Figyeljünk az árfolyamkockázatra!

Vágólapra másolva!
A teljes hiteldíj mutató (THM) nagyon fontos mutató, de a devizahitelek esetében nem tükrözi azok legnagyobb kockázatát, az árfolyamváltozást - tette közzé a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF).
Vágólapra másolva!

A teljes hiteldíj mutató (THM) nagyon fontos mutató, de a devizahitelek esetében nem tükrözi azok legnagyobb kockázatát, az árfolyamváltozást - tette közzé a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) A bankok ingatlanfedezetű devizahiteleinek összehasonlító elemzése című tanulmányában pénteken.

A felügyelet javaslata szerint semmiképpen sem tanácsos a jelenlegi feltételek szerint kifeszített családi költségvetéssel kalkulálni, vagyis csak olyan összegű hitelt érdemes felvenni, amelyet a külföldi deviza kamatváltozása vagy egy jelentősebb forintgyengülés esetén is ki tud fizetni a hitelt felvevő - figyelmeztet a PSZÁF.

A felügyelet rövidesen a bankok deviza alapú hiteleit összehasonlító hitelkalkulátort tesz közzé, ennek segítségével összehasonlíthatóak lesznek a bankok ajánlatai.

A deviza alapú hitel felvételénél a PSZÁF javasolja a kamatperiódusok figyelembevételét is, a kamatperiódus fejezi ki ugyanis a hitelnyújtó kamatváltoztatási lehetőségét. A bankoknál ez általában 6 hónap, de több hitelintézetnél egyéves kamatperiódust szabnak meg.

A THM egy évre vonatkozólag, a hitelösszeg százalékában fejezi ki a hitelnyújtónak fizetendő összes költséget, valamint a harmadik személynek fizetendő költségek közül a fedezet értékbecslésének díját és lakásépítés esetén a helyszíni szemle díját.

Ugyanakkor a THM nem tartalmazza a biztosítási és garanciális díjat, az átutalási és közjegyzői díjat, illetve a szerződés nem tejesítésekor felszámolt prolongálási költséget és késedelmi kamatot - szögezi le a PSZÁF tanulmánya.

A THM nem tartalmazza azokat a kockázatokat, amelyek a külföldi deviza - nálunk euró, illetve svájci frank - esetleges kamatváltozása miatt növelheti meg a törlesztő részletek nagyságát. Nem tartalmazza azt az árfolyamkockázatot sem, amelyet a hitelfelvevőnek akkor kell viselnie, ha a forint leértékelődne. S mivel mindkét kockázat a törlesztő részletek növekedéséhez vezethet, nem tanácsos hitelfelvételkor "kifeszített családi költségvetéssel kalkulálni" - mutat rá a PSZÁF tanulmányában.