Nem biztos, hogy megszüntetik a benesi dekrétumot<br/>

Vágólapra másolva!
Bár a cseh alkotmánybírák és a kormányfő szerint is érvényét vesztette a benesi dekrétum, az érvényességét nem kérdőjelezték meg.
Vágólapra másolva!

A cseh alkotmánybíróság bírái támogatják kollégájuk, Vladimir Cermák azon véleményét, miszerint a cseh parlamentnek hatályon kívül kellene helyeznie Edvard Benes volt csehszlovák államfő dekrétumait – írta a kormányhoz közel álló Právo című baloldali prágai napilap.
"Már az alkotmánybíróság egyik, 1995 márciusában hozott döntésében kifejtettük azt a véleményt, hogy a dekrétumok kiadása a második világháború után törvényes és jogos cselekedet volt, amely nem a kollektív bűnösség, hanem az egyéni felelősség elvéből indult ki. Ezek a dekrétumok mára időszerűségüket vesztették, s hatályon kívűl helyezésüknek nem lehet semmiféle reális hatása", nyilatkozta a lapnak Cermák, akinek véleményével más alkotmánybírák is egyetértenek.
"Az alkotmánybíróság csak a dekrétumok alkotmányosságát tudta elbírálni, és véleményét már korábban kimondta. A parlament ma ezeket a jogi dokumentumokat megszüntethetné anélkül, hogy döntését meg kellene indokolnia. Az ő szerepe ugyanis egészen más, mint az alkotmánybíróságé", mondta a Právónak Ivana Janu, az alkotmánybíróság elnökének helyettese.
Milos Zeman kormányfő március első felében németországi látogatása idején szintén úgy fogalmazott, hogy a dekrétumok időszerűségüket vesztették. Ebből azonban nem vonható le az a következtetés, hogy a kormányfő vagy az alkotmánybírák bármilyen módon is megkérdőjeleznék a dekrétumok érvényességét és következményeit a II. világháború után - írta a Právo.
A benesi dekrétumok alapján telepítették ki a II. világháború után a mintegy 3,5 milliós csehországi német kisebbséget, és tettek kísérletet a szlovákiai magyarság egészének kitelepítésére is. Míg a németek kitelepítését a potsdami értekezlet utólag jóváhagyta, a magyarokét nem, ezért az akkori nacionalista csehszlovák hatalom csehszlovák-magyar lakosságcserével, illetve a szlovákiai magyarok csehországi kényszermunkára hurcolásával próbálta "megoldani" a magyarkérdést.

Ajánló:

Dokumentumok a fontosabb ügyekről