A hozzátartozó miatti halálesetben érintett munkavállalónak külön kérelmeznie igényét, ám ha él ezzel a lehetőséggel, akkor a munkáltatónak mentesítenie kell őt két munkanapra a munkavégzési kötelezettsége alól. A munkavállalónak ugyanakkor igazolnia szükséges, hogy teljesültek a törvényben meghatározott feltételek – mondták el az Origónak a D.A.S. JogSzerviz szakértői.
Hozzátartozó miatti haláleset a legtöbbször megviseli a családtagokat. Emiatt, valamint a temetéssel kapcsolatos ügyintézés okán lehetősége van a hozzátartozónak arra, hogy ilyenkor éljenek a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítéssel.
A Munka törvénykönyve erre az esetre kedvezményt biztosít az érintett munkavállaló számára.
Ugyanis, a munkavállalónak lehetősége van arra, hogy a hozzátartozó halála miatt mentesüljön a rendelkezésre állási és a munkavégzési kötelezettség alól. Ennek időtartama továbbra is 2 munkanap.
A Munka törvénykönyve pontosan meghatározza, hogy e törvény vonatkozásában ki minősül hozzátartozónak.
Ekként hozzátartozó a munkavállaló házastársa, egyeneságbéli rokona, tehát akár a nagyszülője is, a testvére, az élettársa, de még a házastárs egyeneságbéli rokona és testvére, vagy a testvér házastársa is.
Természetesen az örökbefogadott, a mostohagyermek és a nevelőszülő is – hasonlóan a fentiekhez – ebbe a körbe tartozik.
A munkáltató azonban nem köteles ezt a mentesülést biztosítani az érintett munkavállaló számára, hanem azt a munkavállalónak külön kérelmeznie, jeleznie szükséges.
Ha pedig él ezzel a lehetőséggel a munkavállaló, akkor a munkáltatónak mentesítenie kell őt erre a két munkanapra a munkavégzési kötelezettsége alól.
A munkavállalónak ugyanakkor igazolnia szükséges, hogy teljesültek a törvényben meghatározott feltételek, mely a halotti anyakönyvi kivonat bemutatásával, vagy másolatának csatolásával történhet.
Javasolt a kérelmet igazolható módon a munkáltatói jogok gyakorlója részére megküldeni.

A munkáltatónak erre az időre munkabért kell számfejtenie, mely a távolléti díj összegét foglalja magában. Ez általában az alapbérnek az érintett napokra számfejtett összegét jelenti.
Tehát nem fizetett nélküli szabadságról van szó, mint ahogyan azt általában a munkáltatói oldalról sokszor gondolják – hangsúlyozták végezetül a D.A.S. JogSzerviz szakértői.