Szijjártó Péter: Az Európai Uniónak ki kell törnie a nemzetközi elszigeteltségből

Vágólapra másolva!
Az Európai Uniónak ki kell törnie a nemzetközi elszigeteltségből, ugyanis kizárólag így nyerheti vissza a nemzetközi versenyképességét, s ezért fontos lenne a szorosabb kapcsolatok kiépítése a délkelet-ázsiai országokkal is – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden.
Vágólapra másolva!

Brunei kollégájával közös sajtóértekezletén a tárcavezető arról számolt be, hogy diplomáciatörténeti eseményről van szó, mivel még soha nem látogatott a délkelet-ázsiai állam külügyminisztere hazánkba.

Kifejtette, hogy Brunei a világpolitikai és gazdasági szempontból is növekvő jelentőségű régiója egyik rendkívül fontos szereplője, ráadásul az ország most koordinátori szerepet lát el az Európai Unió és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) közötti együttműködésben.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Dato Erywan Pehin Yusof, Brunei külügyminisztere a tárgyalásuk után Budapesten, 2025. március 25-én. (Fotó: MTI/Soós Lajos)
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Dato Erywan Pehin Yusof, Brunei külügyminisztere a tárgyalásuk után Budapesten, 2025. március 25-én (Fotó: MTI/Soós Lajos)

Rámutatott, hogy 

a világgazdaság fejlődésének súlypontja egyre inkább kelet felé tolódik, miközben az EU, szavai szerint, az elmúlt években súlyosan elszigetelődött.

„Az Európai Unió súlyosan elszigetelte magát a világpolitika és a világgazdaság legnagyobb szereplőitől. (…) Elszigetelte magát az Egyesült Államoktól azzal, hogy Donald Trump elnököt versenyben szidták az európai politikusok, elszigetelte magát a kínai gazdaságtól az elektromos autóiparra kivetett vámokkal, elszigetelte magát Oroszországtól a háború kapcsán folytatott álláspontjával, illetve elszigetelte magát a jövő kontinensétől, Afrikától is azzal, hogy mindenfajta, úgynevezett progresszív elvárásokat társított a gazdasági, pénzügyi együttműködéshez” – sorolta.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy 

az EU-nak nagy szüksége van kitörni ebből az elszigeteltségből, ugyanis kizárólag így nyerheti vissza a nemzetközi versenyképességét.

Ezért Magyarország a tavalyi soros EU-s elnöksége alatt nagy erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy mihamarabb létrejöhessen a partnerségi és együttműködési megállapodás Bruneivel, illetve sikerüljön kimozdítani a holtpontról a szabadkereskedelmi tárgyalásokat az ASEAN-nal.

„Az Európai Unió sajnos eddig sikertelen volt a nagy gazdasági együttműködések és nagy kereskedelmi együttműködések felépítésében, s ennek az az oka, hogy a kereskedelemmel össze nem illő kérdéseket próbáltak állandóan összekeverni a kereskedelmi együttműködésekkel” – vélekedett.

Tehát a különböző progresszív, liberális, woke ideológiához kapcsolódó kérdések összekeverése a kereskedelemmel oda vezetett, hogy nagy kereskedelmi megállapodásokat az Európai Unió nem igazán tudott kötni az elmúlt időszakban. Ezen mindenképpen változtatni kell”

 – tette hozzá.

A miniszter hangsúlyozta, hogy ha másképpen nem, akkor először a kétoldalú kapcsolatokat kell építeni Magyarország és Brunei között.

„Itt elsősorban az energiahatékonyság, az élelmiszeripar, az orvostechnológia és a klímaváltozás elleni küzdelem területére fókuszálunk. Emellett megkezdődött az ösztöndíj-együttműködésünk is, és az első brunei hallgatók elkezdik a tanulmányaikat ösztöndíjjal a magyarországi egyetemeken” – mondta.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!