Megkezdődött Belgrádban a CARE-segélymunkások kémkedési pere<br/>

Vágólapra másolva!
Egy belgrádi katonai bíróságon megkezdődött a két ausztrál és egy jugoszláv CARE-segélymunkás kémkedési pere. Amennyiben bűnösségük beigazolódik, 20 évig terjedő börtönbüntetést kaphatnak.
Vágólapra másolva!

Steve Prattet és Peter Wallace-t, a CARE Australia humanitárius szervezet Jugoszláviában dolgozó munkatársait, valamint egy jugoszláv társukat - akinek nevét rokonai biztonsága érdekében a segélyszervezet nem hozta nyilvánosságra - március 31-én vették őrizetbe. Prattet kémszervezet kiépítésével és irányításával, társait kémtevékenység folytatásával vádolják.
A jugoszláv televízió április 11-én közvetítette Pratt kihallgatását, amelyet ismeretlen helyen tartottak. A 49 éves férfi akkor bűnösnek mondta magát, bevallotta, hogy hírszerző tevékenységet folytatott Koszovóban a NATO számára. Mind hozzátartozói, mind a CARE vezetői szerint csak kényszer hatására tett vallomást.
A három férfi ellen május 14-én emeltek hivatalosan vádat. A szerdán megkezdődött perben a bíró zárt tárgyalást rendelt el a perbeszéd idejére. A Reuters jelentése szerint a jugoszláv hatóságok megtagadták, hogy a tárgyaláson nemzetközi megfigyelők, az ENSZ és a CARE képviselői, ausztrál diplomaták, illetve a vádlottak hozzátartozói részt vehessenek. Az ausztrál főügyész 70 ezer ausztrál dollárt, azaz 45 ezer amerikai dollárt különített el a Pratt és Wallace védelmével kapcsolatos költségekre.
A vádlottak legkevesebb 10 évi börtönbüntetést kaphatnak, ha bűnösnek vallják magukat. Ez azonban csak a minimum, mert a jugoszláv törvények szerint 20 évig terjedő elzárással büntethető a kémtevékenység hadiállapot idején. Jugoszláviában a NATO-csapások kezdete, március 24-e óta van hadiállapot.

(MTI)

Ajánló:

Hírek, dokumentumok, cikkek a háború következményeiről

Korábban:

1999. május 13. csütörtök