A délkelet-európai országok együtt lépnek fel a szervezett bűnözés ellen <br/>

Vágólapra másolva!
A határokon átnyúló szervezett bűnözés elleni közös fellépés érdekében regionális iroda létrehozásáról írtak alá megegyezést a Délkelet-európai Együttműködési Kezdeményezéshez (SECI) tartozó államok. Magyarország részéről Joó Rudolf, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára írta alá az iroda felállításáról szóló dokumentumot.
Vágólapra másolva!

A 11 ország - Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Görögország, Magyarország, Moldova, Románia, Szlovénia és Törökország - által létrehozott SECI olyan informális együttműködési forma, mely alapvetően a térség európai struktúrákba való beilleszkedését szolgálja.
- Magyarország földrajzilag és történelmileg Közép-Európa része. Ebből a térségből az elsők között csatlakozott a NATO-hoz, és jó esélye van arra, hogy szintén első körben váljon az EU tagjává. Magyarországot ebbe az együttműködésbe meghívták, nem volt oka, hogy elutasítsa. Az ország földrajzi helyzete sajátos: közvetlenül szomszédos a Balkánnal, így érdekünk a térségbeli stabilitás és a tartós béke megteremtése. Érdekünk az is, hogy a szervezett bűnözés elleni közös fellépés sikeres legyen. A határon átnyúló bűnözésnek vannak térségbeli sajátosságai, a SECI ezeket a sajátosságokat próbálja megragadni a bukaresti regionális iroda létrehozásával - hangsúlyozta Joó Rudolf.
Richard Schifter amerikai nagykövet, a SECI koordinátora a megállapodás aláírásakor azt hangsúlyozta, hogy a bűnözés és a korrupció késlelteti a térség országainak gazdasági fejlődését. A regionális iroda az elképzelések szerint kis létszámú, de hatékony központ lesz majd. Az iroda működésének tárgyi feltételeit a román kormány biztosítja, a szakembereket az egyezményt aláíró országok küldik Bukarestbe.

(MTI)

Ajánló:

A minisztérium információs oldala.