A magyarok többsége elutasítja az orosz energia tiltására vonatkozó brüsszeli tervet

Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság egy új intézkedés keretében teljesen megtiltaná az uniós tagállamoknak, hogy orosz energiahordozókat vásároljanak. A Századvég felmérése szerint a magyarok 70 százaléka elutasítja a brüsszeli törekvést és 55 százalékuk úgy véli, hogy a terv tönkretenné hazánk gazdaságát.
Vágólapra másolva!

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke május 6-án tartott beszédében elmondta, hogy az általa vezetett intézmény legfontosabb célkitűzését – Ukrajna felfegyverzése és gyorsított EU-csatlakozása mellett – az orosz energiahordozók uniós importjának teljes körű tiltása jelenti. Az EU – a korábban bevezetett szankciók ellenére, továbbra is nagy mennyiségű orosz energiát vásárol, és a tiltás következtében kieső mennyiség helyettesíthetősége kérdéses. A terv megvalósulása tehát jelentősen növelné az ellátási kockázatokat, valamint a piaci energiaárakat.

A fokozódó árnyomás fenntarthatatlanná tenné a rezsicsökkentési programot, így a magyar háztartások kénytelenek lennének piaci árakat fizetni az energiáért. 

A Századvég korábbi becslése szerint a lépés három és félszeresére emelné a lakossági gázárakat, ami egy átlagos családnak évi csaknem félmillió forintos többletköltséget jelentene. Az energiaembargó tehát fokozottan befolyásolná a megélhetési viszonyokat, ami indokolttá teszi a lakosság véleményének felmérését a kérdésben.

Grafika: Századvég

A Századvég új kutatásának eredményei alapján tíz válaszadóból hét elutasítja és mindössze negyedük támogatja a brüsszeli törekvést. Kijelenthető tehát, hogy az orosz olaj- és gázszállítások tiltásának nincs társadalmi legitimitása. 

Grafika: Századvég

A nagyarányú elutasítottság aligha függetleníthető attól, hogy a lépés súlyos gazdasági és társadalmi következményekkel fenyeget. Ezt támasztja alá a felmérés másik eredménye is, amely alapján a magyarok többsége szerint a brüsszeli tervek megvalósulása tönkretenné a magyar gazdaságot.

A kutatás módszertana: CATI-módszer, n=1000, felnőtt magyar lakosság körében, adatfelvétel: 2025. május.

 

Az orosz gáz betiltása három és félszeresésére növelné a magyar családok fűtési költségeit

Ha Brüsszel az új intézkedés keretében megtiltaná az orosz energiahordozók behozatalát az Európai Unióba, akkor a Századvég becslése alapján a kieső gázmennyiség kétszeres áremelkedést és növekvő volatilitást idézne elő az európai gáztőzsdéken, ami tovább rontaná az EU versenyképességét, Magyarország energiaszámláját pedig összesen 1100 milliárd forinttal növelné. A megemelkedett terhek mellett a rezsicsökkentési program fenntarthatatlanná válna, így a magyar családok fűtési költsége a jelenlegi három és félszeresére nőne, ami átlagosan évi csaknem félmillió forint többletkiadást jelentene. 

A kialakuló árnyomás jelentős mértékben rontaná a magyar gazdaság helyzetét. Hazánk a hosszú távú gázszerződése alapján évente 4,5 milliárd köbméter orosz gázt importál, ami tavaly a teljes belső felhasználás több mint felét tette ki. A megnövekedett árak mellett ezen mennyiség alternatív beszerzése mintegy 660 milliárd forinttal növelné a hazai energiaszámlát. Ezenfelül azonban további jelentős gázmennyiség is érkezik Magyarországra Oroszországból. Amennyiben a teljes, évi 7,5 milliárd köbméter import kiesne, az addicionális kiadás megközelítené az 1100 milliárd forintot.

Ilyen feltételek mellett a magyar gazdaság versenyképessége jelentős mértékben visszaesne, a rezsicsökkentés pedig finanszírozhatatlanná válna. A program alapját jelentő hatósági árszabályozásnak köszönhetően ma az EU-ban a magyar családok fizetik a legalacsonyabb díjakat: egy átlagos háztartás évente 176 900 forintot költ fűtésre. Amennyiben a védőháló nem lenne és a tarifákban a jelenlegi tőzsdei gázárak érvényesülnének, az összeg 355 310 forintra emelkedne. Ha pedig ezenfelül Brüsszel törekvése is megvalósulna, a piaci árak a jelenlegi duplájára emelkednének, és azok szabadon megjelenhetnének a lakossági tarifákban, amely által egy átlagos magyar család éves fűtésszámlája a jelenlegi három és félszeresére, 625 ezer forintra emelkedne.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!