Csütörtökön Milosevics-ellenes tüntetés lesz Belgrádban<br/>

Vágólapra másolva!
Csütörtökön a jugoszláv ellenzéki erők nagyszabású tüntetést terveznek Belgrádban az ország vezetése ellen.
Vágólapra másolva!

A csütörtökre tervezett Milosevics-ellenes tüntetés lejáratása érdekében komoly kampányba fogott az állami szerb média. Ivan Markovics távközlési miniszter a jugoszláv távirati irodának, a Tanjugnak adott nyilatkozata szerint "augusztus 19-én látni fogjuk azokat az embereket, akik saját országuk ellen küzdenek".

A Politika című napilap oldalakat szentel olyan helyi szervezetek véleményének, amelyek szerint az ellenzéki vezetők "a Nyugat ügynökei, és rabszolgaságba akarják dönteni a szerb népet". Az újság cikke szerint a tüntetés ajándék Bill Clintonnak születésnapja alkalmából a szerb hazaárulóktól. (A tüntetés szervezői azt állítják, azért választották ezt a dátumot, mert augusztus 19. Mária mennybemenetelének a napja az ortodox naptár szerint.) Milovan Bojics ügyvivő miniszterelnök szerint a tüntetők nem érhetik el céljukat: egy új, átmeneti kormány kinevezését.

Zoran Dzsindzsics, a szerbiai utcai tüntetések szervezője szerint a csütörtöki megmozdulás csak egy lépés a végső cél, Milosevics elmozdítása felé. Tervei szerint szeptemberben naponta lesznek tüntetések Belgrádban. "Úgy akarjuk elszigetelni Milosevicset a saját országában, ahogy a nyugat teszi már évek óta" - fogalmazta meg mozgalma célját az ellenzéki politikus. A felvonulást támogatja az ortodox egyház is.

Az ellenzék határozott fellépését akadályozhatja belső megosztottsága. Vuk Draskovics, a legnagyobb ellenzéki párt vezetője például nem akar részt venni a demonstráción, mert szerinte "túl későn kerül rá sor, és felelőtlen emberek szervezik". Draskovics fontos szerepet játszott a '96-os tüntetések idején, majd hamarosan koalícióra lépett Miloseviccsel, a közelmúltban történt miniszterelnök-helyettesi tisztségéről történő leváltásáig.

A belgrádiak többsége csalódott az ellenzéki vezetők civódása miatt, és inkább saját gazdasági problémáikra figyelnek a politikusok helyett. Sokan szívesen tüntetnének a számtalan csalódást okozó kormány ellen, de félnek, hogy a felvonulás rendőri erőszakba torkollik, mint ahogy történt többször is a '90-es évek elején.

Egy 47 éves taxisofőr így foglalt állást: "Tüntetni akarok, mert nem érdemlek ilyen életet. A gyerekeimet nem tudom rábeszélni, hogy tanuljanak tovább. Csak nevetnek rajtam, hogy egyetemi diplomával milyen nyomorúságosan keveset keresek."
Egy idős asszony arról panaszkodott, hogy nem tudja a fiát távol tartani a tüntetéstől: "Nem tudom lebeszélni róla. Imádkozni fogok, hogy a rendőrök ne tartóztassák le és ne veszítse el az állását. Nyugdíjas vagyok, a megélhetésem függ a fiamtól."

A tüntetés szervezői remélik, az emberek melléjük állnak, miután Milosevics politikája többhetes bombázást okozott, és gyakorlatilag elvesztette az ország Koszovót.
Egy felmérés szerint a lakosság több mint 70%-a szeretné, hogy Milosevics távozzék a posztjáról.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

Zoran Dzsindzsics pártjának honlapja