A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető rámutatott, hogy az előző, Joe Biden vezette amerikai adminisztráció a tavaly novemberi elnökválasztáson elszenvedett megsemmisítő vereségét követően, még Donald Trump elnök hivatalba lépése előtt „abszolút bosszúból" több intézkedést is hozott Magyarországgal szemben.
Az egyik ilyen volt Rogán Antal miniszter kollégám szankciós listára helyezése, ami nyilvánvalóan egy politikai bosszú volt egy Budapestről frusztráltan távozó nagykövet részéről
– fogalmazott.
„Nos, hogy más szelek fújnak Washingtonban, azt világosan bizonyítja az a tény is, hogy néhány perccel ezelőtt az amerikai pénzügyminisztérium közölte, hogy Rogán Antalt levették a szankciós listáról" – húzta alá.
„Ne legyen ilyen agresszív. Nem áll önnek jól” – válaszolta Kálmán Olgának, a DK képviselőjének korábban Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára az azonnali kérdések órájában az Országgyűlésben.
„Erre a kérdésre én is várom a választ” – reagált arra a kérdésre, hogy miért került az USA szankciós listájára az év elején. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter azt javasolta a DK képviselőjének, hogy forduljon egyenesen az USA megbukott demokrata vezetéséhez, és tegye fel nekik a kérdést. Rogán arról beszélt, hogy már felvette a kapcsolatot ügyvédekkel, és elkészítették a beadványt az amerikai pénzügyminisztériumnak.
Az ügyvédek is azt gondolják, hogy egy elég sajátos ügyről van szó, mert egyetlen konkrét indok sincs a döntésről szóló közleményben.
„Ebből az következik, hogy könnyű dolgunk lesz, hiszen egy politikai döntést megváltoztatni ugyan a jogi utat megtartva, de politikai döntéssel lehet.” A miniszter szerint a szankciós döntés rövidesen ugyanúgy a történelem szemétdombjára kerül, ahogy azok is, akik ezt a döntést meghozták. A miniszter megismételte, hogy rövidesen le fog kerülni a neve a szankciós listáról. „Akkor bocsánatot kér majd tőlem?” – kérdezte a DK politikusától. A miniszter eztán azt állította, hogy 2010 előtt Kálmán Olga még újságíróként neki és Gulyás Gergelynek is arra panaszkodott, hogy mennyire utálja Gyurcsány Ferencet. „Az élet sokat változott 15 esztendő alatt tisztelt képviselő asszony.”
Bryan E. Leib amerikai politikai elemző és a David Pressman lehetséges utódjaként emlegetett szakember korábban élesen bírálta az amerikai nagykövetet Rogán Antal szankciós listára helyezését. Deák Dániel szerint a Biden-féle leköszönő adminisztráció utolsó kicsinyes bosszújáról van szó. Leib a közösségi médiában közzétett bejegyzésében így fogalmazott:
Szégyen, amit a budapesti nagykövet tett! Ez egy politikailag motivált lépés volt.
Leib szerint a döntés nem csak Magyarország ellen irányul, hanem az amerikai diplomácia hitelességét is aláássa. Hozzátette, hogy nem beszélhet Donald Trump nevében, de úgy véli, január 20-a után, amikor Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, a magyar–amerikai kapcsolatok „aranykorához” térnek vissza.
Hiszek benne, hogy Trump vezetése alatt ismét barátságos és kölcsönösen előnyös együttműködés vár ránk Magyarországgal
– írta Leib.
A távozó amerikai nagykövet, David Pressman és a demokrata adminisztráció kisstílű bosszújának nevezte a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert szankciós listára helyezte az Egyesült Államok. Gulyás Gergely még január elején azt mondta: mindez újabb bizonyítéka annak, hogy
a leköszönő amerikai adminisztráció és nagykövet bosszút akar állni azért, mert Magyarország és a magyar kormány Donald Trumpot támogatta a választási kampányban,
és a január 20-án hivatalba lépő amerikai elnök is minden más külföldi politikusnál többet hivatkozott pozitív példaként Orbán Viktorra, illetve Magyarország kormányára. David Pressman és a demokrata adminisztráció azonban a magyar-amerikai kapcsolatokban a múlthoz tartozik – hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Ezért ez
a legfeljebb néhány hétig hatályos kisstílű és megalapozatlan bosszú
is csak arra fog emlékeztetni, hogy volt olyan nagykövete az Egyesült Államoknak, aki hivatali kötelezettségeit megsértve, a bécsi egyezményt semmibe véve nem a vendéglátó országgal való jó kapcsolat kialakításán dolgozott, hanem a kormány megbuktatásáért tett meg mindent – fogalmazott Gulyás Gergely.