Kevesen tudják, milyen szerződést "írnak alá" a Facebook-regisztráció során

Vágólapra másolva!
A Dessewffy, Dávid és Társai Ügyvédi Iroda szakértője szerint a Facebook-hoz csatlakozók közül kevesen olvassák el, és többnyire egy kattintással elfogadják a felajánlott szerződést, holott adataik biztonsága érdekében nem árt tudni, milyen szabályrendszerbe egyeznek bele  a regisztráció során.
Vágólapra másolva!

Dr. Ijjas Balázs szerint mivel az oldalhoz csatlakozók közül kevesen olvassák el a szerződést, érdemes annak néhány fontos rendelkezésére felhívni a felhasználók figyelmét, miként azt is tisztázni, hogy valójában mire is szerződünk.

A szerződés értelmében a felhasználó nevére és profilképére nem lehet adatvédelmi beállítást alkalmazni, azaz ezek a tartalmak mindenki számára hozzáférhetőek a Facebook-on.

Fontos azonban kiemelni, hogy lehetőség van egy olyan beállításra, mellyel megelőzhető, hogy a különböző keresőprogramokban a felhasználó adatlapja megjelenjen a találati listában.

Amennyiben valaki nem szeretné mindenki számára hozzáférhetővé tenni a profilképét, akkor a legjobb, ha egyáltalán nem tölt fel magáról profilképet - húzta alá a Dessewffy, Dávid és Társai Ügyvédi Iroda szakértője.

A legtöbb tartalomhoz, melyet feltöltünk a Facebook-ra, külön adatvédelmi beállítást tudunk rendelni. Ily módon el lehet kerülni, hogy a feltöltött adat, kép, vagy egyéb tartalom mindenki számára elérhetővé váljon.

A különböző alkalmazások kérdése

Megfigyelhető, hogy a különböző alkalmazások egyre elterjedtebbek a közösségi oldalon. Ezzel kapcsolatban a szerződés kimondja, hogy amikor a felhasználó a Facebookon használ egy alkalmazást, akkor a felhasználóra vonatkozó bizonyos információk (például: név, profilkép, ismerősök listája, életkor, nem, tartózkodási hely) megosztásra kerülnek az adott alkalmazással, valamint a felhasználó engedélyével további információk is megosztásra kerülhetnek.

Az ismerőseinkkel megosztott szinte valamennyi információhoz az alapértelmezett beállítás szerint ismerősünk engedélyével hozzáférhetnek az alkalmazások anélkül, hogy ehhez mi hozzájárulnánk. Ezt úgy tudjuk megelőzni, ha az alapértelmezett beállítást módosítjuk az Adatvédelmi Beállítások menüpontban található "Apps and websites" alkalmazások alcím alatt.

A Facebookra feltöltött szerzői jogvédelem alá eső tartalmak (például: fotók, videók) tekintetében a felhasználó egy nem kizárólagos, átruházható, egész világra kiterjedő engedélyt ad arra a szerződés elfogadásával, hogy az oldalra feltöltött ilyen tartalmat a Facebook felhasználja a felhasználó adatvédelmi beállításaival összhangban.

Fiók és feltöltött tartalom törlése

Ez az engedély akkor szűnik meg, amikor a felhasználó törli a fiókját, vagy a feltöltött tartalmat, kivéve, ha ezt a tartalmat a felhasználó másokkal is megosztotta, és azok nem törölték azt.

A szerződés értelmében, amennyiben a felhasználó egy tartalmat, vagy információt úgy tölt fel, hogy ahhoz a 'Public setting' beállítást rendeli, akkor ezzel a felhasználó mindenki számára, vagyis azok számára is, akik nincsenek regisztrálva a Facebookon, engedélyezi, hogy hozzáférjen és használja, valamint az adott felhasználóhoz rendelje azt a tartalmat, amit feltöltött.

Dr. Ijjas Balázs rámutatott: a szerződés elfogadásával a felhasználó hozzájárulását adja ahhoz is, hogy amikor egy számítógépről, vagy mobiltelefonról belép a Facebook oldalára, akkor a Facebook információt gyűjthessen a felhasználó tartózkodási helyéről, IP címéről, valamint azokról az oldalakról, melyeket a felhasználó látogat.

A szerződés szerint a Facebook mindent megtesz azért, hogy az oldal biztonságos legyen, azonban kijelentik, hogy a biztonságosságot nem tudják garantálni.

Adataink biztonsága érdekében fontos szem előtt tartanunk a fentiekben ismertetett szerződési feltételeket az oldal használata során - figyelmeztetett dr. Ijjas Balázs.

Hozzátette: az elérhető adatvédelmi beállítások alkalmazása is elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy illetéktelen személyek ne tudjanak hozzáférni személyes adatainkhoz.