Budapestre érkezik ma Erdogan török elnök, részleteket közölt a TEK a védelméről

Vágólapra másolva!
Budapestre, a Türk Államok csúcstalálkozójára érkezik ma Recep Tayyip Erdogan török elnök. Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint a korábbi merényletkísérletek és a világ felfokozott állapota miatt a hatóságok figyelme kifejezetten éles lesz a következő napokban Erdoganék látogatása miatt. Az eseménnyel kapcsolatban a Terrorelhárítási Központ is közölt részleteket.
Vágólapra másolva!

Május 20–21-én Budapesten rendezik meg a Türk Államok csúcstalálkozóját, amelyen részt vesz Recep Tayyip Erdogan, a Török Köztársaság elnöke, de itt lesz az azeri, az üzbég, a kazah és a kirgiz elnök is - írja a Magyar Nemzet.

A török elnök a világ legjobban védett emberei közé tartozik.

Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint ennek egyik oka, hogy a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szeparatista mozgalom tagjai számos terrorszervezetet kezelnek, és idáig gyakorlatilag célkeresztben tartották a török elnököt. Erdogan hozza magával a szűk körű biztonsági szolgálatát, ezek kipróbált emberek, egyesek közülük akár hosszú évtizedek óta együtt dolgozhatnak az elnökkel - mondta a szakértő. 

A két hatóság (magyar és török) legbelső emberei gondosan összehangolják a munkájukat, hogy ne akadályozzák egymást. Horváth József kifejtette:

az első és a második biztonsági körön felül van egy harmadik is: ők azok, akik az útvonalakat, a szállás külső környezetét biztosítják. 

Ebbe beletartoznak a folyosók és a kijáratok is. A technikai ellenőrzéstől a konvoj irányításán át a fizikai biztonságig mindent ők végeznek. A két fél biztonsági emberei általában angolul kommunikálnak egymással, titkos biztonsági szerveren keresztül.

Mit csinál majd a TEK? 

A lap kérdésére a Terrorelhárítási Központ közölte: „A személyvédelem részletei, számadatai és a konkrét intézkedések érthető okokból nem nyilvánosak, általánosságban azonban elmondható, hogy a nemzetközileg védett személy védelmét a TEK nem önállóan hajtja végre, az adott feladatnak megfelelően bevonásra kerülnek a külföldi személyvédelmi szerv, az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv, valamint egyéb társszervek munkatársai is”. Mint írták: 

a személyvédelem megszervezése és végrehajtása kiemelt biztonsági intézkedések bevezetésével jár. 

A nemzetközileg védett személyt érintő veszély vagy fenyegetések elhárítása érdekében a TEK jogosult az adott területre egyébként érvényes közlekedési, tartózkodási szabályokat szigorítani, ideiglenesen személyi és technikai ellenőrzési rendszabályokat bevezetni. Igyekeznek azonban, hogy a dolgozó emberek, illetve a közlekedők mozgását csak a legszükségesebb mértékben korlátozzák.

Részleteket ITT olvashat, a lezárásokról, forgalomkorlátozásokról pedig ITT tud tájékozódni.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!