Világhírű magyar lemez elevenedik meg a Müpában

brockess-passió
Vágólapra másolva!
Világhírű magyar hangfelvétel elevenedik meg a Müpában. Három évtized múltán húsvéti hangversenyén a Capella Savaria ismét megszólaltatja a művet, ezúttal Howard Arman vezényletével. Az angol karmester munkásságát elsősorban a Händel-művek népszerűsítésének szenteli; a komponista szülővárosának tízezer euróval járó Händel-díját 1996-ban nyerte el, három évvel az első díjazott, a Brockes-passió felvételét karmesterként jegyző Nicholas McGegan után.
Vágólapra másolva!

Barthold Heinrich Brockes hamburgi városi tanácstag 1712-ben jelentette meg szövegkönyvét, amelynek A világ bűneiért kínhalált szenvedő Jézus címet adta. A másfél évtized alatt harminc kiadást megért oratórium-passió librettóját a Hanza-város zenei virágkorának több kitűnő komponistája megzenésítette.

Forrás: wikipedia

A kilenc feldolgozás egyike, a Händel egyetlen passiójaként ismertté vált Brockes-passió két és fél évszázaddal később, 1986-ban a dorogi hanglemezgyár korongjain világ körüli útra kelt. Magyarország legrégebben működő barokk zenei együttese, a Capella Savaria a Magyar Rádió Énekkarával és kitűnő szólistákkal egyesülve idézi fel a jelentős eseményt: március 23-án a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben 30 év elteltével ismét felcsendül a mű, amely rendkívüli szerepet játszott a magyar régizene világhírűvé válásában.

Capella Savaria Forrás: Garas Kálmán

Magyarországon az 1980-as évek elejétől jelentkeztek a nagyobb, barokk hangszereken játszó zenekarok. Az 1981-ben alapított Capella Savaria a történeti sorrendet tekintve ugyan nem, de abban mindenképp első volt, hogy az országhatáron kívül is jelentős ismertséget vívott ki magának. A mozgalom népszerűsítésében jelentős szerep jutott a Hungarotonnak, amely rendszeresen jelentetett meg régi hangszeres felvételeket.

Az idén fennállásának 35. évét ünneplő Capella Savaria több mint hetvenöt hanglemezének csaknem kétharmada világelső felvétel – zenetörténeti jelentőségük nemzetközi szinten is elismert –, közülük öt elnyerte „Az év hanglemeze” díjat. Opera- és passiósorozatuk világhírű karmestere, a Händel-specialista Nicholas McGegan tizenhat lemezt készített az együttessel. Händel Atalantája és Vivaldi concertói, valamint sinfoniái után Händel Brockes-passiója volt 1986-ban harmadik közös munkájuk, egyszersmind a második felvétel, amely elnyerte „Az év hanglemeze” díjat (az elsőt Vivaldi-lemezükért kapták).

A Brockes-passió, Händel egyetlen "passiója" rövid, pergő tételekre épít, és szinte operaként hat: a recitativók és áriák mellett számos kórust, egy bevezető sinfoniát (azaz nyitányt), valamint accompagnatókat (zenekari kíséretes recitativókat), ariosókat és együtteseket tartalmaz. Stílusának központi magva az olasz, de képes volt egy személyben egyesíteni – és kibővíteni – mindazt az európai hagyományt, amellyel élete során találkozott.