Tompa Andrea nyerte a Libri irodalmi díját

Tompa Andrea író
Tompa Andrea író, színikritikus
Vágólapra másolva!
Átadták a Libri irodalmi díjakat. A nevezési kritériumainak 2018-ban összesen 143 könyv felelt meg, a lista 42 kiadó könyveiből állt össze, összesen 53 tényirodalmi és 90 szépirodalmi kötet szerepel rajta. Erről a listáról választotta ki kedvenceit a Libri által felkért szakmai bizottság. A zsűri egy regényt, a közönség, egy elsőkötetes szerző paródiakötetét díjazta.
Vágólapra másolva!

A Libri irodalmi díjat 2016-ban alapította a Libri Könyvkereskedelmi Kft. azzal a céllal, hogy díjazza az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit. A zsűri egy regényt, a közönség egy elsőkötetes szerző paródiakötetét díjazta.

A Libri irodalmi díj nyertese 2018-ban Tompa Andrea Omerta című regénye.

A Libri irodalmi közönségdíjat pedig Bödőcs Tibor Addig se iszik című paródiakötete kapta. A Libri irodalmi díj és a Libri irodalmi közönségdíj ünnepélyes díjátadóját május 15-én este tartották a Budapest Music Centerben. „A zsűri véleménye és a szervező Libri célkitűzése szerint a Libri irodalmi díj egyik

legfontosabb feladata, hogy közelebb hozza az olvasókhoz a kultúrát

és felhívja a nagyközönség figyelmét annak kiváló alkotóira és műveire, a velünk élő, virágzó kortárs magyar irodalomra” - mondta el Sándor Gabriella, a Libri-Bookline marketing igazgatója.

Libri irodalmi díjak

A Libri irodalmi díj nevezési kritériumainak 2018-ban összesen 143 könyv felelt meg, a lista 42 kiadó könyveiből állt össze, összesen 53 tényirodalmi és 90 szépirodalmi kötet szerepel rajta. Erről a listáról választotta ki kedvenceit a Libri által felkért szakmai bizottság. 2018 februárjában 107 neves közéleti személyiség voksolt 5-5 olyan könyvre, amelyeknek jó szívvel adná át idén a Libri irodalmi díjakat. Az így létrejött tízes listából pedig a tavasz folyamán az 5 tagú zsűri és a közönség választotta ki azt a két könyvet, amelyek májusban megkapták a nívós elismeréseket, a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat. A Libri irodalmi díjak első körös szavazásán részt vett többek között Ascher Tamás, Babarczy Eszter, Bajári Levente, Barabás Zsófi, Bánfalvi Eszter, Bárdos András, Besenczi Árpád, a Budapesti Fesztiválzenekar, Bus István, Danks Emese, Deczki Sarolta, Divinyi Réka, Dragomán György, Duboczky Gergely, Eszéki Erzsébet, Fáy Miklós, Forgách András, Gyurkó Szilvia, Herczku Ágnes, Kálmán C. György, Király Júlia, Török Ferenc, Schilling Árpád, Veiszer Alinda és Zoltán Gábor is.

A díjakra a szakmai zsűri és közönség szavazhatott.

A díjat elnyerő könyvek szerzői 1-1 millió forintot kapnak,

illetve 25-25 millió forint értékű médiatámogatást, amit bármelyik könyvük promóciójára felhasználhatnak. A döntős könyvek a tavalyi év kiemelkedő alkotásai közül kerültek ki.

A hazai kulturális élet több mint 100 képviselője tehetett javaslatot,

hogy a 2017-ben megjelent alkotások közül melyik 10 kerüljön a szakmai zsűri elé, illetve melyekre szavazhasson közönség. Idén ebből a 10 könyvből kerültek ki a győztes alkotások:

BÖDŐCS TIBOR: Addig se iszik
FÖLDÉNYI F. LÁSZLÓ: A melankólia dicsérete
KEMÉNY ISTVÁN: Lúdbőr
NÁDAS PÉTER: Világló részletek I-II.
PARTI NAGY LAJOS: Létbüfé
PEER KRISZTIÁN: 42
SPIRÓ GYÖRGY: Kőbéka
TOLNAI OTTÓ: Nem könnyű
TOMPA ANDREA: Omerta
VIDA GÁBOR: Egy dadogás története

A Libri irodalmi díj nyertese 2018-ban Tompa Andrea Omerta című regénye Fotó: Marton Szilvia - Origo

A szakmai zsűri tagjai

Fullajtár Andrea, Szilágyi Zsófia, Bálint András, Beck Zoltán és Károlyi Csaba

voltak. A döntős könyvek között találhatunk egy memoárt, Nádas Péter könyvét, három regényt, Tompa Andrea, Spiró György és Vida Gábor alkotásait, három verseskötetet Parti Nagy Lajos, Peer Krisztián és Tolnai Ottó tollából, két esszékötetet, Földényi F. László és Kemény István művét, valamint egy paródiakötetet az elsőkönyves Bödőcs Tibortól. Károlyi Csaba irodalomkritikus, a zsűri tagja azt mondta, hogy „az a könyv, amely a díjat kapja,

És erős nyelve van ehhez a szenvedélyességhez. Nem is egy, hanem négy. Három különlegesen érzékeny nő és egy kissé félszegen megszállott férfi elragadó szólamát halljuk. Ez a regény ráadásul eléri azt, hogy akár egy olyan téma, mint a rózsanemesítés (nőies? nem: kifejezetten férfias) témája érdekelje az embert, amennyiben ilyen virágzóan írnak róla”.