Szabadon bocsátották a Falukung szekta tagjait Kínában<br/>

Vágólapra másolva!
Kínában a hatóságok szabadon engedték a Falunkung szekta őrizetbe vett több ezer tagját, akik az elmúlt három napban 30 kínai városban szerveztek békés tiltakozást, vezetőik letartóztatása miatt. Néhány száz követő pénteken még tüntetést rendezett a főváros Tienanmen terén, de a rendőrség rövid idő alatt autóbuszba kényszerítette, és elszállította őket.
Vágólapra másolva!

"Gépjárművekkel mindenkit hazaszállítottunk, de előtte pihenésre volt szükségük" - jelentette be Li Ping, a pekingi kormány tájékoztatási hivatalának igazgatóhelyettese.
Közölte, hogy a szektatagok többsége az északkeleti Liaoning és az északi Hopej tartományból való. Őrizetben tartásuk alatt nem esett bántódásuk, csupán "oktatásban" részesültek - mondta az igazgatóhelyettes.

A szekta tagjai az ország számos városában a hét első napjain tüntetést rendeztek, követelték április végén őrizetbe vett több ezer társuk - közöttük szektavezetők - szabadon bocsátását. A rendőrség szerdán és csütörtökön két stadionba gyűjtötte össze a tüntetőket, a kormány törvényellenesnek nyilvánította a szektát, és csütörtökön országosan betiltotta.

Szemtanúk szerint a stadionokban összegyűjtött híveket valóban kiengedték, de azt nem tudni, hogy onnan hová vitték őket.

A kínai vezetők attól tartanak, hogy a munkanélküliség miatt növekvő elégedetlenség még szélesebb körű tiltakozásokhoz vezethet.

A Tienanmen téri tüntetés után a rendőrség lezárta a teret a közforgalom elől. A környező utcákon sűrűn járőröztek, különösen a kommunista párt székháza környékén, ahol mintegy tízezer szektatag tüntetett április 25-én. A kínai lapok pénteken ismét hevesen kirohantak a szekta ellen.

A szekta 1992-ben kezdett terjedni Kínában. A Falunkung három alapelve: az Igazság, a Béketűrés és a Jóindulat. A tagok között található számos értelmiségi és párttag. A hívek úgy gondolják, hogy immunisak a betegséggel szemben.
A szekta a buddhizmus és a taoizmus elemeit kombinálja a vezetője felé irányuló vallásos imádattal. A vezető, egy egykori állami hivatalnok, Li Hognzhi mester két évvel ezelőtt az Egyesült Államokba költözött.
Li Hung-cse csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy megdöbbentette a szervezet kínai betiltása. Azt mondta azonban, nem tartja valószínűnek, hogy a hatóságok olyan kíméletlenül lépnének föl hívei ellen, mint a Tienanmen téri diáktüntetők ellen 1989. június 4-én.

James Rubin, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője nyilatkozatában azt mondta, az Egyesült Államokat nyugtalanítja a szekta kínai betiltása.

(MTI)

Ajánló:

A mester fényképe, tanításai videón és on-line könyvben. (angolul)

Korábban:

(1999.07.22.)