Fontos kérdés a kivándorlás, de nincsenek pontos adataink – értett egyet kormány és ellenzék. Az ellenzék szerint a kormánypártok nem ismerik el a kényszerű kivándorlás tényét, és a pontos adatok hiánya is a kormány struccpolitikájának a következménye. A kormánypártok politikai szándékot sejtenek a háttérben, ezért nem támogatták a politikai vitanapot. Ez történt eddig az Országgyűlésben.
Sneider Tamás (Jobbik) és Hiller István (MSZP) ülésvezető elnökök is felszólalhatnak a politikai vitában, amelyet 49 képviselő kezdeményezett az elvándorlásról.
A KDNP és az LMP az időkerete duplázását kérte.
A migráció nem negatív szó - kezdte felszólalását a kormány képviselőjeként Czunyiné Bertalan Judit, aki örömét fejezte ki, hogy az elvándorlás ellentétes tartalmú kommunikációját végre helyre lehet tenni.
Még nem derült ki, hogy ez hogyan kapcsolódik az elvándorlás témájához.
Az idegen nyelven történő kommunikáció kulcsfontosságú a kulcskompetenciák kialakulásában - mondta a kormány képviselője.
337 000 hallgató folytatta tanulmányait a felsőoktatásban, közülük 20 000 külföldi, ami 5,9 %. 2007-re a külföldiek aránya már 7,8%.
2011-ben 1539 magyar hallgató tanult Ausztriában, Németországban ennél kevesebb, és Nagy-Britanniában is csak 1100 fő körül.
Sokkal több német hallgató tanul külföldön, de ebből nem vonható le az a tanulság, hogy a német felsőoktatás válságban van. A külföldi tanulás nem menekülés, a németek örülnek a mobilitásnak, csak Magyarországon beszélnek elűzésről.
A külföldön élő magyarok száma összességében is alacsony, a lakosság 5 százaléka, Szlovéniában ez az arány 7,4%, Romániában 14 %.
A hozzánk érkező külföldiek is jól képzettek.
A diplomás migráció a mérnök és orvos szakmák kivételével nem teremt szakemberhiányt.
A kormány segíti a családalapítást. Czunyiné felsorolta a már ismert intézkedéseket az adókedvezmények és a szocpol kiterjesztéséről, a részmunkaidőről, a bölcsödei férőhelyek növeléséről, a friss házasoknak járó 5000 Ft- ot, a GYED-EXTRÁT.
A kormány egészségügyi bérfejlesztéssel igyekszik itthon tartani a szakembereket. A program eredményes: egyre kevesebb orvos és ápoló kért hatósági bizonyítványt az elvándorláshoz - összegzett Czunyiné Bertalan Judit.
Örül a vitanapnak a Fidesz vezérszónoka, de mégsem ő jön, hanem Tállai András. Az ülésvezető Latorcai János nehezményezte, hogy a kormány nem szólt arról, hogy két államtitkár közt oszlik meg a negyven perces időkeret.
Fontos lenne tudni az okokat, de nem tudunk róla eleget. Nincsenek megbízható statisztikai adatok. Mindenki növekvő elvándorlásról beszél: a több százezres tömegtől akár az egy millió főig.
Az uniós adatokban nem szerepelnek a vendégmunkások és az illegális bevándorlók. A tagállami tükörstatisztikák fogalmi rendszere más, ezért az adatok nem összehasonlíthatók.
Nagy-Britanniában a havonta újonnan belépők számát mérik.
A KSH a legmegbízhatóbb, de nem méri azokat, akiknek nincs itthon lakásuk. 2013 elején 350 000 olyan magyar élt külföldön, aki 1989 után hagyta el az országot. Az egy évre külföldre távozókkal együtt is ez a szám nem nagyobb, mint 450 000, ami a lakosságnak mindössze 2,5 százaléka, szemben a román 9 százalékos adattal.
A kormány a fiatalok itthon tartását a fiatalok vállalkozásának támogatásával, a duális képzés megerősítésével igyekszik elérni. Tállai András szerint a bérek nem maradnak el markánsan a hozzánk hasonló országokétól. A magyar minimálbér 340 euró, ezzel a 16. helyen, a többi visegrádi országgal egy szinten szerepelünk, vásárlóerő paritáson ez az arány még jobb, a 14. helyet jelenti.
A foglalkoztatás bővülését és a béremeléseket a megindult gazdasági fordulat hozhatja meg, de a kormány egyes szakterületek kiszámítható bérezését is megvalósította.
Az elvándorlás nem disszidálás, a fiatalok bármikor visszajöhetnek - hangsúlyozta Bánki Erik. A külföldre távozás nem emigráció, nem a hatalommal való szembefordulásból, hanem kíváncsiságból, illetve az eltérő bérek miatt történik. A magyarok csak 2011 óta élhetnek az Európai Unión belüli szabad munkaerő-áramlással.
A magyar fizetések nem tudják felvenni a versenyt a német az olasz és az angol fizetésekkel.
2014-ben százezren dolgoztak külföldön. 2000 óta az egyes kormányok teljesítményétől függetlenül fokozatosan emelkedik a számuk. Egyes miniszterelnökök úgy nyilatkoztak, hogy el lehet menni külföldre - utalt Gyurcsány Ferencre Bánki Erik. A jelenlegi kormány ezzel szemben hazavárja a magyarokat.