Kocsis Máté az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának ülését követően, kedden tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy
Tseber Roland korábban ukrán–magyar kettős állampolgár volt, azonban 2017-ben lemondott a magyar állampolgárságáról.
A Fidesz frakcióvezetője szerint megalapozottan vélelmezhető, hogy az ukrajnai politikai ambíciói miatt Ukrajnában szép politikai karriert futott is be, több más megbízatása mellett a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője.
Felhívta továbbá a figyelmet arra, hogy
Tsebert évek óta megfigyelték a magyar nemzetbiztonsági szervek, tehát titkosszolgálati megfigyelése nem új keletű, és hogy az ukrán hírszerző szolgálat „illegális tisztjeként” azonosították.
„Vélhetően ebből fakadóan hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival. Ennek kapcsán több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőjével is találkozott” – jelentette ki Kocsis Máté.
Az ukrajnai látogatás megszervezésében is közreműködött, és
tevékenysége elsősorban Magyarországnak Ukrajnával, illetve az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatos álláspontjának megváltoztatását célozta.
A politikus felidézte, hogy az egyik korábbi ellenzéki képviselő közreműködésével találkozót kezdeményezett Szijjártó Péter külügyminiszterrel is, aki azonban Magyar Levente miniszterhelyettest delegálta maga helyett. Ezután a magyar elhárítás értesítette a kormányt Tseber hátteréről, így további találkozókra már nem került sor.
Ugyanakkor
Tseber találkozót szervezett a hazai katonai vezetés korábbi magas rangú vezetőjével, illetve a fegyvergyártásban érintett szereplők és külföldi befektetők között.
Mindezek, valamint 2024-ben egyre erősödő aktivitása miatt tavaly ősszel Tseberrel szemben beutazási- és tartózkodási tilalmat rendeltek el – ismertette Kocsis Máté.
Ahogy arról az Origo korábban beszámolt, Tseber Roland neve márciusban került először szóba a magyar parlamentben, amikor Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke arról beszélt, hogy
pártját Ukrajnából támadják, és megnevezte Magyar Pétert, mint Tseber politikai szövetségesét.
Orbán Viktor pedig a Védelmi Tanács ülésén azt állította, hogy egy magyar ellenzéki párt aktívan közreműködött egy ukrán titkosszolgálati műveletben.
Azóta kiderült, hogy Tseber Roland évek óta szoros kapcsolatban áll a hazai baloldallal. A férfi már az orosz–ukrán háború kitörésének évében, 2022-ben számos ellenzéki politikust megkörnyékezett, melyről Facebook- és Instagram-bejegyzései is tanúskodnak.
Fotók tucatjain pózol együtt Karácsony Gergely főpolgármesterrel, momentumos képviselőkkel, volt szocialista politikusokkal, valamint Márki-Zay Péterrel,
aki az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje volt a 2022-es országgyűlési választáson.
Tavaly elsősorban már a Tisza Párt vezérével, Magyar Péterrrel posztolt közös képeket, akivel szinte egy fotóalbumnyi felvételen, különféle szituációkban pózolnak együtt: többek között háborús emlékhelyeket és katonai sírokat látogatnak, koszorúznak Ukrajnában, intézményvezetőkkel tárgyalnak, illetve Magyar országjárása során szelfiznek. Sőt, az egyik képen Kulja András tiszás EP-képviselő, valamint Radnai Márk, a párt alelnöke is feltűnik.
A Tisza Párt által közzétett egyik videón Magyar arról beszélt, hogy Tseber szervezte meg a tavaly júliusi kijevi útját. A Tisza-vezér szavaiból arra lehet következtetni, hogy
Tseber Roland politikai összeköttetései révén jutottak el az ukrán fővárosba a szokásosnál jóval rövidebb idő alatt.
Emellett az ukrán-magyar állampolgárságú férfi végig Magyar Péter mellett maradt útikalauzként, és segített bejutni különböző intézményekbe is.
A felvétel itt tekinthető meg.