Hétfőn Magyarországra érkezett, és délután tárgyalásokba folytatott a V4-es országok vezetőivel Emmanuel Macron francia elnök. A tárgyaláson részt vett Orbán Viktor, Mateusz Morawiecki lengyel-, Eduard Heger szlovák – és Andrej Babis ügyvezető cseh miniszterelnök.
Véget ért a tájékoztató, hamarosan összefoglalóval jelentkezünk.
Eduard Heger szerint mindnyájan azt akarjuk, hogy az unióban és annak határain túl is béke legyen. Az eszkaláció nem megoldás, és hajlandóak vagyunk magas árat fizetni a békéért - tette hozzá.
Orbán Viktor kérdésre azt mondta, hogy 2015-ben, miközben Magyarország védte a határait, addig jó sok helyről hátba lőtték. Most, hogy a helyzet megváltozott, így ideje elszámolást készíteni - tette hozzá. Az nem fog menni, hogy egyes országoknak komoly erőket kell mozgósítani, hogy megvédjék magukat, ideje lenne, hogy tisztességesen elszámoljunk - mondta a magyar kormányfő. Legalább az eddigi költségeinknek a felét meg akarjuk kapni az eddigi védekezésünkért - hangsúlyozta Orbán Viktor.
Ma Franciaország olyan ország, amely azonos szolidaritási szinttel néz minden országra - mondta kérdésre Macron. Minden európai ország biztonsága Franciaország számára is szuverenitási kérdés.
Morawiecki szerint jó lenne, ha a határok védelmében inkább segítene, és nem akadályozna. Úgy látja, hogy Minszk esetében, ha tovább feszíti a helyzetet, akkor még határozottabb választ kell adni.
Morawiecki kérdésre elmondta, hogy sikerült megállítani a migrációs nyomást. Ukrajna körül egyre inkább szorul a hurok - tette hozzá. Ennek a keleti területnek a biztonsága központi kérdés - mondta Morawiecki. A tagállamaink között fontos a biztonsági tényező, és nagyon koncentrálunk is erre - mondta.
Meg kell, hogy szűnjenek a félreértések, és nem szabad politikai kérdéseket keverni bizonyos dolgokba - mondta kérdésre Macron.
Orbán Viktor kérdésre azt mondta, hogy Magyarország nem tagja az eurózónának. Az ország gazdasági teljesítményét a piac méri meg, és nekünk ott kell helyt állni. A költségvetési hiányra figyelni kell - tette hozzá. Egyelőre a repülőtér megvételét nem lehet a választások előtt végrehajtani, a választások után döntünk erről.
Politikai okokból nem kapjuk meg azt az összeget, ami az RFF-ből járna - mondta Orbán. A brüsszeli zsarolás miatt semmilen hátrányt nem szenvednek a magyar emberek - tette hozzá.
Minőségi vitákat szeretek folytatni a francia elnökkel, ráadásul a francia elnökök megítélése nagyon jó Magyarországon - mondta Orbán Viktor. A magyar kormányfő közölte, hogy mindig is nagy volt a tisztelete a francia elnököknek. Semmilyen megjegyzést nem teszek a francia belpolitikára.
Macron kérdésre azt mondta, hogy valóban több ellenzéki képviselővel találkozott, de ez teljesen legitim. Vannak valós véleményeltérések, de sohasem avatkoztam be egyetlen tagállam belső életébe, soha nem kampányoltam külföldön - tette hozzá. Nem formálok véleményt a magyar választásokról.
Macron kérdésre azt mondta, hogy a V4-ek esetében egy létező csoportosulásról van szó. Európának az egységben van az ereje - tette hozzá. Kevésbé függő Európára van szükség, és ehhez a V4-ekkel kötelességem tárgyalni.
Konvergenciautakat kell találni.
Lengyelország védi az EU és a NATO keleti határait - mondta Mateusz Morawiecki. A lengyel kormányfő szerint meg kell előzni az embercsempészetet. Szó volt még a jogállamiság kérdéséről is. Mi alapvető szabály szerint működünk, ami az egyik tagállamban megengedett, annak a másiknak is életben kell lennie - mondta a lengyel kormányfő. Az egyenlőség azt jelenti, hogy egyenlő módon kezelik a különféle szabályokat, és ebbe beletartozik az igazságszolgáltatás is - mondta a lengyel kormányfő. Van egy világjárvány utáni krízis, az energetikai krízissel, a migrációs krízissel, és biztonsági krízissel is szembesülünk - mondta Morawiecki.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő arról beszélt, hogy Macron bemutatta a francia elnökség féléves programját. Lengyelország szeretne együttműködni Franciaországgal az energiaügyekben. Sajnos most nagyon magasak az energiaárak, és az EB-vel szemben egyértelmű állásfoglalást várnak. Mi is nagyon aggódunk az ETS-rendszerrel kapcsolatban, és nem lenne helyes, ha kereskedelmi bankok is részt tudnának venni ennek a kereskedésében - tette hozzá. Más országok is függenek az ETS-rendszertől és nem akarják, hogy spekulálni lehessen vele.
Babis örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy a Macron sem ért egyet azzal, hogy a háztartásokra terheljék az ETS-ek árát. Nyílt és baráti társalgás volt - tette hozzá.
Andrej Babis arról beszélt, hogy továbbra is nagy barátja marad Franciaországnak. Bízik benne, hogy az új cseh kormányfő majd érteni fogja a V4 fontosságát. Az ügyvezető cseh kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor volt az első, aki 2015-ben kiállt a schengeni térség védelme mellett, míg most már mindenki kerítést épít. Szinte az összes ország elfogadta a migrációhoz való hozzáállásunkat - tette hozzá. Babis is kiállt az atomenergia fenntarthatósága mellett.
Eduard Heger arról is beszélt, hogy messzemenően üdvözlendő a francia elnökség azon célkitűzése, hogy minél szélesebb együttműködés legyen. Nehéz időszak előtt állunk, de ez komoly segítség lehet az unió számára, hogy az EU megerősítse a helyét a globális erőtérben.
Eduard Heger, Szlovákia kormányfője arról beszélt, hogy az unió a mi életterünk. A partnerségek megerősítése fontos a tagállamok között, mivel még mindig a világjárvány válsága van - tette hozzá. Heger közölte, a visegrádi négyeken belüli együttműködést folyamatosan fejlesztjük. A klímaváltozás egy nagy kihívás, és az egész világot érinti, a szén-dioxid semlegesség egy olyan fontos dolog, amiből nem lehet engedni, de a polgároknak a biztonságára is tekintettel kell lenni.
Macron elmondta, hogy a megfelelő és jó szándékú megállapodást kell találni a témákban, ahol lehet az előrelépést garantálni. A francia elnök köszönetet mondott mindenkinek. Macron szerint hatékonyabb energiapolitika kell, és az atomenergiát nem átmeneti energiaforrásként használjuk fel. Az ETS-rendszert nem lehet kiterjeszteni a háztartásokra - tette hozzá. Egy nyugat-balkáni csúcs lesz a következő hónapokban - mondta az elnök. Vannak eltérő vélemények, de ezekről mélyreható módon beszélni kell.
Macron arról beszélt, hogy 40 évvel ezelőtt támadta meg a Szovjetunió Lengyelországot. Szándékunk, hogy előrehaladjunk a migráció ügyében - tette hozzá, a francia elnök. Schengennek politikai kormányzásra és mélyreható reformra van szükség. A külső határokat védeni kell, és a származási országba való kitoloncolást is számba kell venni azok esetében, akik nem tartózkodhatnak az unióban - mondta a francia elnök. A jogállamiságról azt mondta, hogy különböző álláspontokat feljegyezte.
Alaposan és kimerítően a migárcióról tárgyaltunk, a jogállamiság kérdéséről, a Nyugat-Balkán kérdéséről, az energia, és a nukleáris energia kérdéséről - mondta Orbán Viktor. Nyíltan beszéltünk ezekről a kérdésekről - tette hozzá a magyar kormányfő.