Vágólapra másolva!
A parlamenti hétfői napirend előtti felszólalásokban Kósa Lajos (Fidesz) súlyos függelemsértéssel vádolta Ruszin-Szendi Romuluszt, a volt vezérkari főnököt, amiért állítása szerint figyelmen kívül hagyta a honvédelmi miniszter utasításait, és nem a magyar álláspontot képviselte NATO-üléseken. Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter Ukrajnát vádolta lejáratókampánnyal, amelynek magyar szövetségese szerinte a Tisza Párt és Ruszin-Szendi Romulusz. Juhász Hajnalka (KDNP) bírálta Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását, az elvetett érdemalapúság és a kisebbségi jogok rendezetlensége miatt.
Vágólapra másolva!

Kósa Lajos, a Fidesz képviselője arról beszélt napirend előtt, hogy Ruszin-Szendi Romulusz a legsúlyosab függelemsértést követte el, mivel figyelmen kívül hagyta a honvédelmi miniszter utasításai, és nem a magyar álláspontot képviselte a NATO üléseken. Szólt arról is, hogy a saját közvetlen főnökét is félretájékoztatta a volt vezérkari főnök.

Ruszin
Ruszin-Szendi Romulusz súlyos függelemsértést követett el
Fotó: YouTube

 A Magyar Honvédség vezérkari főnöke példátlan függelemsértést követett el

– mondta. 
Ruszin-Szendi ügyét Werth Hernrikéhez hasonlította, aki a második világháború idején a német érdekeket képviselte. 

Kósa Lajos arról is beszélt, hogy Ruszin-Szendi súlyos szereptévesztésben volt, és ez rettentően nagy probléma egy honvédség esetében. A Fidesz képviselője rámutatott arra, hogy 

a honvédelmi miniszter vizsgálatot indított az ügyben, és a vizsgálat végén a miniszternek be kell számolnia a Honvédelmi Bizottság előtt. 

Minderre Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter azt mondta, az elmúlt hetekben példátlan lejáratókampányt indított Magyarország ellen Ukrajna. Mindezt úgy teszi, hogy Kijev a NATO és az EU tagja akar lenni – mutatott rá a miniszter.

 Ennek a dezinformációs kampánynak a célja a Voks 2025 támadása. 

A honvédelmi miniszter kiemelt,e hogy Magyarország továbbra is ellenzi azt a brüsszeli politikát, amely a háború meghosszabbítását szeretné. Szalay-Bobrovniczky kijelentette, hogy az ukrán dezinformációs kampánynak van egy magyar szövetségese, a Tisza Párt. Ennek a legfőbb bizonyítéka, hogy május 8-án támadást indított a magyar haderőfejlesztés ellen a Tisza Párt, majd ezt követően az ukrán dezinformációs kampány is felerősödött – tette hozzá. Felidézte, hogy már korábban írásban figyelmeztették Ruszin-Szendit. 

Hatalmas kockázatok

Gyorsítósáv és háborúpártiság, itt tart ma az Európai Unió - mondta Juhász Hajnalka, a KDNP országgyűlési képviselője hétfői napirend előtti felszólalásában. Ahol most tartunk annak a legnagyobb veszélye hogy maga az EU sem tudja meghatározni, mint jelent a gyorsítósáv. 

Eddig az érdemalapú döntések mellett állt az EU, és ezt az elvet követte a tagfelvétel során, mindeközben Ukrajnát gyorsítósávon akarják felvenni. 

Ideológiai nyomás alá került hazánk ebben az ügyben, ráadásul Manfred Weber és a Tisza Párt is támogatja a gyorsított felvételt - mondta Juhász Hajnalka. A KDNP képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy a kisebbségi jogok rendezése nélkül elképzelhetetlen Ukrajna uniós tagsága. 

Mindezek mellett 57 ezer milliárd forint ment el a háborúra, és a brüsszeli elit a sikertelen politikájáról akarja elvonni a figyelmet az ukrán gyorsított csatlakozás támogatásával. 

Ukrajnai háború, ukrajnaiháború, ukrán főváros, Kijev, nagyszabású orosz támadás, 2025.04.24.
Súlyos biztonsági kérdéseket vet fel Ukrajna esetleges uniós csatlakozása
Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij

Minderre Zsigmond Barna Pál, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára azt válaszolta, hogy Ukrajnát érintő felvételi fejezeteket a lengyel elnökség alatt meg akarják nyitni. Valóban Marta Kos arról beszélt, hogy 1000 embere dolgozik az ukrán uniós tagságon – tette hozzá. Mivel Ukrajna gyakorlatilag csődben van, így Európának sem érdeke az ukrán uniós csatlakozás – jelentette ki az államtitkár. 

Ukrajna egy atomhatalommal áll háborúban, és ez óriási biztonsági kockázatot jelent, valamint azt sem tudjuk, hogy hányan élnek Ukrajnában, és mekkora az ország területe. 

Mi lesz a devizahitelesekkel?

Azt kérem, hogy fontolja meg, vajon egy parlamenti vizsgálóbizottság a legjob fórum arra, hogy egy bonyolult európai bírósági ítéletet értelmezzen a devizahitelesek ügyében – ezt válaszolta Répássy Róbert Z. Kárpát Dániel (Jobbik) felszólalására. Jelenleg is 6000 devizahiteles per zajlik a bíróságokon, és érdemes megvárni a Kúria döntését az Európai Bíróság ítéletéről – jelentette ki az Igazságügyi Minisztérium államtitkára. 

Egy meglehetősen dodonai döntést hozott a bíróság, ezért nem érdemes megvárni az értelmezést az illetékes szervektől. 

Ezért kell az átláthatósági törvény

Sajnálom, hogy az MSZP nem kíván részt venni az átláthatósági törvény vitájában – mondta Répássy Róbert Komjáthi Imrének (MSZP). A törvény arról szól, hogy a közélet átláthatóságát biztosítani a választások tisztasága érdekében – tette hozzá. Szólt arról is, hogy ez a törvény a mostani helyzetben szükséges, mivel éppen zajlik az Ukrajna gyorsított uniós tagságáról szóló szavazás – jelentette ki az államtitkár. Felidézte, hogy a 2022-es parlamenti választáson az ellenzéki pártok részben külföldi pénzből kampányoltak – tette hozzá.

 Az átláthatóság nem büntetés, hanem közérdek. 

Ez a törvény a külföldi pénzből fizetett ukránpárti propaganda ellen lép fel – mondta Répássy. 

Ön úgy frakcióvezető, hogy nulla százalékon mérik a pártjukat – így válaszolt Soltész Miklós Tordai Bence (Párbeszéd) napirend előtti felszólalására. A Miniszterelnökség államtitkára rámutatott arra, hogy a Párbeszéd vezette Budapesten sorra törnek ki a botrányok, eltűnt több százmilliárd forint. Tehát Önök ne beszéljenek tisztességről – tette hozzá. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!