Így teszik tönkre az egészséged az álmatlan éjszakák – 5 tuti módszer a pihentető alvásért

Vágólapra másolva!
A gyakorlatok napi rutinba való beépítésével jelentősen javíthatunk alvásunk minőségén és mennyiségén. Az álmatlan éjszakák ugyanis hatalmas egészségügyi kockázatot hordoznak magukban. A legtöbb szakértő ezt a fajta kínszenvedést a túl sok koffeinnek, az elektronikus kütyük használatának, valamint a rendszertelen alvási szokásnak tulajdonítja, de ide sorolják még a stresszt és a szorongást is.
Vágólapra másolva!

Az álmatlan éjszakák azonban negatív hatást gyakorolnak a bőrünkre, a testsúlyunkra, a hangulatunkra és jóllétünkre, sőt még olyan súlyosabb betegségek kockázatát is növelhetik, mint a depresszió, a demencia vagy a stroke és a szívroham.

A jelenlegi gazdasági bizonytalanságok, geopolitikai feszültségek és a modern élet állandó kihívásai közepette nem meglepő, hogy sok embernek egyre nehezebb a jó minőségű alvás elérése

– nyilatkozta a Metrónak Dr. Nerina Ramlakhan alvásszakértő, valamint hozzátette, hogy valódi küzdelmet jelent a hétköznapok rohanó forgatagát összehangolni a pihentető alvással. 

A szakember szerint viszont az életmódunkhoz igazodó és pihenést elősegítő rutin kialakítása nagyban hozzájárul a regeneráló éjszakai alváshoz. 

Ez egyénenként eltérő, de a koncepció ugyanaz marad: dolgozzunk ki megbízható gyakorlatokat, amelyek segítenek abban, hogy kikapcsolódjunk a mindennapi élet stresszhelyzeteiből, és az alvást prioritásként kezeljük

– magyarázta Dr. Nerina.

Ahhoz, hogy a későbbiekben képesek legyünk egy relaxáló szundításra, íme 5 tipp, amelyeket az életünkbe építve javíthatunk alvásunk minőségén és mennyiségén.

éjszaka, alvás
5 tipp, ami segíthet elaludni éjszaka
Fotó: Unsplash

Tűzzünk ki egy lefekvési és egy ébredési időpontot

Törekedjünk arra, hogy minden nap ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel, lehetőleg még hétvégén is. A következetesség ugyanis hozzájárul a belső óra szabályozásához és az alvás minőségéhez. 

Alakítsunk ki nyugtató lefekvési rutint

Olvassunk könyvet, vegyünk egy forró fürdőt, relaxáljunk meditáció vagy mély légzés segítségével. Az említett rituálék amellett, hogy felkészítenek a pihenésre, segítenek csökkenteni a kortizol (stresszhormon) szintjét.

Alkalmazzunk gyógynövényt az álmatlan éjszakák kiküszöbölésére

A gyógynövények biztonságos megoldást kínálnak a pihentető alvás támogatásához, illetve csökkentik az éjszakai felébredés és a reggeli fáradtság esélyét. Ilyen például a valeriána, avagy macskagyökér, ami hozzájárul az ellazuláshoz, valamint a stressz és a szorongás csökkentéséhez.

Optimalizáljuk az alvási környezetet

Minél több a zavaró tényező, annál emberpróbálóbb éjszaka elé nézhetünk. Fontos, hogy legyen a szobában hűvös, sötét és csend. Ha kell, akkor pedig fektessünk be kényelmes matracba és párnákba.

közösségi média
Nagyon rossz hatással van az alvásra a közösségi média esti lapozgatása
Fotó: EUGENIO MARONGIU / Connect Images

Minimalizáljuk a stimulánsokat és a képernyő előtt töltött időt

Lefekvés előtt korlátozzuk a koffeinfogyasztást, a nikotint és az alkoholt, illetve kerüljük a nehéz ételeket. Továbbá csökkentsük az elektronikus eszközök (telefon, táblagép, számítógép) használatát, mivel a kék fény negatív hatást gyakorol az alvást szabályozó hormon, a melatonin termelésére.

A cikk elején láthattuk, hogy a rossz alvás rengeteg negatív hatást hordoz magában, de nézzük, mik is a legfontosabb előnyei.

A kielégítő pihenés nagyban hozzájárul testünk regenerálódásához, véd a betegségektől (mentális és testi), hozzájárul az egészséges testsúly fenntartásához, fokozza az immunrendszer működését és javítja a szociális életünket.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!