Kósa Lajos, a Fidesz képviselője arról beszélt napirend előtt, hogy Ruszin-Szendi Romulusz a legsúlyosab függelemsértést követte el, mivel figyelmen kívül hagyta a honvédelmi miniszter utasításai, és nem a magyar álláspontot képviselte a NATO üléseken. Szólt arról is, hogy a saját közvetlen főnökét is félretájékoztatta a volt vezérkari főnök.
A Magyar Honvédség vezérkari főnöke példátlan függelemsértést követett el
– mondta.
Ruszin-Szendi ügyét Werth Hernrikéhez hasonlította, aki a második világháború idején a német érdekeket képviselte.
Kósa Lajos arról is beszélt, hogy Ruszin-Szendi súlyos szereptévesztésben volt, és ez rettentően nagy probléma egy honvédség esetében. A Fidesz képviselője rámutatott arra, hogy
a honvédelmi miniszter vizsgálatot indított az ügyben, és a vizsgálat végén a miniszternek be kell számolnia a Honvédelmi Bizottság előtt.
Minderre Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter azt mondta, az elmúlt hetekben példátlan lejáratókampányt indított Magyarország ellen Ukrajna. Mindezt úgy teszi, hogy Kijev a NATO és az EU tagja akar lenni – mutatott rá a miniszter.
Ennek a dezinformációs kampánynak a célja a Voks 2025 támadása.
A honvédelmi miniszter kiemelt,e hogy Magyarország továbbra is ellenzi azt a brüsszeli politikát, amely a háború meghosszabbítását szeretné. Szalay-Bobrovniczky kijelentette, hogy az ukrán dezinformációs kampánynak van egy magyar szövetségese, a Tisza Párt. Ennek a legfőbb bizonyítéka, hogy május 8-án támadást indított a magyar haderőfejlesztés ellen a Tisza Párt, majd ezt követően az ukrán dezinformációs kampány is felerősödött – tette hozzá. Felidézte, hogy már korábban írásban figyelmeztették Ruszin-Szendit.
Gyorsítósáv és háborúpártiság, itt tart ma az Európai Unió - mondta Juhász Hajnalka, a KDNP országgyűlési képviselője hétfői napirend előtti felszólalásában. Ahol most tartunk annak a legnagyobb veszélye hogy maga az EU sem tudja meghatározni, mint jelent a gyorsítósáv.
Eddig az érdemalapú döntések mellett állt az EU, és ezt az elvet követte a tagfelvétel során, mindeközben Ukrajnát gyorsítósávon akarják felvenni.
Ideológiai nyomás alá került hazánk ebben az ügyben, ráadásul Manfred Weber és a Tisza Párt is támogatja a gyorsított felvételt - mondta Juhász Hajnalka. A KDNP képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy a kisebbségi jogok rendezése nélkül elképzelhetetlen Ukrajna uniós tagsága.
Mindezek mellett 57 ezer milliárd forint ment el a háborúra, és a brüsszeli elit a sikertelen politikájáról akarja elvonni a figyelmet az ukrán gyorsított csatlakozás támogatásával.
Minderre Zsigmond Barna Pál, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára azt válaszolta, hogy Ukrajnát érintő felvételi fejezeteket a lengyel elnökség alatt meg akarják nyitni. Valóban Marta Kos arról beszélt, hogy 1000 embere dolgozik az ukrán uniós tagságon – tette hozzá. Mivel Ukrajna gyakorlatilag csődben van, így Európának sem érdeke az ukrán uniós csatlakozás – jelentette ki az államtitkár.
Ukrajna egy atomhatalommal áll háborúban, és ez óriási biztonsági kockázatot jelent, valamint azt sem tudjuk, hogy hányan élnek Ukrajnában, és mekkora az ország területe.
Azt kérem, hogy fontolja meg, vajon egy parlamenti vizsgálóbizottság a legjob fórum arra, hogy egy bonyolult európai bírósági ítéletet értelmezzen a devizahitelesek ügyében – ezt válaszolta Répássy Róbert Z. Kárpát Dániel (Jobbik) felszólalására. Jelenleg is 6000 devizahiteles per zajlik a bíróságokon, és érdemes megvárni a Kúria döntését az Európai Bíróság ítéletéről – jelentette ki az Igazságügyi Minisztérium államtitkára.
Egy meglehetősen dodonai döntést hozott a bíróság, ezért nem érdemes megvárni az értelmezést az illetékes szervektől.
Sajnálom, hogy az MSZP nem kíván részt venni az átláthatósági törvény vitájában – mondta Répássy Róbert Komjáthi Imrének (MSZP). A törvény arról szól, hogy a közélet átláthatóságát biztosítani a választások tisztasága érdekében – tette hozzá. Szólt arról is, hogy ez a törvény a mostani helyzetben szükséges, mivel éppen zajlik az Ukrajna gyorsított uniós tagságáról szóló szavazás – jelentette ki az államtitkár. Felidézte, hogy a 2022-es parlamenti választáson az ellenzéki pártok részben külföldi pénzből kampányoltak – tette hozzá.
Az átláthatóság nem büntetés, hanem közérdek.
Ez a törvény a külföldi pénzből fizetett ukránpárti propaganda ellen lép fel – mondta Répássy.
Ön úgy frakcióvezető, hogy nulla százalékon mérik a pártjukat – így válaszolt Soltész Miklós Tordai Bence (Párbeszéd) napirend előtti felszólalására. A Miniszterelnökség államtitkára rámutatott arra, hogy a Párbeszéd vezette Budapesten sorra törnek ki a botrányok, eltűnt több százmilliárd forint. Tehát Önök ne beszéljenek tisztességről – tette hozzá.