Mutatjuk, miért tüntettek az álcivil szervezetek

Vágólapra másolva!
A külföldről finanszírozott hazai politikai nyomásgyakorlás visszaszorítását célzó átláthatósági törvényjavaslat ellen azok a régóta ismert álcivil aktivisták tiltakoznak a leghangosabban, akik az Egyesült Államok korábbi kormányától és az Európai Bizottságtól érkező pénzek kedvezményezettjei voltak. A vasárnapi álcivil szervezetek által gründolt tüntetésen felszólalt például az Ökotárs Alapítvány vezetője is, aki kulcsszerepet játszik a külföldi támogatások elosztásában.
Vágólapra másolva!

A vasárnapi civil tüntetés kapcsán azt írta a Magyar Nemzet, hogy az esemény valójában leleplezte a részt vevő aktivisták valódi politikai és külföldi kötődéseit. A megmozduláson felszólalók között volt Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója, aki a civil szervezetek fontosságát hangsúlyozta, miközben a kormány által javasolt átláthatósági törvénytervezetet bírálta. A cikk szerint azonban Móra nem beszélt arról, hogy az általa vezetett alapítvány évek óta jelentős összegeket kap külföldről, és ezeket politikai célú nyomásgyakorlásra használja fel.

civil
Ismét tüntettek az álcivil szervezetek

Így dolgoznak az álcivil szervezetek

Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője szerint

 az Ökotárs egy kulcsszereplő a külföldi pénzek szétosztásában, amelyek révén hazai aktivista hálózatokat és propagandaoldalakat támogatnak.

A hivatal tavalyi jelentése szerint az Európai Bizottság CERV-programjából közel 18 millió euró érkezett Magyarországra, melyből 3,3 millió eurót az Ökotárs kapott, és azt többek közt az Amnesty International Magyarország, a Helsinki Bizottság, a TASZ, az Átlátszó és a 444 között osztotta szét.

A cikk kitér Mérő Verára is, aki korábban az Amnesty kampánykoordinátoraként dolgozott. A szervezetet az USAID is támogatta, és több mint 400 ezer euró uniós támogatást is kapott különféle projektekre. Mérőt a cikk úgy mutatja be, mint aki nem csupán civil aktivista, hanem aktívan politizál a kormány ellen, és rendszeres szereplője közéleti műsoroknak is.

Végül a cikk említi Osváth Zsoltot is, aki baloldali influenszerként és a korábbi választási kampányokban is aktív szereplőként tűnt fel. Ő a tüntetésen is felszólalt, korábban pedig az amerikai nagykövet, David Pressman által szervezett találkozón is részt vett. A cikk szerint Pressman politikai aktivistaként viselkedett, és az amerikai nagykövetség jelentős támogatásokat nyújtott kormánykritikus szervezeteknek.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!