kellett a képviselőknek. A főpolgármester 44 nap szabadságot írt be magának, júliusban 10, augusztusban 14 napra szándékozik szabadságra menni. „A törvény szerint jár a főpolgármesternek a szabadság, ki kell adni neki” – mondta a Fővárosi Önkormányzat jegyzője a napirendi pont tárgyalásakor.
A törvény mondja ki azt is, hogy a főpolgármester helyettesítéséről gondoskodni kell
– válaszolták neki a fideszes képviselők. Bár az ellentmondást nem oldották fel, a képviselők szavaztak Karácsony Gergely szabadságáról. „Vékony jég volt, de támogatta!” – mondta Karácsony a szavazás eredményének láttán, és valóban: éppenhogy elfogadta a közgyűlés. A fideszes képviselők mellett a Podmaniczky Mozgalom sem támogatta a 44 napos szabadságot.
„A jogszabály nem véletlenül írja elő, hogy a főpolgármesternek legalább egy helyettesének lenni kell a közgyűlés tagok közül, hiszen amennyiben távol van, szabadságra megy, mint ahogy most a közgyűlés elengedte közel két hónapra. Valakinek meg kell hozni a napi operatív döntéseket, és alá kell írni azokat a kötelezettségvállalásokat, ami a mindennapi működéshez szükséges.
Nem véletlenül fordultunk bírósághoz, hiszen szeretnénk ezt a jogellenes és a város működését veszélyeztető állapotot mielőbb megszüntetni.
Továbbra is fennáll a kérdés, amennyiben Karácsony Gergely idén közel két hónapra elmegy szabadságra, hogyan fog működni Budapest” - reagált a 44 napos szabadság hírére Sára Botond főispán.
A bíróság tehát ebben a Budapest Főváros Kormányhivatala által indított perben állapította meg első fokon a kötelezettségszegési mulasztást, és mondta ki, hogy törvénytelenül működik a főváros. Karácsony Gergely pedig úgy tűnik, hogy fellebbezni fog és inkább újra harcba száll a bírósággal és tovább húzza az időt, hogy megválasszák a helyettesét.