2006-ban váratlan nemzetközi sikerrel,
sokak szerint a bayreuthinál is jobb két Parsifal-előadással kezdődött a Budapesti Wagner-napok sora,
amely mára kitüntetett rangú Wagner-kultuszhellyé avatta a kiváló akusztikájú, különleges színpadi és szellemi dimenzióval rendelkező Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet. Az immár évtizedes tradíciókkal rendelkező fesztivál visszatérő produkciója
a wagneri örökség szerint négy egymást követő napon előadott A Nibelung gyűrűje.
A Ring mellett minden évben feltűnik egy-egy másik Wagner-zenedráma is. 2006-ban éppen a Parsifallal kezdődtek a rangos nemzetközi fesztivállá emelkedett Wagner-napok, majd következett a Trisztán és Izolda, a Lohengrin, a Tannhäuser, A nürnbergi mesterdalnokok, A bolygó hollandi, sőt, még a korai Rienzi is színpadra kerül 2017-ben.
A Budapesti Wagner-napok új operajátszási stílust honosított meg, amely a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem adottságaira és kiemelkedő akusztikájára építve messze túllép a félig szcenírozott színrevitelek világán, írta egy kritikus.
2016-ban újra láthatja a közönség a világhírű tetralógiát, A Nibelung gyűrűjét, idén is négy estét átívelve, ahogy azt Richard Wagner eredetileg elképzelte. Illetve bemutatják a 2013-ban nagy sikert aratott A nürnbergi mesterdalnokokat is.
Az előadók ebben az évben is világszerte ünnepelt Wagner-énekesek lesznek.
Budapesten láthatjuk Johan Reutert, Daniel Brennát, Johan Bothát, Anja Kampét, Evelyn Herlitziust, Tomasz Koniecznyt, Elisabet Stridet, Németh Juditot, Szabóki Tündét, Waltraud Meiert, Christian Franzot, Gerhard Siegelt, Walter Finket, Annette Dascht, James Rutherfordot, Bo Skovhust és Daniel Kirchet. Talán ennyi hihetetlen Wagner-énekes nagyság még soha nem lépett fel egyszerre a MÜPA Wagner-napjain.
A Wagner-napokon közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara valamint a Budapesti Stúdió Kórus. Az eseménysorozat művészeti vezetője és karmestere a világhírű Fischer Ádám. A világklasszis karmester korábban a következőket mondta a Wagner-napokról:
„Óriási lehetőség ez az előadóművész számára, de a művészi felelősség sem kisebb: meg kell győznünk mindenkit, hogy az általunk elképzelt Wagner-fesztivál valóban felveszi a versenyt bármely Wagner-produkcióval a világon.
Olyan operaelőadást akarunk létrehozni, amely hadat üzen az unalomnak, az előadó-művészet legnagyobb ellenségének.
A mi Ringünkben a történet kibontakozása közben a 19. századi színház realitás-illúziójának legelemibb alkotórészei is lebomlanak, hogy más formában, eltávolítva, modern asszociációkat keltve álljanak össze újra.
Célunk, -- tudom, merész szavak --, a jövő operajátszása, hiszen a színház mindig, immár mintegy háromezer éve, a mindenkori máról szól".
Fischer Ádám tavaly decemberben a Faktor TV-n, Andor Évának adott interjújában is beszélt a Wagner-napokról. A beszélgetésnek erre a témára vonatkozó része 13:50-től 24:30-ig látható.
Az idei Wagner-ünnep június 15-én a MÜPA A bolygó hollandiról szóló dokumentumfilmjével kezdődik, június 16-án A Rajna kincsét, 17-én A walkürt, 18-án a Siegfriedet, 19-én pedig Az istenek alkonyát adják elő. Június 23-án a MÜPÁ A nürnbergi mesterdalnokokról szóló dokumentumfilmjének vetítésével folytatódik a sorozat, majd ezt követi 24-én és 26-án A nürnbergi mesterdalnokok előadása.
Az eseménysorozat idei programjáról bővebben a http://budapestiwagnernapok.hu/ mikrosite-on lehet tájékozódni.
Már a 2017-es Wagner-napokra is lehet belépőt kapni, ahol A Nibelung gyűrűjét és a Parsifalt olyan énekesek előadásában hallhatja a közönség, mint Johan Reuter, Christian Franz, Gerhard Siegel, Walter Fink, Iréne Theorin, Violeta Urmana, Peter Seiffert és Albert Pesendorfer.