A The Guardian brit napilap birtokában lévő - az Egyesült Államok egyik NATO-szövetségesének washingtoni nagykövetségéről származó - diplomáciai táviratváltásban az Egyesült Államok arra kérte szövetségeseit, fejtsék ki véleményüket "az ország felszabadítása után egy tálib kormányzat utáni Afganisztánról". A táviratból kitűnik: az amerikai kormány hajlik arra, hogy katonai erővel eltávolítsa a tálibokat a hatalomból, amiért menedéket nyújt Oszama bin Ladennak, a szeptember 11-i terrortámadások első számú gyanúsítottjának.
Gulbuddin Hekmatjar, emigrációban élő afgán ellenzéki szerint a tálib kormány megdöntését célzó amerikai stratégia részét képezi egy olyan kampány támogatása, amelynek célja egy átmeneti kormány felállítása, élén Zahir sahhal, volt afgán uralkodóval. Hektmatjar, aki maga is radikális muzulmán harcos és egykor a szovjet megszállás ellen harcoló erők egyik legfőbb vezetője volt, elmondta, hogy amerikai illetékesek tárgyalásokat kezdeményeztek vele egy átmeneti afgán kormány felállításáról. Abban azonban a két fél nem értett egyet, hogy valóban a volt uralkodó lépjen-e az állam élére. Hektmajar szerint maga Omar molla is megfelelőbb lenne az ország vezetésére, mint az a "bábfigura." A brit lap értesülései szerint az amerikai kormány arra bátorítaná az ország északi részén működő tálibellenes, ellenzéki erők hadseregét, hogy sorakozzon fel a száműzetésben élő 86 éves uralkodó mögött.
A The Guardian által említett diplomáciai dokumentumok azt mutatják, hogy Washington anyagi támogatást nyújt, és szervezi az afgán ellenzéki Északi Szövetség számos tagjának római látogatását, hogy tárgyalásokat folytassanak az ott élő volt uralkodóval, aki várhatóan kész egy forradalomra való felhívásra. Az amerikai kormány tanácsára utalva a távirat azt írja: "A király azt tervezi, hogy a tálib kormány elleni felkelésre szólítsa fel az összes afgán törzset."
A tálib rezsim megdöntését célzó amerikai terveket akkor fedték fel, amikor az amerikai kormányzat egy Washingtonban dolgozó magas rangú európai diplomatától országa véleményét kérte arról, milyen vezetést látna Afganisztán élén a tálibok legyőzése után, és "szorosabb konzultációt sürgetett".
Az amerikaiak beszéltek az ENSZ szerepéről is egy "új átmeneti kormányzatban" Afganisztánban és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet szerepéről Közép-Ázsiában, anélkül, hogy a NATO-ra utaltak volna. Washington általában szkeptikus az ENSZ és az EBESZ-t illetően, de kulcsfontosságúnak tartja egy lehető legszélesebb koalíció felsorakoztatását egy küszöbön álló kampányhoz. "Ez egy hatalmas változás az Egyesült Államok politikájában" - mondta a brit lapnak egy európai diplomata.