Fegyver helyett patkányméreggel ölnek a kínaiak

Vágólapra másolva!
Betiltották Kínában az egyik leggyakrabban használt patkánymérget, azt ugyanis sok esetben nem a rágcsálók elpusztítására, hanem emberölésre használták. Kínában tilos fegyvert tartani, a vidéki, elmaradott településeken élők nem tudnak bírósághoz fordulni, ezért egyéb megoldás híján patkányméreggel intézik el vitás ügyeiket.
Vágólapra másolva!

Az utóbbi hetekben több kínai település utcáin is plakátok tűntek fel, amelyek arra figyelmeztetik az embereket, hogy tilos birtokolniuk a Dushuqiang nevű patkánymérget. A szer korábban legális volt, október elsejével azonban betiltották, és azóta tilos előállítani és birtokolni is az anyagot. Aki megszegi a törvényt, börtönre ítélhetik, vagy akár halálbüntetést is kaphat - írja a The New York Times.

A tiltás oka az, hogy egyre szaporodnak a patkányméreggel elkövetett emberölések. A rendkívül veszélyes anyagnak számító Dushuqiang olyan komponenst tartalmaz, amely az áldozat idegrendszerét támadja meg. A hatóságok a tiltás óta mintegy 105 tonnányi mennyiséget foglaltak le az illegális anyagból.

Víztározót mérgezett egy kínai boltos/nagyvilag/20031006viztarolot.htmlTömeges ételmérgezés Kínában/nagyvilag/20030824tomeges.html

Csak az utóbbi hónapokban több mérgezéses eset történt Kínában. A legutóbbi nagy vihart kavaró eset az volt, amikor Kína középső részén, Hubei tartományban egy nő 10 embert mérgezett meg a férje temetését követő ebéden. A nő állítólag nem akarta megölni őket, csupán azt szerette volna, hogy rokonai rosszul legyenek, és tőle kérjenek segítséget a kórházi kezeléshez.

Rendszeressé vált az is, hogy egyes étteremtulajdonosok mérget tettek rivális vendéglők ételeibe, hogy így álljanak bosszút a konkurencián. Jellemző adat, hogy fiatalon - 5 és 29 éves kor között - meghalt emberek esetében a mérgezés az egyik leggyakoribb halálozási ok.

A The New York Times által megkérdezett Kína-szakértő szerint a probléma hátterében az állhat, hogy a vidéki településeken az emberek nem tudnak kihez fordulni a konfliktusaikkal. Az egyik New York-i egyetemen tanító Ming Xia szerint az elmaradottabb országrészek lakói számára túl messze vannak a bíróságok, a helyi vezetők pedig igazságszolgáltatás helyett önkényes ítéleteket hoznak a vitás ügyekben. A szakértő szerint az emberek ezért folyamodnak drasztikus módszerekhez, és mivel a fegyvertartás tilos, ezért mérget használnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!