A pakisztáni betolakodók többsége már elhagyta Kasmír indiai részét<br/>

Vágólapra másolva!
Indiai katonai források szerint Észak-Kasmírban már majdnem teljesen véget értek a harcok. Több száz behatoló tért vissza Pakisztánba, és lassan a hátramaradt fegyveresek is kivonulnak a térségből. A teljes kivonulás után a két ország tárgyalásokat kezd a további konfliktusok elkerülése érdekében.
Vágólapra másolva!

"Vége, a legtöbb helyről visszavonultak a fegyveresek, és a fennmaradt területekről is visszavonulóban vannak" - mondta az indiai katonai hírszerzés egyik névtelenül nyilatkozó magas rangú tisztségviselője. A katonai hírszerző szerint az iszlám fegyveresek Batalik, Kakszár és Drász körzetében már elhagyták hegyvidéki kőbunkerjeiket, és kivonultak a harctérről. A visszavonulás majdnem véget ért Muskoh völgyében is, ahol véres harcok dúltak az elmúlt hetekben.
A magas rangú indiai és pakisztáni katonai tisztségviselők által aláírt csapatszétválasztási egyezmény értelmében az indiai csapatok megközelíthetik az 1972-ben megvont ellenőrzési vonalat, míg a fegyveres behatolóknak egy kilométeren túlra vissza kell vonulniuk Pakisztán területére. Ezek után a két fél tárgyalásokat kezd a további ellenségeskedés elkerülése végett - mondta a katonai hírszerző.

Az indiai légierő gépei felderítő repüléseket végeznek a Himalája fölött, nyomon követve a visszavonulást. Több ezer indiai katona közben pénteken hajnalhasadtával elindult, hogy ellenőrzése alá vonja azokat a kasmíri magaslatokat, amelyeket korábban elfoglaltak a gerillák. Tűzszerészek vizsgálják át a terepet, feltehető ugyanis, hogy a visszavonuló fegyveresek gyalogsági aknákat hagytak szanaszét a magaslatokon.

Brajes Misra, az indiai kormányfő biztonsági tanácsadója csütörtökön közölte, hogy még adhatnak a bevonulóknak egy-két napot a kivonulásra, de ha ennek ellenére még maradnak muzulmán fegyveresek a térségben, akkor utána - mint mondta - az indiai hadsereg újra támadásba lendül.

Az indiai hadsereg azt tervezi, hogy állandó jelleggel ellenőrizni fogja a kasmíri magaslatokat, amelyeket korábban a télen elhagyott. A hideg időszakban ugyanis több méteres hótakaró fedi a csúcsokat, jeges szél és fogcsikorgató - néhol mínusz hatvan fokos - hideg teszi nehézzé ott az életet.

(MTI)

Korábban:

(1999.07.12.)