Az álmatlan éjszakák azonban negatív hatást gyakorolnak a bőrünkre, a testsúlyunkra, a hangulatunkra és jóllétünkre, sőt még olyan súlyosabb betegségek kockázatát is növelhetik, mint a depresszió, a demencia vagy a stroke és a szívroham.
A jelenlegi gazdasági bizonytalanságok, geopolitikai feszültségek és a modern élet állandó kihívásai közepette nem meglepő, hogy sok embernek egyre nehezebb a jó minőségű alvás elérése
– nyilatkozta a Metrónak Dr. Nerina Ramlakhan alvásszakértő, valamint hozzátette, hogy valódi küzdelmet jelent a hétköznapok rohanó forgatagát összehangolni a pihentető alvással.
A szakember szerint viszont az életmódunkhoz igazodó és pihenést elősegítő rutin kialakítása nagyban hozzájárul a regeneráló éjszakai alváshoz.
Ez egyénenként eltérő, de a koncepció ugyanaz marad: dolgozzunk ki megbízható gyakorlatokat, amelyek segítenek abban, hogy kikapcsolódjunk a mindennapi élet stresszhelyzeteiből, és az alvást prioritásként kezeljük
– magyarázta Dr. Nerina.
Ahhoz, hogy a későbbiekben képesek legyünk egy relaxáló szundításra, íme 5 tipp, amelyeket az életünkbe építve javíthatunk alvásunk minőségén és mennyiségén.
Tűzzünk ki egy lefekvési és egy ébredési időpontot
Törekedjünk arra, hogy minden nap ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel, lehetőleg még hétvégén is. A következetesség ugyanis hozzájárul a belső óra szabályozásához és az alvás minőségéhez.
Alakítsunk ki nyugtató lefekvési rutint
Olvassunk könyvet, vegyünk egy forró fürdőt, relaxáljunk meditáció vagy mély légzés segítségével. Az említett rituálék amellett, hogy felkészítenek a pihenésre, segítenek csökkenteni a kortizol (stresszhormon) szintjét.
Alkalmazzunk gyógynövényt az álmatlan éjszakák kiküszöbölésére
A gyógynövények biztonságos megoldást kínálnak a pihentető alvás támogatásához, illetve csökkentik az éjszakai felébredés és a reggeli fáradtság esélyét. Ilyen például a valeriána, avagy macskagyökér, ami hozzájárul az ellazuláshoz, valamint a stressz és a szorongás csökkentéséhez.
Optimalizáljuk az alvási környezetet
Minél több a zavaró tényező, annál emberpróbálóbb éjszaka elé nézhetünk. Fontos, hogy legyen a szobában hűvös, sötét és csend. Ha kell, akkor pedig fektessünk be kényelmes matracba és párnákba.
Minimalizáljuk a stimulánsokat és a képernyő előtt töltött időt
Lefekvés előtt korlátozzuk a koffeinfogyasztást, a nikotint és az alkoholt, illetve kerüljük a nehéz ételeket. Továbbá csökkentsük az elektronikus eszközök (telefon, táblagép, számítógép) használatát, mivel a kék fény negatív hatást gyakorol az alvást szabályozó hormon, a melatonin termelésére.
A cikk elején láthattuk, hogy a rossz alvás rengeteg negatív hatást hordoz magában, de nézzük, mik is a legfontosabb előnyei.
A kielégítő pihenés nagyban hozzájárul testünk regenerálódásához, véd a betegségektől (mentális és testi), hozzájárul az egészséges testsúly fenntartásához, fokozza az immunrendszer működését és javítja a szociális életünket.