Nézze meg galériánkat a Fővárosi Közgyűlés üléséről!
A Pride betiltásáról próbálta kérdezni az Origo munkatársa a fővárosi képviselőket a közgyűlés szerdai ülése előtt. Magyar Péter emberei nemcsak menekülőre fogták, de még testőrökkel is próbálták akadályozni munkatársunkat.
A személyi döntésekről végül külön szavaztak a fővárosi képviselők, akik Bódis Krisztinát, azaz Horváth Krisztinát megszavazták a Fővárosi Szociális Közalapítvány élére, a fideszesek nem támogatták a javaslatot, a kutyapárti képviselők tartózkodtak.
A Fővárosi Közgyűlés 2029. december 31-ig terjedő határozott időre a Fővárosi Szociális Közalapítvány kuratóriumába jelölte dr. Farkas Zsombort, Horváth Krisztinát, Incze Zsuzsát, Kártyás Irént, Misetics Bálintot, Mózer Pétert, Rézműves Szilviát és Zubek Adriennt.
A 31-es napirendi pont alatt végül külön szavaztak a képviselők az Észak-Pest árvízvédelmi szakasz védvonalszakaszainak fejlesztéseiről és a Csillaghegyi-öblözet védelme című projekt még el nem készült árvízvédelmi szakaszainak fejlesztéséről. A képviselők megszavazták a kettes határozati pontot, hogy a főváros benyújtsa a pályázatot a Királyok-Nánási útra tervezett gátra. A döntéssel 2000 ember otthonát zárták ki az árvízi védekezésből. A szavazáskor egyedül a fideszes képviselők tartózkodtak.
36-os napirendi pont alatt a Budapesti Klímaügynökség tevékenységének a BKM Budapesti Közművek divíziójaként való folytatására tett javaslatról szavaztak, a közgyűlés támogatta az előterjesztést.
Radics Béla fideszes képviselő roma lágerlázadásról való megemlékezésről szóló javaslatát egyhangúlag támogatták a képviselők.
Lehoczki Ádám javaslatát, hogy módosítsák a költségvetési rendeletet, mivel az még Rákosrendező megvásárlása előtt készült, Karácsony Gergely módosító javaslatával együtt támogatta a közgyűlés.
Szécsényi Dániel javaslatát, az Óbuda-Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom díszkivilágítását is megszavazták a képviselők, Barabás módosító indítványát nem támogatták.
A fővárosi képviselők végül negyed nyolckor értek a napirendi pontok megtárgyalásának végére, fél óra szünet után térnek majd vissza szavazni.
Szécsényi Dániel előterjesztése volt az a javaslat, hogy a 200 éves felszentelési jubileuma alkalmából kapjon külső díszkivilágítást az Óbuda-Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom, amire Barabás Richárd, a Párbeszéd képviselője módosító javaslatot nyújtott be, amiben azt kéri, hogy szivárványszínűre világítsák ki azt. Barabás Richárd ma azt mondta a díszkivilágításra, hogy „csinálják a négy fal között” és felháborodott azon, hogy a budapestiek hozzájárulását kérik egy díszkivilágításhoz, amit egyébként az egyház fog finanszírozni. Vitézy Dávid arra kérte a főpolgármestert, hogy vonassa vissza Barabás Richárd módosító javaslatát. Veilandics Franciska azt mondta, hogy méltatlannak találja, hogy vitatkozni kell arról, hogy valaki a Pride szimbólumát akarja egy templomra vetíteni.
Baranyi Krisztina azt mondta: a képmutatásnak is van határa. „Önök között biztosan jártak a Pride-hónapban külföldi országokban, ahol templomok kapujára van kitűzve a Pride-zászló” – mondta Baranyi, aki szerint az egyháznak ki kell mutatnia a szolidaritását a kirekesztettekkel szemben. Szerinte a szivárvány a Biblia szimbóluma.
Dr. Lehoczki Ádám helyretette Balogh Balázs tiszás képviselőt, aki a fővárosi drogstratégia tárgyalása közben azt mondta Szentkirályi Alexandrának, hogy „Nem kell pofákat vágni!” A fideszes képviselő azt mondta, látszik, hogy a Tisza Pártban hogyan beszélnek a nőkkel. Szentkirályi Alexandra elmondta, hogy tulajdonképpen meg kéne köszönnie, hogy Balogh képviselő nem vágott hozzá egy övet és nem „agymosott birkának” nevezte. A fideszes képviselő arra célzott, hogy az interneten terjed egy képernyőfotó arról, hogy Balogh Balázs M1-et néző „agymosott birkáknak” nevezte a fideszeseket. Balogh később bocsánatot kért Szentkirályi Alexandrától, szerinte „az ő szókészletében benne van”, hogy valaki „pofákat vág”.
Ordas Eszter, a Tisza Párt fővárosi frakcióvezetője Budapesti Vízgazdálkodási Munkacsoport létrehozását javasolta, előterjesztésében arra is kitért, hogy „a rezsicsökkentés során a jogalkotó a vízdíjakat rögzítette, ami komolyan behatárolja a meglévő infrastruktúra fejlesztését”. Szécsényi Dániel azt kérdezte meg Ordas Esztertől, hogy előterjesztésében valóban azt nehezményezi, hogy nem elég drága a víz a budapestieknek? Radics Béla azt kérte a tiszásoktól, hogy ne támadják a rezsicsökkentést. Ordas azt válaszolta, hogy mindössze tényként írta előterjesztésében a rezsicsökkentést. A munkacsoport létrehozását Tüttő Kata és Baranyi Krisztina sem tudta támogatni. Radics Béla azt mondta, elmondja, hogy működik a Porcher Show. „Én a rezsicsökkentésről beszéltem, ön pedig nehéz egy teljesen más témát és nem válaszol a kérdésre. Önök támogatják-e a rezsicsökkentést? Igen vagy nem?” – kérdezte Radics Béla Porcher Árontól. Ordas Eszter azt mondta, a rezsicsökkentésre mint adottságra hivatkozott, de ennél konkrétabban nem válaszolt a kérdésre.
A közgyűlés a Budapesti Klímaügynökség tevékenységének a BKM Budapesti Közművek divíziójaként való folytatásáról is tárgyaltak.
Gulyás Gergely Kristóf arra tett javaslatot felszólalásában, hogy a Budapesti Klímaügynökség feladatait delegálják V. Naszályi Márta alá, aki fenntarthatósági ügyek főtanácsadójaként dolgozik a fővárosnál, miután elvesztette az I. kerület polgármesteri székét.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy egy hat fős cég beolvasztásába a BKM-be nem túl életszerű, szerinte Vitézy Dávidék politikai nyomás alá akarják helyezni kollégáit. „Ez az előterjesztés egy politikai kinyírása a klímaszervezetnek. Arra kérem a közgyűlést, hogy a májusi közgyűlésre tervezzük a panelprogramot behozni, addigra látni fogjuk, hogy melyik kerületekkel leszünk partnerségben. Idáig szeretném ha eljutnánk és utána vonjunk mérleget arra, hogyan tudjuk ezt a tevékenységet elvégezni” – mondta Karácsony, magyarán azt kérte, hogy ne fogadják el a képviselők az előterjesztést. „Ez egy nettó politikai üldöztetés!” - mondta Karácsony és kikérte magának, hogy azzal vádolják, hogy „hazaviszi a pénzt”. „Nekem nagyon felizgatta a fantáziámat Gulyás Gergely Kristóf… teremtésvédelme” – mondta Tüttő Kata képviselőasszony. Karácsony Gergely kijelentette, hogy mivel harmadjára vitték be a közgyűlésre a Budapesti Klímaügynökség ügyét, ő elvi kérdést fog csinálni abból, hogy megvédi a klímaügynökséget és még egyszer kikérte magának, hogy Vitézy azzal vádolja, hogy korrupciós pénzeket vesz ki az ügynökségből.
Egy napirendi pont alatt tárgyalja a fővárosi közgyűlés az Észak-Pest árvízvédelmi szakasz védvonalszakaszainak fejlesztéseit és a Csillaghegyi-öblözet védelme című projekt még el nem készült árvízvédelmi szakaszainak fejlesztését. Több civil szervezet is megszólalási lehetőséget kért.
A Nánási-Királyok úti gátat ellenzők képviseletébe Olti Gergely szólalt fel, aki elmondta, hogy egy több méter magas betonfal mögé akarják zárni a lakókat. A főpolgármester rendre hullámtéri lakosoknak nevezi azokat, akiket javaslata kizárna az árvízi védekezésből, 2000 ember otthonát fenyegeti ez a veszély. Olti Gergely azt kérte, vegyék le napirendről a szavazást.
A Nánási-Királyok úti gátat támogatók nevében Tálosné dr. Vas Katalin szólalt fel, aki arról beszélt, hogy az elmúlt több mint 10 év vitája zajlik még mindig és azzal érvelt, hogy a Nánási-Királyok úti nyomvonal biztonságosabb, mintha a partra raknák a nyomvonalat. Az is elhangzott, hogy ha ma a képviselők nem szavazzák meg a közbeszerzés kiírását, akkor forrásvesztést szenved el a főváros. „Elbukja vagy nem az uniós forrást a főváros” – kérdezte Tálosné dr. Vas Katalin.
Kiss Ambrus főigazgató elmondta, hogy nem nyújtják be a pályázatot a határidőig, szakaszolt projektek lévén, az I. szakaszban felhasznált támogatás visszafizetésének kötelezettsége is felmerülhet. Déri Tibor azt kérte, hogy a két határozati pontról majd külön szavazzanak. Dr. Lehoczki Ádám azt kérdezte, hogy ki, milyen jogon dönt arról, hogy 70 hektáros lakott terület maradna ki a védekezésből.
A Fővárosi Közgyűlésen megjelent Szabó Bálint is, aki a keddi tüntetésen a Dunába ugrott, újra kellett éleszteni, majd a mentők vitték el. Szepesfalvy Anna, a Fidesz képviselője jobbulást kívánt neki napirend előtti felszólalásában, Karácsony Gergely pedig megköszönte a teremben lévő BRFK-munkatársaknak a tegnapi életmentést. Szabó Bálint próbálta bekiabálásokkal megzavarni a közgyűlést, de kivezették a teremből. Később visszatért a terembe és folytatta a bekiabálást.
Mint ismert, a kedd délutánra meghirdetett ellenzéki tüntetés este, majd éjszaka is folytatódott, a demonstrálok több Duna-hidat is elfoglaltak. Ennek során Szabó Bálint – aki független jelöltként indult az újpesti időközin – a Petőfi-hídon előbb bemászott egy rendőrségi kisbusz alá és trombitált.
21 óra 20 perc körül a Boráros térnél a korábbi gyűlés egyik részvevője átadta trombitáját egy másik férfinek, majd bemászott a Dunába. A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság helyszínen tartózkodó járőrhajójáról azonnal mentőövet dobtak neki, ő azonban szándékosan többször elúszott mellette. A rendőröknek pár perc múlva sikerült a hajóba emelni. Mivel a férfi nem mutatott életjeleket, rögtön megkezdték az újraélesztését. A partra vitték, ahol stabil állapotban adták át a mentőszolgálatnak – közölte a rendőrség.
A mai Fővárosi Közgyűlésen második napirendi pontként szerepeltek a meghívó szerint a személyi döntések, azon belül is bizonyos Horváth Krisztina jelölése a Fővárosi Szociális Közalapítvány élére. Mint az kedden kiderült, Horváth Krisztina nem más, mint Bódis Krisztina, a Csipke Józsika című LMBTQ-mesekönyv szerzője, akit a Tisza Párt javaslatára küldenének az intézmény élére. Mint ismert, a februári Fővárosi Közgyűlésben a Tisza Párt a napirendre föl-le téve próbálta bejátszani Bódis Krisztát a Fővárosi Szociális Közalapítvány élére, végül azonban nem szavaztak róla.
„A legújabb trükk az, hogy más néven, Horváth Krisztinaként jelölik a Fővárosi Szociális Közalapítvány élére” – írta kedden Szentkirályi Alexandra, aki azzal folytatja posztját, hogy ezzel a lépéssel az is kiderült, hogy az előző Közgyűlésen Magyar Péterék és Karácsonyék egy olyan emberért kardoskodtak 12 órán keresztül, akinek a nevét sem tudták.
A második napirendi pont tárgyalásakor Szentkirályi Alexandra kifejezte a Fidesz-frakció nevében egyet nem értésüket, hogy Bódis Krisztát, azaz Horváth Krisztinát jelöljék a Fővárosi Szociális Közalapítvány élére. „Ilyen embereknek nincs helye a Fővárosi Szociális Közalapítvány élén” – mondta.
A tiszás Bujdosó Andrea erre gúnyosan úgy reagált, hogy borzasztóan csalódott volna, ha Szentkirályi Alexandra nem ezzel kezdi felszólalását, majd felolvasta Bódis Krisztina önéletrajzát és azt is elmondta, hogy ő Bódis Kriszta néven vált ismertté. A képviselő asszony azt is elmondta, hogy Bódis Kriszta és Incze Zsuzsa jelölése mellett is kiáll a Tisza Párt.
Baranyi Krisztina felhívta arra a figyelmet, hogy javaslatban az is szerepel, hogy a Fővárosi Szociális Közalapítvány vezetőjének kinevezési jogát vegyék el a közgyűléstől. „Ezzel egyetértenek ezek a frakciók?” - kérdezte a képviselő, aki azt kérte, hogy ezt is vegyék figyelembe a képviselők a szavazáskor. Gulyás Gergely Kristóf szerint is felháborító ez.
A fideszes Szécsényi Dániel azt mondta, látszik, hogy Brüsszelben nem engedték el Bódis Krisztina kezét, aki újra felhívta arra a figyelmet, hogy Bódis Krisztina megtámadta a rezsicsökkentés programot.
Gulyás Gergely Kristóf felsorolta, mire ad Budapest pénzt a Fővárosi Szociális Közalapítványnak. Például arra, hogy a közösségi alapú intervenciók chemszexhasználók pszichoszociális támogatása nevű programjára nyert el 3 383 600 forintot a Háttér Társaság nevű, LMBTQ-személyeket támogató alapítvány a Fővárosi Szociális Közalapítványtól az ártalomcsökkentő pályázatok elbírálása során.
Karácsony Gergely felszólalásában megvédte a chemszex-programot. Karácsony szerint a fideszes képviselők ostoba frázisokat puffogtatnak. A témáról parázs vita alakult ki a főpolgármester és a képviselők között, Karácsony Gergely ragaszkodott ahhoz, hogy az „ártalomcsökkentés” a jó.
Vitézy Dávid azt kérte, hogy külön szavazzanak a napirend két pontjáról. Gulyás Gergely Kristóf ügyrendi javaslata, hogy a 13. pontról külön szavazást tartsanak.
Napirend előtti vitákkal kezdődött a Fővárosi Közgyűlés, ahol az volt az első téma, hogy a fővárosi képviselők napirendre vegyék-e Baranyi Krisztina és Barabás Richárd Pride melletti kiállásról szóló javaslatát. Baranyi Krisztina korábban arról posztolt, hogy Karácsony Gergely letiltotta a közgyűlésre benyújtott előterjesztéseit, amelyekkel a Pride betiltására reagálhatott volna a főváros. A szavazás előtt a Tisza-párti képviselőkön kívül mindenki javasolta a javaslatok napirendi pontra vételét. „Adjunk teret minden vitára és támogassák a napirendi pontra vételét ezeknek az előterjesztéseknek" – mondta Gulyás Gergely képviselő, aki egyúttal felszólította a tiszásokat, hogy valljanak színt.
Baranyi Krisztina arról beszélt, hogy a Pride melletti kiállás miatt "szivárványba kell öltöztetni Budapestet".
Mivel a tiszás képviselők nem nyomtak gombot a szavazáskor, nem vették napirendre a Pride melletti kiállásról szóló javaslatot.
„Eddig hallgattatok, lapítottatok" - mondta a fideszes képviselő a Tisza-párti képviselőknek és arra szólította fel őket, hogy valljanak színt Pride-ügyben.
„Ma Magyarországon mindenki azzal él, akivel akar, az államnak semmi keresnivalója felnőtt emberek hálószobájában. Ahhoz viszont van köze az államnak, hogy a törvényeket betartsák vagy sem” – utalt Szécsényi Dániel fideszes képviselő felszólalásában a gyermekvédelmi törvényre.
„Kedves Tisza párt, akik itt most hallgatnak és a nyíltan genderpropagandista Bódis Krisztát felvállalják, nem értem, miért nem vállalják fel a véleményüket" – mondta.
„Adjunk teret minden vitára és támogassák a napirendi pontra vételét ezeknek az előterjesztéseknek" – mondta Gulyás Gergely képviselő.
"A Tisza tovább sunnyog, félnek a Pride-vitától és napirendre se merték venni azt: megalakult a gyávák koalíciója. Az egyik nem szavaz, a másik tartózkodik, a harmadik be se jön. A Tisza zsarolásának minden balliberális párt engedett és tökéletes összhangban, előre kiszámolt tatktikázás mentén szavaztak úgy, hogy Brüsszel
Péteréknek ne kelljen bevallaniuk mit is gondolnak a Pride-vonulásról és gyermekvédelemről. A szivárványkoalíció él és virul. Ez álszentség és a budapestiek szándékos átverése. A mi álláspontunk továbbra is világos: a gyermekek védelme az első, felnőttek szexualitásának a nyílt utcán, nincs helye előttük. Brüsszel Péterék viszont ismét bizonyították, hogy gyávák és nem képesek kiállni a gyermekek védelméért, mert Brüsszeltől azt kapták parancsba: Pride-nak lennie kell" - írta Szentkirályi Alexandra közösségi oldalán.
A Városháza előtti tüntetés az ülésteremben folytatódott. Szerdán szavaznak a Fővárosi Közgyűlésben arról, hogy a főváros benyújtsa-e a közbeszerzési pályázatot a Római-part árvízvédelmére, egy napirendi pont alatt fogják tárgyalni az Észak-Pest árvízvédelmi szakasz védvonalszakaszainak fejlesztéseit és a Csillaghegyi-öblözet védelme című projekt még el nem készült árvízvédelmi szakaszainak fejlesztését.
A Római-part ügyében demonstrálók az ülésteremben megjelentek, és molinókat tartottak a magasba. Az egyiken az alábbi felirat volt olvasható: „A part már most romokban hever, és ezután még romosabb lesz.” Egy másikon pedig az, hogy "ez egy humán élőhely is".
Már a közgyűlés kezdete előtt egy órával, reggel 8 órától a Városháza előtt tüntettek a Római-parton élők, akiket a Karácsony Gergely által javasolt gát kizárna az árvízi védekezésből, és megjelentek az ellentüntetők is, akik támogatják a főpolgármestert abban, hogy a Királyok útja-Nánási úton épüljön meg a gát.
Nem akarunk gettóban élni!
– ez áll a tüntetők egyik molinóján.
Szolid odamondogatás zajlik a felek között. A Római-parti tüntetők petíciót és egy csekket akarnak átnyújtani a főpolgármesternek és a Fővárosi Közgyűlésben is szót kérnek majd. Kérdés, kapnak-e.
A csata, hogy hol épüljön meg a Római-parti gát, hosszú évekre nyúlik vissza. Tarlós István főpolgármestersége alatt a Duna-parton létesült volna mobilgát, a vita azonban azonnal fellángolt körülötte, és civilek kezdtek el tiltakozni. A Duna-parti mobilgát ellenzői az elmúlt években is azt szerették volna, ha a Duna-parttól jóval beljebb eső Királyok útja-Nánási úton létesül a gát, amit 1979 óta fővédvonalnak is neveznek.
Az ügyben többen azzal érvelnek, hogy a hullámtereket nem kell megvédeni, szerintük pedig a Királyok útja-Nánási út és a Duna-part közötti részen élők hullámtérben élnek, és amikor megvásárolták az ingatlanjaikat, pontosan tudták, hogy mit vállalnak. Ez nem teljesen igaz, a Római-part ugyanis eredetileg lakóövezet volt, az államosítás áldozataként minősítették át később üdülőövezetté.
Valós népszavazást és Duna-partra épülő gátat követelnek a tüntetők.
Maratoni hosszúságú ülés várható szerdán a Fővárosi Közgyűlésben. A testületről immár egy bírósági végzés is kimondja, hogy törvénytelenül működik. Ennek ellenére nem kerül napirendre, hogy helyettest válasszanak Karácsony Gergelynek. A több mint ötven napirendi pont között találjuk Rákosrendezőt, a fővárosi drogstratégiát, vagy a Római-parti védműveket, de szóba kerül egy templom szivárványosra festése és a tiszás Bódis Krisztina újbóli jelölése egy fővárosi alapítvány élére.