Az izraeli Munkapárt elfogadta Barak kormánylistáját<br/>

Vágólapra másolva!
Az izraeli Munkapárt végrehajtó bizottsága egyhangúlag jóváhagyta az Ehud Barak miniszterelnök által összeállított kormánylistát, amelyet Barak kedden mutat be a törvényhozásban. Az új kormánynak összesen 18 tagja van, de Ehud Barak azt tervezi, hogy két héten belül törvénymódosítás révén kibővíti a kormányt, mégpedig úgy, hogy 24 miniszterből plusz a kormányfőből fog állni a kabinet. Barak arra készül, hogy hat miniszterelnök-helyettest nevezzen ki.
Vágólapra másolva!

Jelenlegi felállásában az új, hét pártot és tömörülést egybefogó koalíciós kormány a 120 tagú kneszet 75 képviselőjének támogatását élvezi, így bizonyosnak tűnik, hogy első nekifutásra megszerzi a beiktatáshoz szükséges bizalmat. Most először a miniszterjelöltek többsége (11-en) a szefárd (arab országokból származó) zsidók közül való, míg a korábbi kormányokban az askenázi (európai országokból származó) zsidók voltak többen.

A Munkapárt számos tagját csalódottsággal és bosszúsággal töltik el Barak tekintélyuralmi módszerei, amit jól jelez, hogy hétfőn leszavazták a leendő kormányfő javaslatát Salom Simon parlamenti elnökké való kinevezéséről. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy Baraknak sikerült kettős célját megvalósítani: egyrészt nagy többséget biztosító koalíciót hozott létre, másrészt távol tartotta potenciális riválisait - a legnépszerűbb, a választási lista élén álló munkapárti politikusokat - a legfőbb miniszteri posztoktól.
Így például Slomo Ben Aminak, a Munkapárt feltörekvő új csillagának be kell érnie a belbiztonsági tárcával, Joszi Beilin az igazságügy-miniszteri, Simon Peresz pedig a térségi együttműködéssel és fejlesztéssel foglalkozó miniszteri posztot kapja meg. Ugyanakkor a nagyon gyenge választói bázissal rendelkező Dávid Lévi az elsőrangú fontossággal bíró külügyminiszteri székbe ülhet, míg a Barkhoz való hűségét bebizonyító Avraham Sohat a pénzügyi tárcát fogja irányítani. (Barak, aki korábban vezérkari főnök is volt, a védelmi tárca mellett egyelőre magának tartotta fenn a mezőgazdasági minisztérium irányítását is.)

A héthetes kemény tárgyalások árán összeállított kormányprogram nagyon általános formában azt ígéri, hogy a kabinet az arab-izraeli konfliktus megoldásáért, a valódi béke megteremtéséért fog küzdeni. Fel kívánják gyorsítani a tárgyalásokat a palesztinokkal az állandó megállapodás megkötése érdekében, és tiszteletben fogják tartani az eddig megkötött egyezményeket, ügyelve arra, hogy a palesztin fél is betartsa a rá vonatkozó kötelezettségeket. A palesztin területek végső státusának meghatározásáig leállítják az új zsidó kolóniák építését a Gáza-övezetben és Ciszjordániában. A központi cél a nemzet és az egyének biztonságának garantálása a terrorizmus elleni energikus harc keretében.

(MTI)

Ajánló:

Link-gyűjtemény Izrael politikai életéről. (angolul)

Korábban:

A Merec baloldali izraeli párt vasárnap elfogadta a májusi választásokon győztes Munkapárt koalíciós ajánlatát, és minisztereket delegál az új izraeli kormányba. (1999.07.05.)