„Támogatja-e Ön, hogy Ukrajna a csatlakozási feltételek teljesítése esetén az Európai Unió tagja legyen?” kérdéssel kezdeményezett népszavazást a Demokratikus Koalíció.
A DK közleménye szerint, amennyiben sor kerül a referendumra, az igen szavazatok mellett kampányolnának. A közleményben használt „kamukonzultáció” kifejezéssel vélhetően a kormány véleménynyilvánító kérdőíveire és/vagy a Tisza Párt „Nemzet hangja” kezdeményezésére utaltak. A közvélemény-kutatások szerint a magyar lakosság megosztott Ukrajnai uniós csatlakozása vonatkozásában – írja az Index.
A Jobbik is benyújtott egy kérdést, amely a már több alkalommal felvetett kezdeményezést eleveníti fel: „Egyetért-e Ön azzal, hogy december huszonnegyedike munkaszüneti nap legyen?”
A Kúria korábban már elutasította ennek a kérdésnek a hitelesítését. Az indoklás szerint egy esetleges népszavazás „törvénysértő állapotot eredményezhetne”, mivel az Alaptörvény módosítását vonná maga után, ráadásul a kérdés megfogalmazása sem felel meg a jogalkotói és választópolgári egyértelműség követelményének.
A Jobbik már több alkalommal beterjesztette a kérdést törvényjavaslatként. Balassa Péter – aki azóta már kilépett a frakcióból – egyik javaslatában úgy fogalmazott: „a magyar társadalom régóta várja, hogy – hét európai államhoz hasonlóan – hazánkban is munkaszüneti nap legyen december 24.” Hozzátette: „minden évben, amikor 24-e munkanapra esik, azt egy szombati napon kell ledolgozni.”
Az NVB további két népszavazási kezdeményezésről is dönt, amelyeket magánszemélyek nyújtottak be.
Az egyik kérdés így szól: „Akarja-e Ön, hogy Magyarország törvényben szabályozza a Covid–19 betegség elleni védőoltások felvételének visszautasítása miatt a honvédség által leszerelt magyar katonák kárpótlását?”
A másik pedig a kormányfői mandátum korlátozásáról szól: „Egyetért Ön azzal a javaslattal, hogy Magyarországon – hasonlóan más országok gyakorlatához – egy személy legfeljebb kétszer tölthesse be a miniszterelnöki tisztséget?”
A bizottság keddi döntései iránymutatóak lehetnek abban, hogy a közéleti vitákban felmerülő témák közül melyek kerülhetnek ténylegesen a választópolgárok elé.