Erdő Péter neve felmerült a pápaválasztás során, ugyanakkor mivel konzervatívabb, mint a Ferenc pápa-féle reformpárti bíborosi többség, a magyar bíborosnak nem volt komoly esélye arra, hogy pápává válasszák. Erdő Pétert szellemi tekintélyként tartják számon a Vatikánban, ám nem tartozik a belső hatalmi körhöz és többek szerint nem tudja áthidalni a különböző kontinensek és irányzatok közötti szakadékokat – írja a Világgazdaság.
Az esztergomi érsek, Erdő Péter bíboros is azok között van, akiket komoly esélyekkel indultak a katolikus egyház pápájának címére. Erdő Péter évek óta stabil szereplője a vatikáni háttéregyeztetéseknek, és noha ritkán szerepel a nemzetközi sajtóban, befolyása és megítélése sokkal nagyobb, mint amit a nyilvánosság tükröz.
Erdő Péter konzervatív felfogású, ugyanakkor kiegyensúlyozott és diplomatikus vezető, aki jól ismeri a Római Kúria működését. Jogász végzettsége, korábbi Püspöki Konferenciák Európai Tanácsának elnöki szerepe, valamint a szinódusokon való részvétele mind azt mutatták, hogy komoly esélyei voltak, hogy Ferenc pápa utódja legyen.
Kiderült, hogy mégse volt annyira esélyes Erdő Péter. Mivel a bíborosok nagy részét a haladóbb szemléletet képviselő Ferenc pápa nevezte ki, a többség más irányvonalat képviselt, mint Erdő Péter. A magyar bíboros ugyanakkor kapott némi támogatást az első szavazási körben, de nem volt komoly esélye a pápaságra. Május 7-én, szerdán megkezdődött a pápaválasztó konklávé a vatikáni Sixtus-kápolnában. A konklávé idején csak a választásra jogosult bíborosok tartózkodhatnak a kápolnában, ahol latin nyelvű esküt tettek, majd titkos szavazáson döntöttek az új pápa kilétéről.
Bár a szavazáson alul maradt Robert Prevost bíboros pápává választása benne volt a levegőben, nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm – nyilatkozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az MTI-nek a pápaválasztás másnapján.
Nem az állampolgársága, nemzetiségi hovatartozása, hanem inkább tapasztalatai és emberi kapcsolati köre játszott szerepet
– nyilatkozta a magyar bíboros XIV. leó pápáról.
Bővebb információkat és a teljes cikket itt olvashatja.