Megakadtak a tárgyalások a jugoszláv vezetők és a NATO között<br/>

Vágólapra másolva!
Egyelőre felfüggesztették a tárgyalásokat a jugoszláv és az amerikai vezetők, miután vasárnap késő estig nem tudtak megegyezni. A tárgyalásokat hétfőn folytatják, addig a NATO tovább bombázza Jugoszláviát.
Vágólapra másolva!

"Vannak problémák, de remélem, meg fogjuk őket oldani", mondta Javier Solana NATO-főtitkár, miután a jugoszláv katonai vezetők a maratoni tárgyalás után nem voltak hajlandóak aláírni a kivonulási tervet. Solana még reménykedik abban, hogy a következő néhány órában ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a felek, és létrejön a megállapodás.
A NATO a tárgyalások felfüggesztésének hírére ismét heves bombázásba kezdett Pec, Pristina és Djakovica felett. A Tanjug jelentése szerint egy ember meghalt, egy pedig súlyosan megsebesült.
A NATO addig nem hagyja abba a támadást, amíg a szerbek meg nem kezdik a kivonulást Koszovóból.

"A jugoszláv küldöttség nem írta alá a csapatkivonásról szóló megállapodást, így a NATO légi csapásai folytatódni fognak, és tovább erősödnek" - jelentette be Mike Jackson tábornok, a NATO küldöttségének vezetője hétfő hajnalban, pár perccel 3 óra után.
Jackson azzal indokolta a döntést, hogy a jugoszláv küldöttség olyan javaslatot tett, amely nem garantálja sem a menekültek biztonságos hazatérését, sem a jugoszláv csapatok teljes körű kivonását Koszovóból.
"Javaslatuk nem állt összhangban a szerb parlament és a jugoszláv vezetés által csütörtökön elfogadott politikai megállapodással" - mutatott rá a tábornok. Leszögezte: ilyen körülmények között a NATO-nak nem maradt más választása, mint hogy folytassa és fokozza a jugoszláviai célpontok ellen indított támadásait mindaddig, amíg a jugoszláv fél készen nem áll kötelezettségvállalásai teljes mértékű és egyértelmű teljesítésére.
Jackson tábornok aláhúzta, hogy az észak-atlanti szövetség továbbra is hajlandó tárgyalni, de csak a Slobodan Milosevic jugoszláv elnök, valamint a Viktor Csernomirgyin orosz elnöki különmegbízott és Martti Ahtisaari finn elnök, az Európa Unió képviselője által elfogadott megállapodás alapján. A Reuters jelentése szerint a jugoszláv küldöttség ugyancsak kinyilvánította, hogy kész folytatni a tárgyalásokat a NATO-val, de csak olyan nemzetközi katonai jelenlétről, amely az ENSZ égisze alatt valósul meg. Nebojsza Vujovics jugoszláv külügyminiszter-helyettes, külügyi szóvivő kiemelte, hogy felhatalmazásuk egy technikai megállapodás megkötésére szólt, amelynek olyan elvekre kell alapozódnia, mint Jugoszlávia területi integritásának tiszteletben tartása, nemzetközi biztonsági erő (koszovói) jelenléte ENSZ égisze alatt vagy nemzetközi jelenlét a Biztonsági Tanács határozata alapján.

A NATO és Jugoszlávia küldöttségei szombaton ültek össze Macedóniában, hogy a Belgrád által csütörtökön elfogadott politikai megállapodást lefordítsák a végrehajtható katonai valóság nyelvére. Az észak-atlanti szövetség hatoldalas dokumentumban vázolta fel a jugoszláv csapatok kivonásának időrendjét és útvonalát részletező megállapodást, és ennek hitelt érdemlő megkezdése után a NATO leállította volna a légi csapásokat.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.

(MTI)

Ajánló:

Hírek, arzenál, dokumentumok

Korábban: