Ahogy az Origo is beszámolt róla, az MVM Dome-ban adta elő az Egri Csillagokat a Nemzeti Színház.
Készülünk egy ünnepre: ma délután győzni akarunk, és Önökkel, Veletek biztosan sikerülni fog. Egy kicsit most mindnyájan egri vitézekké válunk, és mind érezhetjük azt a tüzet a szívünkben, lelkünkben, amellyel a hazát kell szolgálni, a hazáért kell létezni. Jó szórakozást, győzni fogunk, biztos!
- köszöntötte a résztvevőket Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója az Egri csillagok első előadása előtt az MVM Dome-ban, a Nemzeti Színház, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Honvédelmi Minisztérium közös rendezvényén, ahol 6300 honvéd kadét, honvédelem tantárgyat is tanuló diák, valamint a Magyar Honvédség Sportszázad olimpikonjai nézte az egri várvédők hősiességének emléket állító produkciót.
A hűség, a bátorság, a hazaszeretet és a közös célokért való küzdelem nem csupán történelmi fogalmak, hanem olyan értékek, amelyek a mindennapjaink részévé kell, hogy váljanak. Ez a közösségi élmény összeköti a múltat a jelennel, hidat épít a fiatal generáció számára, hogy megértsék és ápolják nemzeti örökségünket. Az Egri csillagok története olyan alapvető emberi értékekről szól, amelyek ma is éppoly fontosak, mint a 16. században voltak.
– így fogalmazott ünnepi beszédében DR. Böröndi Gábor vezérezredes.
Gyerekként én is arról ábrándoztam, hogy egyszer olyan hős leszek, mint az egri legendák. Itt, a csodálatos MVM Dome-ban, a fiatalok részesei lehetnek ennek az élménynek, és átélhetik azt az izgalmat, amit a hősiesség jelentett egykor
– mondta Zsuráfszky Zoltán, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője, aki koreográfusa és társrendezője a darabnak. Kitért arra is, hogy bár együttesük az ország legnagyobb létszámú hivatásos táncegyüttese, mivel a színházi változathoz képest jóval nagyobb térben jött létre az előadás, további táncosokat is be kellett vonniuk, így a Magyar Táncművészeti Egyetem néptánc tagozata, a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes, a Fóti Néptáncművészeti Szakgimnázium, a Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes, a Forrás Néptáncegyüttes, a Bem Táncegyüttes és a Válaszút Táncegyüttes táncosaival egészült ki az MVM Dome-beli produkció. Már az előadás főpróbájára több mint 1100-an érkeztek a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság gyermek és felnőtt, időskorú ellátottjai az ország különböző vármegyéiből- a Nemzeti Színház most is bebizonyította, hogy a nemzet színháza kiemelt figyelemmel segít a rászorultakon.
A szombati előadás fénypontja különleges színháztörténeti pillanatként Dobó István esküje volt: a nézőtéren helyet foglaló kadétok a várkapitányt alakító Trill Zsolt Kossuth-díjas színművésszel közösen mondták el a várvédők esküjét, amely a diákok számára akár a majdani fogadalomtételük „főpróbája” is lehetett.
Az igazi iránti vágy ott van az emberekben. Nem véletlen, hogy Gárdonyi Géza csodálatos regénye a legnépszerűbb mű még mindig, hiszen ott van bennünk a vágy a magyarságunk megélésére, ott van bennünk az elköteleződés, hogy ha kell, készek vagyunk áldozni a hazánkért, készek vagyunk akár az életünkkel, vérünkkel is odaállni az ügy mellé. Amiről mi ebben az előadásban mesélünk, arra meggyőződésem, hogy van igény a társadalomban
– mondta korábban Vidnyánszky Attila, az előadás rendezője. A szeptember 7-i előadásokra 6000 diák és pedagógus érkezett többek között Békéscsabáról, Balassagyarmatról, Egerből, Hódmezővásárhelyről, Keszthelyről, Miskolcról, Orosházáról, Sopronból, Várpalotáról és Veszprémből. A nagyszabású produkcióra külhoni magyar nézők is jöttek Temesvárról, Fülekről és Somorjáról. Az MVM Dome előadásaiban először láthatta a közönség az új szereposztást. Dobó István szerepében Trill Zsolt volt látható, Cecey Évát Battai Lili Lujza alakította. A főbb szerepekben látható volt továbbá Schnell Ádám (Jumurdzsák), Bodrogi Gyula (török szultán), Berettyán Nándor (Bornemissza Gergely), Szalma Tamás (Török Bálint), Söptei Andrea (Izabella királyné).
2024. október 26. 11:00, Nagyszínpad