Rendőrök védik a tiszavirágokat idén

Vágólapra másolva!
Idén a tiszavirágzás korábban kezdődhet, ezért a hatóságok fokozottan figyelik a Tiszát. A rendőrség szigorúan fellép a védett kérész – tiszavirág – pusztítása vagy gyűjtése ellen. A tiszavirágzás környezetvédelem szempontjából rendkívül fontos esemény, mivel a faj napjainkra csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján található meg.
Vágólapra másolva!

Fokozottan ellenőrzik a kérészek biztonságát a rendőrök a tiszavirágzás, azaz a kérészek tömeges rajzása, násztánca idején – közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság kedden közleményben.

A tiszavirágzás során fokozott védelem – a pusztítás, begyűjtés ellen rendőrök lépnek fel
A tiszavirágzás során fokozott védelem – a pusztítás, begyűjtés ellen rendőrök lépnek fel (illusztráció) Fotó: Egor Kamelev/pexels

Hamarabb érkezik a tiszavirágzás

A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság idén is kiemelt figyelmet fordít a Tisza-folyó élővilágának védelmére, különösen a védett fajokra – írták. Folyamatos figyelik, mikor várható a kérészek tömeges rajzása, és ezen időszakban fokozott ellenőrzést végeznek a természetvédelmi őrökkel, a polgárőrség vízi tagozatával és a halászati őrökkel – olvasható a közleményben, amely szerint ebben az évben az időjárási viszonyok miatt korábban várható a tiszavirágzás.

Hazánk egyik védett rovarfaja a tiszavirág (Palingenia longicauda), a jogszabály a tiszavirág egyedenkénti természetvédelmi értékét 10 ezer forintban állapította meg. A rovar azért kel ki három év lárvaállapot után, hogy szaporodjon és utána szinte azonnal elpusztul. A kis élőlények igen érzékenyek a vizek tisztaságára, Európából a tiszavirág szinte teljesen eltűnt már. Ezért is fontos, hogy megtegyenek mindent azért, hogy Magyarországon továbbra is fennmaradjon ez a ritka kérészfaj – közölte a rendőrség.

A védett egyedek állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes pusztítás, az állat gyűjtése, tekintettel arra, hogy e faj napjainkra csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján, mint a Körös és a Bodrog, található meg

– írta a rendőrség.

A természet védelméről szóló törvény alapján tilos a védett állatfajok egyedeinek pusztítása, illetve az élő és az elhullott egyedek gyűjtése is – hívták fel a figyelmet. Szabálysértést követ el és 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható az, aki a védett állatokat elpusztítja – emelték ki. 

Hozzátették, hogy aki a rovarok telepét károsítja vagy jelentős mennyiségű egyedet gyűjt be, a természetkárosítás bűncselekményét követheti el. Szintén büntetőjogi kategória, ha valaki szándékosan belehajt kisgéphajóval a rajzásba, és megzavarja, elpusztítja a kérészeket. A védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához a felügyelőség engedélye szükséges – írták.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!