Magyar Péter szerint Gyurcsány Ferenc visszavonulása nem független Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek a Tisza Párt vezére által kiszivárgott szavaitól. Magyar Péter szerint
a Fidesz „Gyurcsányt dobta be utoljára”, hogy elterelje a figyelmet a háborús irányváltásról.
– fogalmazott a Tisza Párt elnöke.
Kollár Kinga, a Tisza Párt korábban botrányba keveredett EP-képviselője „a Fidesz trükkjeként” értékelte a lemondást, utalva arra, hogy az időzítés célja szerinte nem más, mint a figyelemelterelés.
Schiffer András, az LMP volt társelnöke, egykori országgyűlési képviselő egyszerre gúnyolta az összeesküvés-elméleteket, illetve emlékezett meg Gyurcsány Ferenc néhány tettéről, amelyek miatt szerinte a volt pártvezető tiszteletet érdemel. Említette a nómenklatúrával való szembemenést (2002), Gyurcsány „politikai ösztönök” által vezérelt 2009-es lemondását, valamint a Demokratikus Koalíció mint országos párt felépítését.
A Momentum alapítója, Fekete-Győr András csütörtöki Facebook-posztjában úgy fogalmazott, hogy „történelmi pillanat tanúi vagyunk”. Úgy vélte:
Gyurcsány ugyan megkésett, de fontos döntést hozott a rendszerváltás érdekében.
„Van, amikor egyet hátra kell lépni, hogy kettőt léphessünk előre” – írta Fekete-Győr András.
Hont András politikai elemző a rá jellemző vitriolos stílusban annyit írt:
„Most szabadíthatok föl polcokat, hogy legyen helyük a kib*szott jó könyveknek a modern magyar baloldalról.”
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője „a globalisták újabb »kármentésének«” nevezte a lépést. Szerinte Gyurcsányt most „eltakarították”, hogy helyet csináljanak Magyar Péternek, aki – mint írta – „behódol Brüsszelnek”.
Egy másik véleményvezér, Bohár Dániel pedig úgy fogalmazott: „Ilyen az, amikor a megrendelő csalódik egy projektben és eldobja azt.”
Szekeres Imre, az MSZP korábbi honvédelmi minisztere a HVG-nek nyilatkozva elmondta, Gyurcsány Ferenc visszavonulása önvizsgálat eredménye, ami szerinte tiszteletreméltó döntés.
Szerintem Gyurcsány Ferenc áttekintette az eddigi pályafutását, és az önvizsgálat után arra a következtetésre jutott, hogy vissza kell vonulnia. Ez egy tiszteletreméltó döntés
— mondta Szekeres.
Noha Gyurcsány és Szekeres kapcsolata korántsem volt felhőtlen, a volt miniszter kiemelte, hogy Gyurcsány „rendkívüli képességekkel bíró politikus” volt, akiből akár a baloldal új vezére is válhatott volna. Sajnálja, hogy nem teljesedett ki politikai pályája, és úgy véli, visszavonulása esélyt adhat az ellenzéki együttműködés megerősödésének a 2026-os választások előtt. „Reményeim szerint
a távozása lehetőséget ad a hazai baloldalnak, és erősíti az együttműködés esélyét is. Jövő tavasszal minden politikai formációnak el kell döntenie, hogy hajlandó-e együttműködni (...) a kormányváltás érdekében.
— tette hozzá.
Lamperth Mónika szintén a HVG-nek azt mondta, hogy meglepte Gyurcsány Ferenc visszavonulása, noha korábban már volt olyan időszak, amikor számított erre a lépésre. A volt belügyminiszter szerint
a döntés korábban időszerűbb lett volna, például a 2024-es EP-választási vereség után. Úgy véli, a DK nem feltétlenül omlik össze Gyurcsány távozása miatt, mivel a párt szavazói sokszor Dobrev Klárával együtt tekintették őt egy politikai „brand” részének.
Szerinte Dobrev Klára a legesélyesebb a pártelnöki posztra.
Ahogy arról korábban az Origo beszámolt, Gyurcsány Ferenc lépésére reagált Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője is. Szerinte a volt miniszterelnök távozása a DK utolsó esélye lehet a politikai túlélésre. Mint fogalmazott, Gyurcsány minden próbálkozása – a nagyívű beszédektől a Facebook-aktivitáson át egészen a lakókocsis országjárásig – ellenére a DK tartósan az 5 százalékos parlamenti küszöb alatt maradt. Mráz úgy véli, „most vasárnap” sem valószínű, hogy a párt bejutna a parlamentbe.