"Fogjunk-e kezet a szovjetekkel?" - visszaemlékezések, 1956. október 31.

Vágólapra másolva!
Az október 31-én este tartott gyűlésen az is szóba került, hogy olimpikonjainknak hogyan kellene képviselni a magyar forradalom ügyét a játékokon. Benedek Gábor azt javasolta, szakítsanak meg minden kapcsolatot a szovjet sportolókkal, hogy így demonstrálják különállásukat. Felmerült az is, hogy a magyarok ne fogjanak kezet a szovjetekkel. A sportolók elmesélik, milyen reakciót váltott ki belőlük a felvetés.
Vágólapra másolva!

Szabó Miklós:

"Természetesen tettünk fel kérdéseket: 'De ha én nagyon jóban vagyok ezzel vagy azzal?' 'Hát most majd nem leszel jóban' - mondták. Ilyen szinten ment a vita.

Baranya István:

"A forradalmi bizottmány kezdetben azt javasolta az olimpiai csapatnak, hogy aki ruszkival kerül szembe, nem álljon ki ellene. Mondtuk, hogy ez marhaság. Különben is nagyon jó véleménnyel voltunk a birkózóikról, mert a legsportszerűbbek közé tartoztak. Elképzelhetetlen volt, hogy például egy Kartozijával, akivel együtt szenvedtünk a szaunában edzés után, és sírva mondta: 'szörnyű, ami nálatok történt', ne birkózzunk, ne fogjunk kezet, vagy ne váltsunk szót. Komák vagyunk, sporttársak."

Polyák Imre:

"Közöltem a javaslat előkészítőivel, hogy a birkózóknál kézfogással kezdődik a mérkőzés. Azt sem tartom sportszerűnek, ha a meccs végeztével nem fogsz kezet. Nem azt mondom, hogy ugorjunk a nyakába, de ez a sport ezzel jár."

Hunics József:

"Azt mondtam Gyarmatiéknak, mi közük van ezeknek a szovjet sportolóknak ahhoz, mi történik nálunk. Ezek még azt sem tudják, hogy most tulajdonképpen hol vannak, vagy Budapest merre van. És akkor azt mondja Kárpáti: 'Te csak ne védd őket, mert ezek is rohadt kommunisták mind.' Mondom: 'Mi az, hogy kommunisták? És mi mik vagyunk?'

Szabó Miklós:

"Később maga Benedek Gábor tisztázta, hogy a vívásban köszönni kell, ha valaki nem teszi, kizárják. Végül az volt a döntés, hogy ahol a versenyszabályok előírják, ott köszönni kell, kezet kell fognia a pólós kapitánynak a meccs előtt, nemcsak a bíróval, hanem az orosz csapatkapitánnyal is. Ugyanakkor nem szabad nekik se gratulálni, se kezet fogni velük a dobogón. Kovács Bütyökre például jól emlékszem, amikor a győztes Kuccal kezet kellett volna fognia, éppen akkor igazított valamit a cipőfűzőjén a dobogón."

Kassai Farkas András:

"Ez abszolút rossz, elhibázott döntés volt. Ezeknek a szerencsétlen orosz sportolóknak, fogalmuk sem volt arról, mi történt Budapesten. Ők is ugyanúgy nyomorogtak, talán még jobban, mint mi. Számos konfliktus és furcsa helyzet adódott ebből, az orosz sportolók el sem tudták képzelni, miért nem beszélgetünk velük."

Mohácsi Ferenc:

"Azt hiszem, az olimpia éppen arról szól, hogy megbékéljünk egymással."