A Pinochet-ügy kronológiája<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Pinochet 1973-ban döntötte meg véres puccsal Salvador Allende államfő kormányát, és a katonai junta vezetőjeként, 1974-től államfőként kíméletlenül leszámolt ellenfeleivel. A megkínzottak és eltűntek számát háromezerre becsülik. 1990-ben polgári politikusoknak adta át a hatalmat, de a hadsereg főparancsnokaként, majd 1998-tól örökös szenátorként mentességet élvez hazájában.
1998. október 16. - A brit rendőrség egy spanyol bíró által népirtás, terrorizmus és kínzás miatt kiadott nemzetközi körözés alapján előzetes letartóztatásba helyezte a Londonban tartózkodó
Pinochetet.
1998. október 28. - A londoni felső bíróság úgy döntött, a 82 éves Pinochet, mint egykori államfő, mentességet élvez a brit bíróságon ellene olyan cselekmények miatt indított eljárásokban, amelyeket hivatalos minőségében követett el.
1998. november 25.- A legfelsőbb bírói hatalmat gyakorló Lordok Háza bírái úgy döntöttek, Pinochet nem élvez mentességet a büntetőjogi felelősségre vonás alól sem egykori államfőként, sem a
chilei szenátus örökös tagjaként.
1998. december 9. - Jack Straw brit belügyminiszter felhatalmazást adott az Augusto Pinochet tábornok ügyében a spanyol kiadatási kérelemmel megkezdett eljárás folytatására.
1998. december 10. - Pinochet ügyvédei fellebbezést nyújtottak be a lordbírák döntése ellen, arra hivatkozva, hogy a döntést kimondó bírák egyike elfogult volt. Az ügyvédek december 14-én megfellebbezték Jack Straw belügyminiszter döntését is. December 17-én a lordbírák, helyt adva a fellebbezésnek, új meghallgatást rendeltek el.
1999. március 24. - A legfőbb bírói hatalmat gyakorló Lordok Házának bírái 6:1 arányban úgy döntöttek, Augusto Pinochet csak részleges büntetőjogi védettséget élvez és ügyében a spanyol kérés
alapján megindítható a kiadatási eljárás. A bírák azonban leszűkítették azoknak a vádpontoknak a körét, amelynek alapján a kiadatásra sor kerülhet.

(MTI)