Kissé abszurd, kábé húsz perces sajtótájékoztatót adott a Nemzeti Kulturális Alap vezetése. Pedig a magyar kultúrafinanszírozás legfontosabb, évi mintegy hétmilliárd forintot szétosztó intézménye jóformán teljes átalakulás előtt áll. Egy törvénymódosító értelmében a Fekete György vezette Magyar Művészeti Akadémia tagjaival kell feltölteni egyharmad arányban az összes szakmai kollégiumot és az NKA legfőbb döntéshozó bizottságát, ráadásul az MMA elnökének a legfontosabb kérdésekben ki kell kérni a véleményét.
Ez ellen másfél tucat független szakmai szervezet tiltakozott, és még Jankovics Marcell, az MMA alelnöke is azt mondta, nem ért egyet azzal, hogy minderről nem történt semmilyen egyeztetés.
A kormány.hu-n található dokumentumból kiderül, hogy nemcsak új szakmai kollégiumok alakulnak, hanem megváltozik a kollégiumok struktúrája is. Több mint másfélszeresére nő a számuk, 10-ről 17-re: például külön kollégiumot kapott a táncművészet, a népművészet, az örökségvédelem, az iparművészet, a könnyűzene és a filmművészet.
Tehát ezek lesznek jövőre (a hibás számozást megtartottuk):
1. Építőművészet Kollégiuma
1. Filmművészet Kollégiuma
2. Fotóművészet Kollégiuma
3. Iparművészet Kollégiuma
4. Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiuma
5. Képzőművészet Kollégiuma
6. Könnyűzene Kollégiuma
7. Könyvkiadás Kollégiuma
8. Közgyűjtemények Kollégiuma
9. Közművelődés Kollégiuma
10. Kulturális Fesztiválok Kollégiuma
11. Népművészet Kollégiuma
12. Örökségvédelem Kollégiuma
13. Szépirodalom Kollégiuma
14. Színházművészet Kollégiuma
15. Táncművészet Kollégiuma
16. Zeneművészet Kollégiuma
Megszűnik a folyóirat-kiadási kollégium, ami csak most, késve, a sajtótájékoztató előtt nem sokkal írta ki éves pályázatát, február 4-i határidővel, de a kiemelt lapoknak kitalált hároméves támogatási szerződéseket nem újították meg. Ez meglehetősen rosszul érintette a kulturális lapokat, több főszerkesztő közös levelet írt Balog Zoltánnak, választ nem kaptak. Nemrég körbekérdeztük több jelentős kulturális havilap főszerkesztőjét a magyar folyóirat-kiadás helyzetéről, válaszaikból elég tragikus kép rajzolódott ki.
Tehát ebben a helyzetben adott sajtótájékoztatót Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, egyben az NKA elnöke, és Doncsev András, az NKA alelnöke, méghozzá arról, hogy az alap
népzenei programot indít jövőre 150 millió forintból.
A Cseh Tamás-program sikerén felbuzdulva az NKA most a népzenét veszi célba, és nem is csak a magyart, hanem „a Kárpát-medencei népzenei kultúrát”, vagyis például „táncházakat", „folkklubokat”, „világzenei szólistákat”, „Kárpát-medencei zenei fesztiválokat” és a „népdaloktatás fejlesztését” támogatják majd.
Természetesen az újságírói kérdések nem erről, hanem az NKA átalakulásáról szóltak. Balog a következőket árulta el.
Balog Zoltán elmondta az átszervezésről:
Azon leszünk, hogy ne legyen törés az NKA munkájában",
továbbá bízik benne, hogy nem is lesz fennakadás.
Az viszont nem hangzott el, hogy mikor írják ki az első pályázatokat az új kollégiumok.
Doncsev András külön elmondta: nincsenek veszélyben a folyóiratok, a pályázat elérhető a honlapjukon. Az általunk megkérdezett főszerkesztők ezt nem így látják, hiszen a hosszú átfutási idő miatt a támogatások utalása legkorábban is csak április körül lehet esedékes.
Információink szerint a most kiírt pályázatra érkező pályázatokat az NKA fogja szétosztani az új kollégiumok között. Kérdés, hogy az olyan több művészeti ággal foglalkozó kritikai kulturális portálokat, mint a Revizor vagy a Prae, vajon melyik kollégiumhoz utalja az NKA.
„Krízishelyzet van, az elmúlt években a kulturális lapok főszerkesztői már azt sem tudták, melyik ujjukat vágják még le, kit küldjenek el, miről mondjanak le” – vázolta a helyzetet kérdésünkre Schubert Gusztáv, a négyezer példányban és hat évtizede megjelenő Filmvilág főszerkesztője. „A Filmvilágnál hat éve még öt újságíró dolgozott, ma ketten vagyunk, és mindössze két angol nyelvű filmes szaklapra van pénzünk előfizetni, filmfesztiválokra nem tudunk embert küldeni”.
A Jelenkor főszerkesztőjét, Ágoston Zoltánt agodalommal tölti el az MMA térhódítása. Szerinte eddig az NKA-ban nem volt túlzott hatalma senkinek, főleg szakmai szempontok érvényesültek. „A gazdag magyar folyóirat-kultúrára inkább büszkének kéne lenni, és nem pedig hagyni, hogy komoly szakmai műhelyek a megszűnés szélén egyensúlyozzanak" - mondta.
Kollár Árpád, a megszűnő folyóirat-kiadási kollégium most leköszönő elnöke az Origónak arról beszélt, hogy az MMA befolyásszerzése és a mostani strukturális átalakítás bizonytalanságot szül, gyengíti az NKA-t és veszélyezteti a kiegyensúlyozott döntéshozatalt.