1849. május 21-én a magyar honvédsereg diadalt aratott: a Görgey Artúr vezette csapatok 17 napos hősies ostrom után visszafoglalták Budavárt az osztrákoktól. A győzelem nemcsak katonai bravúr volt, hanem a szabadságharc egyik legfényesebb pillanata is – jelképes erejét az adta, hogy a magyarok újra birtokba vették az ország ősi fővárosát. A védők makacs ellenállása, Hentzi tábornok kegyetlensége – aki a várból a pesti polgári épületeket lövette –, valamint a kitartó harc próbára tette a honvédeket, de a magyar tüzérség és a rohamozó alakulatok végül áttörték a falakat. Bár a győzelem katonailag nem hozott döntő fordulatot, erkölcsi és nemzeti jelentősége óriási volt. Tragikus párhuzamként ugyanakkor épp ezen a napon kérte Ferenc József császár Oroszország segítségét – és nemsokára elindult az a több mint 200 ezres intervenciós sereg, amely végül eltiporta a magyar szabadságharcot.
1849. május 21-én, 17 napos hősies ostrom után a magyar honvédsereg visszafoglalta Budavárat az osztrák csapatoktól. A győzelem katonailag nem hozott döntő fordulatot, de erkölcsi és nemzeti jelentősége óriási volt: a magyarok visszanyerték ősi fővárosukat. Az ostrom során a védők makacs ellenállása és Hentzi tábornok kegyetlen ostroma ellenére a honvédek áttörték a falakat – az akarat és a kitartás diadalát aratták. Május 21. ezért nemcsak a diadal, hanem a magyar önrendelkezésért vívott küzdelem szimbóluma is – a Honvédelem Napja.
A Honvédelem Napja a múltra emlékeztet, de 2017 óta a jövő építésének is szimbóluma lett. A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program célja, hogy a rendszerváltás utáni hanyatlásból kiemelje a magyar haderőt. A 2010-es évek elején például mindössze 17 tartalékos katonája volt az ország haderejének – ez volt a mélypont.
Simicskó István akkori honvédelmi miniszter szerint a Zrínyi 2026 az elmúlt 25 év legkomplexebb védelmi fejlesztési programja, amely a haderő létszámának, felszerelésének és technikai színvonalának egyidejű fejlesztését tűzte ki célul – több mint 3500 milliárd forintos költségvetéssel.
Az elmúlt években Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter vezetésével a Magyar Honvédség átfogó modernizációja és megerősítése zajlott, amely a Zrínyi 2026 program célkitűzéseit követve a haderő képességeinek hadműveleti szintre emelését tűzte ki célul. A miniszter hangsúlyozta, hogy a Magyar Honvédségnek nemcsak a NATO elvárásainak kell megfelelnie, hanem a régió meghatározó katonai erejévé is kell válnia, amely képes garantálni a magyar emberek biztonságát akár háborús helyzetben is.
Az elmúlt években számos fontos beszerzés történt:
Emellett hazánk hadipara is újraéledt:
A fejlesztés nemcsak technikai, hanem humán oldalon is látványos eredményeket hozott:
Magyarország 2024-ben teljesítette a NATO-vállalását is: a védelmi kiadások elérték a GDP 2 százalékát. A Zrínyi 2026 nemcsak hazai célt szolgál, hanem a szövetségi elvárásoknak is megfelel. Az olyan hadgyakorlatok, mint az Adaptive Hussars 2025, az új képességek bemutatását és a szövetségesek közötti együttműködést is erősítik.