Elfogadták az új román közigazgatási törvény tervezetét <br/>

Vágólapra másolva!
A román szenátus kedden elfogadta az új közigazgatási törvény tervezetét, amely fontos előirásokat tartalmaz a nemzeti kisebbségek anyanyelvének használatát illetően is. A tervezet szakaszonkénti vitája már a múlt héten lezárult, de akkor az ellenzék "megóvta" a teljes szövegről tartott végső szavazás eredményét. A vita akkor azzal zárult, hogy a végső szavazást egy hét múlva megismétlik.
Vágólapra másolva!

A mostani ülésen az ellenzéki pártok hosszas ügyrendi vitát kezdtek, hogy a szavazást levegyék a napirendről. Miután ez a kisérlet nem járt sikerrel, az ellenzéki szenátorok kivonultak az ülésteremből. A testület azonban döntésképes maradt, s a jelen lévő szenátorok 74 igen szavazattal egy tartózkodás mellett elfogadták a törvény tervezetét.

Az új törvény egyebek között kimondja, hogy azokon a településeken, ahol a lakosság 20 százaléka valamely nemzeti kisebbséghez tartozik, ennek anyanyelvén is lehet érintkezni - szóban és írásban - a helyi hatóságokkal. A helységtáblákat és a hivatalok névtábláit az adott kisebbség anyanyelvén is lehet feliratozni. Ezeken a településeken a lakossággal kapcsolatot tartó hivatalnokok között olyan személyt is kell alkalmazni, aki ismeri az ottani kisebbség anyanyelvét. Az új törvény tervezetét még a képviselőháznak is el kell fogadnia.

Az új közigazgatási törvény tervezetéről tartott szavazás egyértelműen úgy polarizálta a szenátust, hogy kik azok, akik hajlandók a törvényben lévő nyelvi jogokat elfogadni és kik azok, akik nem - jelentette ki Markó Béla szenátor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke. "Az ellenzék és a Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) világosan kifejtette, hogy e jogok miatt nem hajlandók a törvényt megszavazni. Színt vallott az ellenzék. Jellemző volt annak a PDSR-szenátornak a véleménye, aki azt fogalmazta meg, hogy ťa pozitív diszkriminációk eltávolítják a törvényt az európai normáktólŤ, miközben a törvény semmilyen pozitív diszkriminációt nem tartalmaz" - hangsúlyozta az RMDSZ elnöke. Markó szerint a szavazás jelentősége túlmutat azon, hogy a szenátusban elfogadták a javaslatot. "Tesztje volt ez annak, hogy működik-e a koalíció. Ma a koalíció működött, bár hozzá kell tenni, hogy a sarkalatos törvények elfogadásához szükséges többséghez szükség van a függetlenek szavazatára is, s ezen a koalíciónak el kell gondolkoznia" - mondta.

(MTI)

Ajánló:

Magyarul és románul

Korábban:

1999. május 18.