Magyarország elleni politikai lejárató kampány a napokban történt ukrán titkosszolgálati akció, az Ukrajna által erről közzétett felvétel bő egy hónapja készült, és nem véletlen, hogy azt a Tisza Párt honvédelmi minisztert ért támadása után pár órával hozták nyilvánosságra
– közölte Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerdán, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ülését követő sajtótájékoztatón.
A frakcióvezető jelezte: a nemzetbiztonsági bizottsági ülésen elhangzottak jelentős részét 50 évre titkosították, ezért csak azokról az információkról számolhat be, amelyek nem tartoznak ebbe a körbe. Rögzítette: a magyar szolgálatok már régóta érzékelnek intenzív ellenérdekű tevékenységet az ukrán szolgálatok részéről, azonban ezt a magyar fél nem kívánta napirendre tűzni, és nem kezdeményezett aktív lépéseket, mert nem akarta rontani a két ország helyzetét, viszonyát.
Az ukrán fél azonban egy politikai lejárató kampány céljából múlt hét pénteken olyan titkosszolgálati vonatkozású közleményt hozott nyilvánosságra, melyet nem egyeztetett a szokásos titkosszolgálati csatornákon, ezért ez a magyar felet is válaszlépésre késztette - mondta.
Kocsis Máté megnevezte azt a két, a budapesti ukrán nagykövetségen külszolgálatot teljesítő diplomatát, akiket Magyarország nemkívánatos személlyé nyilvánított és döntött Magyarország területéről történő kiutasításukról. Ezek Juroj Kenicsi és Dmitro Kisfalusi. Hozzátette: ezen túlmenően beutazási és tartózkodási tilalom elrendelésére került sor Serhij Alekszandrov volt ukrán diplomatával szemben Magyarország és a schengeni térség tekintetében 10 év időtartamra.
Deák Dániel vezető elemző ismertette a közösségi oldalán, hogy
az ukránok által múlt pénteken közzétett május 9-i videó, amelyen két ember elfogása látható, akiket azzal gyanúsítanak, hogy Magyarországnak kémkedtek, több mint egy hónappal ezelőtti történéseket mutat be.
Magyarul már rég megtörténhetett a letartóztatás, ahhoz képest, amikor be is számoltak minderről az ukránok – írta.
Emlékeztetett, Kocsis Máté elmondása alapján nem zárható ki, hogy
összejátszhattak az ukrán titkosszolgálatok a Tiszával, amelynek vezetője épp egy nappal azelőtt posztolt egy hangfelvételt, amelynek célja a magyar honvédség támadása volt.
Továbbá a Tisza Párt politikusai megtámadták a honvédelmi minisztert is, mellyel Ruszin-Szendi Romulusz az ukránok kezére játszhatott, mivel pár órával később az ukrán sajtó kihozta azt a felvételt, amit a magyarok elfogásáról már egy hónappal korábban elkészített.
Deák Dániel részletezte, hogy a Nemzetbiztonsági Bizottság bekérte a a NATO-tól a NATO-ülések anyagait is, melyből kiderült:
Ruszin-Szendi 4 vezérkari főnöki ülésen képviselte Magyarországot.
A lefolytatott vizsgálat alapján pedig 3 megállapításra jutottak:
A XXI. Század Intézet vezető elemzője a posztjában kiemelte, hogy
jelenleg zajlik Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatrendszerének elemzése is.