Az Év Embere az informatikában 2003

Vágólapra másolva!
Öt személy, akik az idei évben valamilyen módon hozzájárultak a hazai informatika fejlődéséhez. Egy-két klikkel most segíthet bejuttatni választottját az [origo] Év Embere szavazásának döntőjébe!
Vágólapra másolva!

Barabási Albert-László, fizikus
Forrás: [origo]Erdélyi származású, ma az Egyesült Államokban élő tudós, a Notre Dame egyetem professzora. Hazánkban idén megjelent Behálózva című kötetében az életünkben szerepet játszó hálózatok - legyen szó társas kapcsolatokról, vagy az internetről - közti meglepő hasonlóságokat elemzi.

A kötetet 2002-ben az USA-ban kategóriájának legjobb könyvének választották.



Galántai Zoltán, tudománytörténész
Polgárjogi aktivista, a Delta egykori főszerkesztője, ma a budapesti műszaki egyetem docense. A magánélet legdurvább megsértőit évente kétes értékű elismeréssel jutalmazó Nagy Testvér-díjat hazai kiosztását szervező Technika az Emberért Alapítvány egyik alapítója, s a díjat kiötlő brit Privacy International nemzetközi vezetőbizottságának tagja.



Máray Tamás, informatikus

Tizenöt éve a Budapesti Műszaki Egyetem oktatója, a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési program (NIIF) technikai igazgatója. Ő hozta létre Magyarország legelső webszerverét 1993 decemberében, és többek között az új internetprotokoll, az IPv6 magyarországi bevezetésével kapcsolatos kutatások megkezdése is a nevéhez fűződik. Számos, a számítógép-hálózatokkal foglalkozó szakmai szervezetben lát el tisztséget. Legutóbb a Mindentudás Egyetemén az internet felépítéséről tartott előadást.


Pataki Dániel,
helyettes államtitkár

Forrás: [origo]Az informatikai minisztérium helyettes államtitkára, a 2004 január 1-jétől a Hírközlései Felügyelet (HíF) helyébe lépő Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnöke.

Pataki kulcsszerepet kapott az ekkor életbe lépő új távközlési-internetes szabályozás kidolgozásában. Korábban a Vivendi - ma Invitel - távközlési társaság elemzője, majd később stratégiai igazgatója.



Szuhaj Mihály, szoftverfejlesztő
Az egyik napilap által az év emberének választott programozó tízéves korában veszítette el látását. A többek között az Informatika a Látássérültekért Alapítvány vezetőjeként tevékenykedő Szuhaj a kilencvenes években beszélő számítógéphez írt felolvasó szoftvert. Nemrég részt vett a Hírmondó hírfelolvasó-netböngésző fejlesztésében, s azért küzd, hogy a látássérültek minél könnyebben hozzájuthassanak az életminőségét javító számítástechnikai eszközökhöz.