Weöres Sándor Napokkal indít a Gyulai Várszínház

Vágólapra másolva!
Idén is folytatódik a Gyulai Várszínház és a Nemzeti Színház tavaly indított együttműködése. Székely János munkássága után idén Weöres Sándor műveit állítják Gyulán középpontba, június 26-27-én.
Vágólapra másolva!

A Gyulai Várszínház és a Nemzeti Színház tavaly egy olyan hosszú távú színházi, összművészeti programsorozatot indított el a Székely János Napokkal, aminek célja, hogy a közelmúlt nemzeti klasszikusainak az utóbbi évtizedekben kicsit háttérbe szorult életműveire egy-egy kétnapos programsorozattal, benne legalább egy fontos dráma bemutatásával hívják fel a figyelmet. Székely János munkássága után

idén Weöres Sándor műveit állítják Gyulán középpontba, június 26-27-én.

A harminc évvel ezelőtt meghalt Weöres Sándor a huszadik század második felének egyik legkülönb, ugyanakkor a társaitól is leginkább különböző, világirodalmi rangú költője. Versein (Bóbita, Zimzizim) gyerekgenerációk sorozata nőtt fel, de ma már csak kevesen ismerik ennek a költészetnek (A hallgatás tornya, Tűzkút, Merülő Szaturnusz) valódi gazdagságát, sokoldalúságát és mélységeit, színpadi műveinek (A holdbeli csónakos, Octopus, A kétfejű fenevad, Csalóka Péter) szokatlanul izgalmas dramaturgiáit, vagy például az olyan eredeti műveit, mint a Psyché, A teljesség felé, Három veréb hat szemmel.

A Gyulai Várszínház nyári évadnyitó programsorozata június 26-án 15 órától egy irodalmi konferenciával kezdődik, Kenyeres Zoltán, Farkas Attila, Falusi Márton, Bucz Hunor próbálja az életmű teljességének részleteit felvillantani Perzselő szomjat kelteni a jóra... címmel. Este 19 órától Tallián Mariann és Lázár Balázs versszínházi előadása, Piros ruhában, szerelemben címmel Weöres Sándor és Károlyi Amy szerelmének történetét mutatja be. Másnap 27-én 15 órától A holdbeli csónakos című mesejátékot adja elő a Térszínház, a vásári képmutogató dramaturgiát felhasználva,

gyerekek és felnőttek számára egyaránt figyelemkeltő módon.

Este 18 órától a Tünet Együttes Az éjszaka csodái című látványos, mozgalmas, összművészeti előadásának a weöresi versvilág biztosítja az elrugaszkodási pontot, és miként a híres, címadó látomásvers, úgy az előadás is számít a nézői képzelet és fantázia szárnyalására. A kétnapos programsorozat zárásaként a Nemzeti Színház új előadásában láthatjuk a Psyché-t. Vidnyánszky Attila a kaposvári színészosztályával 2015-ben már készített egy igazán emlékezetes előadást a vár mögötti ligetben. Idén a részben megváltozott színészgárda ismét felvállalja a női princípium felfrissített, újragondolt változatát, ezúttal a várszínpadon.