Nem nyugszik a szélső-jobboldal Nagy-Britanniában<br/>

Vágólapra másolva!
A legsúlyosabb terrorista veszély leselkedik Nagy-Britanniára azóta, hogy az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) nevű fegyveres csoport 1997-ben végleg tűzszünetet hirdetett.
Vágólapra másolva!

A fajgyűlölő csoportok által két hete kezdett pokolgépes merényletkampány harmadik akciójában, péntek este három ember vesztette életét és hatvanhat megsebesült London belvárosában, ahol a színházi és mulatónegyed, a Sohó kellős közepén egy homoszexuálisok által látogatott bárban lépett működésbe az újabb szögbomba. Vasárnap még tizenkilenc sérültet ápoltak a kórházakban, hat személy állapota válságos.
A merénylet elkövetését vállaló Fehér farkasok nevű szélsőjobboldali csoport alig ismert a rendőrség előtt. Feltételezik, hogy a Combat 18 elnevezésű szélsőjobboldali csoport legszélsőségesebb elemeiből alakult, és alig 50-10 személy lehet a tagja. A fehérek magasabbrendűségét hirdető csoport mindhárom londoni szögbombás merénylet elkövetését vállalta, és az elmúlt hetekben számos fenyegető levelet küldött színes bőrű politikusokhoz és a kisebbségi csoportok jogvédő szervezeteihez.
A rendőrség megerősítette, hogy egyértelmű kapcsolat van a három pokolgépes merénylet között. Az elkövetők mindenképpen ölni akartak, mindhárom akcióban házilagos készítésű, kezdetleges szerkezetet robbantottak, amely több mint négy kilogrammnyi szöget, több száz éles fémhulladékot, lőport tartalmazott.
Szombaton a brit főváros közelében letartóztattak egy fiatal, huszonkét férfit, akinek lakásán valóságos bombagyárat találtak. A londoni lapok tudni vélik, hogy az első, a brixtoni robbantás fő gyanúsítottja került a rendőrök kezére.
David Copeland ellen vasárnap robbantások merényletek és gyilkosságok elkövetésének gyanúja miatt vádat is emeltek.
Tony Blair miniszterelnök a hét végén türelemre intette a lakosságot, rámutatva, hogy a gyűlöletkampány nemcsak a kisebbségi, nemzetiségi csoportok ellen irányul, hanem a multikulturális társadalom különböző csoportjai közé akar éket verni. A fajgyűlölő csoportok tevékenységének felerősödését azzal magyarázzák, hogy a hat évvel ezelőtt meggyilkolt fekete fiú, Stephen Lawrence ügyében minap lezárult vizsgálat rávilágított a rendőrség és a lakosság körében tapasztalható fajgyűlöletre: a megoldatlan gyilkosság megrendítette a bizalmat a rendőrség és az etnikai kisebbségek között.

(MTI)

Korábban:

1999.április.18., vasárnap