Jó lett volna, ha nem kényszerülünk rá erre. Ha az áremelést a piaci folyamatok okozzák, akkor lehet abban bízni, hogy majd a piaci folyamatok csökkentik is az árakat. Azonban itt szó sincs piaci folyamatokról – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! – című műsorának adott interjúban a héten életbe lépett árréstopról. A miniszterelnök a közmédia brüsszeli stúdiójában elmondta, hogy az utóbbi időben tapasztalt áremeléseknek semmi köze a piaci folyamatokhoz.
Szerinte
most üt vissza, hogy a rendszerváltás utáni kormányok nem tudtak magyar üzletláncokat létrehozni, a külföldi láncokat pedig nem érdeklik a magyarok, csak a profit.
Az áremelőknek meg kellett mondani, hogy eddig, és ne tovább – tette hozzá.
A beavatkozás lényege az volt, hogy a beszerzési árra csak tíz százalékot lehet rátenni. Ez azonnali árcsökkenést eredményezett. A kormányfő jelezte, hogy folyamatosan ellenőriznek, mivel nincs kétsége afelől, hogy a kereskedelmi láncok próbálkozni fognak.
Értsék meg, hogy a magyarokat nem lehet kifosztani
– szögezte le.
A magyar kormány vállalkozás- és piacbarát, amely azt szeretné, hogyha a gazdaság a saját logikája szerint működne, úgy, hogy abban mindenki megtalálhassa a saját számítását – közölte Orbán Viktor. Annak kapcsán, hogy miért nem az áfa-csökkentést választották, a miniszterelnök elárulta:
amikor áfa-csökkentést vezettek be, az elején körülbelül egyharmada az áfa mértékének árcsökkenést eredményezett, kétharmadát viszont lenyelték a kereskedők, és egy éven belül a maradék egyharmadot is.
A balos politikusok tudták jól, hogy így lesz, de ők a multik oldalán álltak – fogalmazott, majd úgy folytatta: nem szeretne fenyegetőzni, mert előbb utóbb be fogják látni a külföldi láncok, hogy egy kormánnyal szemben nem lehet csatát nyerni.
– Legyen nekik elég a 10 százalék – szögezte le a kormányfő.
A gyülekezési törvény módosítása kapcsán elmondta, normál esetben a gyülekezési jog és a gyermekvédelem megférnek egymás mellett, abban az esetben viszont nem, ha a szexualitást kiviszik az utcákra, vagy beviszik az iskolába a genderaktivisták.
Ma egy folyamatos provokáció alatt állnak a magunkfajta normális emberek, mert a hagyományostól eltérő szexuális viselkedés szerint élő emberek, amihez egyébként joguk van, ezt kiviszik az utcára, és nincsenek tekintettel arra, hogy ebben az országban él néhány millió gyerek, akiket egészséges emberré kell nevelni, és ennek a felelőssége a szülőkön van
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor ismét leszögezte:
a gyerekek egészséges neveléséhez való jog egy alapjog, amelyre minden más jog esetében is tekintettel kell lenni.
A hatóságok majd eldöntik, hogy a szabadosságnak vagy a szülők gyerekeik megvédéséhez van-e joga. A magyar kormány álláspontja az, hogy elsők a gyerekek – fogalmazott.
A miniszterelnök elmondta, hogy
egyértelmű jogi helyzetet kell teremteni, hogy utána a hatóságok megfelelően tudjanak eljárni.
Mint jelezte, eddig sem nézte jó szemmel a Pride-ot. Szerinte hatalmas nemzetközi genderhálózat áll a felvonulások mögött, és hazánk nem volt elég erős, hogy ezzel szembeszálljon. Közölte, hogy
az amerikai változás megnyitotta a kormány mozgásterét, hogy az első a gyermek, így Washingtonnal nem, már csak Brüsszellel kell csatát vívni ebben a kérdésben.
A Pride-dal kapcsolatos reakciókról a kormányfő elmondta: Brüsszelnek ehhez semmi köze.
A családot mint közösséget, speciális viszonyaival a gazdasági szabályozás eddig nem vette figyelembe, mint például azt, hogy el kell tartani a gyereket. Ezért vezettük be a családi adókedvezményt
– ismertette Orbán Viktor, egyben hozzátette: bevezetik azt is, hogy a kétgyermekes édesanyák életük végéig adómentességet kapnak. A kábítószer elleni fellépés mögött is a családokat támogató gondolkodás húzódik meg.
Az EU-csúcsról Orbán Viktor elmondta, hogy javul a helyzet Brüsszelben. Jelezte, hogy
nem kell megijedni attól, hogy egyedül vagyunk Ukrajna kérdésében. Példaként hozta a migráció kérdését, amiben egyre többen állnak a magyar álláspont oldalára.
Egyre inkább eltolódik a vélekedés a békepártiság oldalára – tette hozzá.
Mint jelezte, kiderült, hogy nincs pénz Ukrajna EU-s felvételére, amire azt mondták, hogy az unió vegyen fel hitelt. A kormányfő szerint azonban nem újabb hitelt kell felvenni.
Előbb vagy utóbb, ha máshol nem, akkor a gazdasági oldaláról megjön a kijózanodás pillanata, hogy Ukrajna EU-tagsága a gazdasági összeomlással lenne egyenlő
– tette hozzá.
Arról, hogy a Momentum képviselői füstgyertyákat gyújtottak a szavazáskor, közölte: erről a választópolgároknak kell véleményt mondania 2026 tavaszán.
Az ítéletet ki fogják mondani. Nincs sok kétségem, hogy mit fognak gondolni
– fogalmazott.
Orbán Viktor szerint Brüsszelben javul a helyzet Ukrajna ügyében. Nem kell attól megijedni, amikor 26 tagállammal szemben van Magyarország, ha korábban megijedtünk volna, akkor most tele lenne Magyarország migránsokkal - tette hozzá. Ma már 8-9 miniszterelnök azt mondja, amit Magyarország csinált. Ma ugyanez játszódik le a háborúban, mert egyre többen látják, hogy ez a háború elveszett, és hiba volt ebbe beleugrani. A magyar háztartások 2,5 millió forintot buktak ezen a háborún - tette hozzá.
Még nem vagyunk többségben a béke mellett, de már nem ugyanaz a gránitszilárdságú közös akarat volt a háború mellett.
Már a számok kezdik befolyásolni az ukrán csatlakozás esetleges lehetőségét, mivel rájöttek arra, hogy nincsen pénz. Sokan ezért közös hiteleket akarnak - mondta a kormányfő.
Orbán Viktor közölte, hogy a Covid idején felvett hitel visszafizetése is elkezdődik 2027-től, és ez az unió teljes költségvetésének 20 százalékát fogja elvinni. Ebben a helyzetben nem az újabb hitelfelvétel segít - tette hozzá. Ukrajna EU-s csatlakozása a gazdasági összeomlást jelentené az EU számára - mondta.
Magyarországon a nemzeti oldal pártjai ellenzik Ukrajna uniós csatlakozását, míg a másik oldalon Ukrajna-párti álláspontok vannak.
A Patrióták ellenzik, míg a szocialisták és az Európai Néppárt a legradikálisabb Ukrajna-párti erők - tette hozzá.
Ha lezárul a véleménynyilvánító szavazás, akkor szilárd álláspontot tud majd Brüsszelben kialakítani a magyar kabinet.
Várhatóan minden európai országban az emberek kinyilvánítják a szavazási szándékukat Ukrajnáról - tette hozzá.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy rengeteg kockázattal jár Ukrajna uniós tagsága. Várhatóan áprilisban indul a véleménynyilvánító szavazás - tette hozzá. Csak negatív mérleggel járna Ukrajna uniós tagsága - mondta a kormányfő.
A fejetlenség a legjobb kifejezés Brüsszellel kapcsolatban, ha az ukrajnai háborút nézzük. Az amerikaiak mindenkivel külön megállapodnak, és ezért nem lesz egy nagy tárgyalóasztal, és Európa nem lesz ott, és nem lesz szükség rájuk a megállapodáshoz - tette hozzá. Mindezt a magyar elnökség idején Orbán Viktor pontosan leírta, és most itt tartunk.