Ausztriában a halálos kitoloncolás felelőseit keresik<br/>

Vágólapra másolva!
Ausztriában bírálták az ellenzéki pártok, valamint az emberi jogi és humanitárius szervezetek képviselői a bécsi belügyminisztériumot amiatt, hogy május elsején egy nigériai férfi meghalt az Ausztriából való kitoloncolása közben.
Vágólapra másolva!

Nagy a közfelháborodás a kitoloncolás körülményei miatt: a szerencsétlen férfinak a repülőn - amelyen Szófiába szállították - a kezét-lábát megkötözték, ragasztószalaggal az üléshez erősítették, és a száját is beragasztották. Ájultan érkezett a szófiai repülőtérre, és az orvos már csak a halál beálltát tudta megállapítani.
A bolgár hatóságok közlése szerint a boncoláskor kiderült, hogy az áldozat megfulladt. Az osztrák parlament hétfőn késő este leszavazta az ellenzéki Zöldek és a liberálisok javaslatait, és nem hoztak létre vizsgálóbizottságot. Karl Schlögl osztrák belügyminiszter sem mondott le, de a belügyminisztériumon belül továbbra is keresik a felelősöket.
A belügyminiszter az eset után közvetlenül kijelentette: nem tudta, hogy a kitoloncoltaknak a rendőrök leragasztják a száját. Kiderült azonban, hogy Michael Sika közbiztonsági igazgató, valamint Manfred Matzka belügyi helyettes államtitkár tisztában volt azzal, hogy így hallgattatják el a hangoskodó kitoloncoltakat. Caspar Einem volt belügyminiszter ugyanis egy interjúban elmondta: már 1995 áprilisában hasonló bánásmódról számolt be az Európa Tanács kínzásellenes bizottságának jelentése Ausztriából, és ezt a dokumentumot minden bizonnyal ismerte az akkor már ugyanezt a posztot betöltött Sika és Matzka. Ezenkívül állítólag tavaly az Alitalia olasz légitársaság is elítélte azt a gyakorlatot, hogy a kitoloncoltakat kísérő osztrák rendőrök ragasztószalagot használnak.
A bolgár hatóságok engedélyt adtak a nigériai férfi holttestének Ausztriába szállítására, amire valószínűleg a jövő hét elején kerül sor.
Időközben megindult az eljárás az áldozatot kísérő három osztrák rendőr ellen. Egy bolgár szemtanú - osztrák lapjelentések szerint - szinte könyörgött a rendőröknek, hogy vegyék le a nigériai szájáról a ragasztószalagot, mert a férfi halálán van, de azok erre nem voltak hajlandók.
A belügyminiszter ígérete szerint Ausztriában felülvizsgálják a kitoloncolási gyakorlatot. A miniszter terveit azonban nem tartja elegendőnek Franz Küberl, a Caritas elnöke. Szerinte az ilyen ügyeket az igazságügyi minisztérium felügyelete alá kellene helyezni. Másik javaslata, hogy csak bírói ítélettel lehessen bárkit is kiutasítani Ausztriából.

(MTI)

Ajánló:

Aktualitás információk, szervezetei és a minisztériumhoz kapcsolódó egyéb linkek.

Korábban:

Karl Schlögl osztrák belügyminiszter felajánlotta lemondását miután Marcus O. nigériai fiatalember meghalt kitoloncolása közben.