Földig rombolta volna Németországot a Néró-parancs végrehajtása 

Vágólapra másolva!
Adolf Hitler 1945. március 19-én kiadta a Néró-parancsot. Németország szerencséjére a Führer zavart állapota ekkor már legközelebbi bizalmasai számára is nyilvánvaló volt, így nem hajtották végre az utasítást. 
Vágólapra másolva!

1945 tavaszán már mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy Németország a II. világháborút elvesztette. Míg az USA és Nagy-Britannia csapatai Franciaország felszabadítása után nyugatról támadtak, addig a Szovjetunió keletről közeledve igyekezett harapófogóba zárni a kivéreztetett országot. 

Adolf Hitler nem szerette volna, hogy ellenségei bármit is profitáljanak a háborúból. Így a már jól ismert felperzselt föld taktikájához folyamodott. Nerobefehl nevezetű parancsában elrendelte, hogy minden infrastruktúrát, beleértve az autópályákat, vonatsíneket és metrójáratokat, valamint hidakat egyaránt pusztítsanak el, ezzel is lassítva a Szövetségesek haladását. A Führer nem kegyelmezett volna az ipari létesítményeknek, bányáknak és az erőműveknek sem. Pusztulásra ítélte a telekommunikációs vonalakat is. Elgondolása alapján legyenek inkább az enyészeté, minthogy ellenségeik bármilyen szinten profitálhassanak belőle. 

Az elvesztett háború 

Teljesen egyértelmű volt, hogy a német diktátor csak olyan Németországot képes elképzelni, ahol ő uralkodik. Úgy gondolta, hogy a Harmadik Birodalom évezredeken keresztül fennáll majd. A II. világégés azonban alaposan keresztülhúzta e tervét.  

A németek szerencséjére Hitler bizalmasai közül sokan látták, hogy a dekrétum végrehajtása csak értelmetlen pusztulást hozna és felesleges éhínséget szabadítana rájuk. Albert Speer fegyverkezésügyi miniszter egészen odáig ment, hogy megtagadta a parancsok végrehajtását. Speer már korábban is kifejezte aggodalmait Hitlernek: szerinte a lengyelországi szénbányák szovjet kézre kerülésével a háború már 1945 elején értelmetlenné vált. Az optimális esetben az ország még pár hetet bírt volna ki, utána viszont a gazdaság teljesen összeomlott volna. A miniszter, hogy álláspontját nyomatékosítsa, memorandumban fordult a Führerhez. Aggodalmai süket fülekre találtak. 

Speer felismerte, hogy ez a döntés a háború után még nagyobb nyomorba taszítaná az amúgy is rengeteget szenvedett lakosságot, ezért elárulta Hitlert. Meggyőzte a megmaradt tiszteket, hogy hagyják figyelmen kívül a Führer értelmetlen parancsait.  

Robert, Hubert (1733-1808): L'incendie de Rome (le 18 juillet 64) (The Fire of Rome, 18 July 64). Entre le 18 et le 24 juillet, la ville de Rome est devastee par un vaste incendie qui aurait ete cause par l'empereur Neron. Pour detourner les soupcons, ce dernier accuse et persecute les chretiens. 18eme siecle.. Le Havre, Musee des Beaux-Arts*** Permission for usage must be provided in writing from Scala.
A lángoló Róma ábrázolása Hubert Herbert festményén Forrás: Wikipedia

Hitler és Néró 

A rendelet elnevezése a hírhedt Római császárhoz, Néróhoz kötődik. A legenda szerint a birodalom fővárosában Kr. u. 64-ben hatalmas tűzvész tört ki. Egyes beszámolók alapján a tragédia okozója maga a császár volt, míg más forrásokban az őrület határán álló uralkodó csak akadályozta a tűzoltást és lantján Trója hasonló sorsáról énekelt. A jelenlegi feltételezések szerint Néró azonban nem tartózkodott a városban a tűzvész idején. 

Hitlerhez hasonló tulajdonságokkal rendelkezett: gyakran üldözési mánia fogta el és mindenhol besúgókat keresett. Hitler például még 1945 tavaszán is úgy gondolta, hogy a Szövetségesek közötti ellentétek előbb-utóbb felszínre kerülnek majd, és így Németország győzedelmeskedhet. 

Továbbá azt feltételezte, hogy a háború utolsó szakaszában a számos, titkos német katonai projekt közül az egyik révbe ér, így sikerül megfordítani a harcok menetét. Mindeközben a német sereg élelemhiánnyal küzdött és folyamatosan lőszerhiánytól szenvedett. 

További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!