A helyi polgárőrök és önkormányzati vezetők szerint a jelenség átalakult: a migránsok kisebb, szórtabb csoportokban próbálnak átjutni, majd gyorsan szétválnak, ami megnehezíti a hatóságok dolgát. Az embercsempészek tevékenysége továbbra is érzékelhető, noha a korábbi években tapasztalt technikai felkészültség – például drónhasználat – visszaszorult – írja a Délmagyar.
Balog Attila, az Ásotthalmi Tanyasi Polgárőr Egyesület titkára évek óta aktívan részt vesz a határ menti rendfenntartásban, és első kézből tapasztalja a migrációs helyzet alakulását. Elmondása szerint a nyomás nem szűnt meg, inkább átalakult: míg korábban fejlett technikai eszközökkel felszerelt, jól szervezett embercsempész-hálózatok működtek, ma a migránsok sokszor céltalanul, szervezetlenül mozognak a térségben. Balog hangsúlyozta, hogy bár a kerítésvágások ritkábbak, szinte mindennaposak, és a folyamatos jelenlét továbbra is elengedhetetlen. Tapasztalatai szerint a rend fenntartása ma inkább a rugalmasságon és a gyors reagáláson múlik, mint a nagyszabású akciókon.
A rendőrség és a helyi önkéntes polgárőrök szinte minden nap találkoznak kerítésvágás nyomaival, de már nem olyan intenzitással, mint korábban. A mozgások sokszor koordinálatlannak tűnnek, ami arra utal, hogy a migránsokat támogató hálózatok szervezettsége is gyengült. Papp Renáta polgármester tapasztalatai szerint az éjjeli próbálkozások gyakran a rendőri műszakváltásokra vannak időzítve.
Az egyik esetben egy 23 fős csoportból csak 10 főt sikerült elfogni.
A román schengeni csatlakozástól sokan azt remélték, hogy enyhíti a nyomást a magyar–szerb határon, de a változás nem volt tartós. A forgalom csak néhány hétig csökkent, majd újra növekedésnek indult. Ásotthalmon a migrációs nyomás a helyiek mindennapjainak része, és bár csökkent az intenzitás, a folyamatos alkalmazkodás továbbra is szükséges.
Az országos adatok is a helyi tapasztalatokat erősítik meg: 2025 első négy hónapjában a magyar hatóságok közel ötezer határsértőt fogtak el, ami ötszöröse az előző év azonos időszakának.
A legérintettebb térségek között van Röszke, Öttömös és Kelebia is. Május 14-én egyetlen nap alatt 25 főt tartóztattak fel, és kilencet akadályoztak meg a belépésben. Az elfogottak többsége azerbajdzsáni, iraki, marokkói, pakisztáni, palesztin és török állampolgárnak vallotta magát.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja.