A kanadai legfelsőbb bíróság elismeri a homoszexuális kapcsolatokat<br/>

Vágólapra másolva!
Mérföldkőnek számít a házastárs szó jelentésének meghatározásában a kanadai legfelsőbb bíróság döntése, miszerint az együttélő homoszexuális partnerekre is ugyanazok a szabályok vonatkoznak a tartásdíj esetében, mint a heteroszexuális házaspárokra.
Vágólapra másolva!

A kanadai legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek nyilvánította az Ontario tartománybeli bíróság azon meghatározását, miszerint a házastárs szó kizárólag az ellenkező neműek kapcsolatát jelenti –közölte a CNN.
A legfelsőbb bíróság 8:1 arányban megszavazta, hogy Kanada legnépesebb tartományának hat hónapon belül módosítania kell a családjogi törvényét, amelyben el kell ismernie az azonos neműek viszonyát. Azonban a bíróság hangsúlyozta, hogy a szabályozás módosítása nem jelenti azt, hogy az azonos nemű pároknak joguk lenne házasságot kötni.
A legfelsőbb bíróság döntése az eddigi legfontosabb előrelépés a kanadai homoszexuálisok jogainak kérdésében. Bár a legfelsőbb bíróság döntése egyedül Ontario tartományára vonatkozik, de szakértők szerint a döntés azt jelenti, hogy mind tartományi, mind szövetségi szinten többszáz törvényt kell módosítani, mivel az örökbefogadásra, a házasságra, a nyugdíjra vagy az adóra vonatkozó szabályok is számtalan utalást tesznek a házastársi viszonyra.
„A következmények lesznek fontosak", mondta a Nyugat-Ontario Egyetem politikatudományi professzora, Ian Brodie. „A házastársak nemcsak a családjog, hanem más törvények alapján is speciális bánásmódban részesülnek."

Azok a csoportok, akik nem értenek egyet a törvénymódosítással, felszólították Ontario konzervatív kormányát, hogy éljen azzal a ritkán használt törvénycikkellyel, amely lehetőséget ad arra, hogy semmibe vegye a legfelsőbb bíróság döntését.
Ontario miniszterelnöke, Mike Harris azonban azt mondta, ha a kormány a június 3-ai tartományi választásokon megtartja pozícióját, akkor betartják a törvényt.

Az egész ügy onnét ered, hogy Torontóban két leszbikus, miután öt éven át együtt éltek, közös lakásuk és vállalkozásuk volt, 1992-ben szakítottak, és a pár egyik tagja tartásdíjat követelt a másiktól a családjogi törvényre hivatkozva.
A törvény mind a házasságot kötött, mind a csak élettársi viszonyban élő heteroszexuális pároknak megadja a jogot a tartásdíjra, de a törvényben a házastárs szó jelentésének meghatározásakor eleve kizárja a homoszexuálisokat, tehát ők eddig nem követelhettek egymástól tartásdíjat.
A két alsóbb szintű bíróság is alkotmányellenesnek nyilvánította ezt a meghatározást, de miután Mike Harris 1995-ben miniszterelnök lett, a kormánya fellebbezett a szövetségi legfelsőbb bírósághoz a döntés ellen.
Bár a két nő időközben peren kívül megegyezett, a legfelsőbb bíróság lefolytatta a törvény felülvizsgálatát.
A bíróság indoklása az volt, hogy a homoszexuálisok törvényből való kizárásával azt sugallják, hogy ők kevésbé fontosak a társadalom számára.

Ajánló:

A CNN angol nyelvű cikke, tele érdekes linkekkel